Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Kabinet bekijkt of winst energieproducent extra kan worden belast

Kabinet bekijkt of winst energieproducent extra kan worden belast

DEN HAAG (ANP) - Het kabinet gaat bekijken of het meer belasting kan heffen over extra winsten die energieproducenten maken door de hoge gasprijs. Minister Rob Jetten (Klimaat en Energie) heeft dat toegezegd aan de Tweede Kamer. Het idee is dat de opbrengst kan worden gebruikt voor steun aan kwetsbare huishoudens die moeite hebben hun sterk gestegen energierekening te betalen.

Jetten zei er direct bij dat dit "op het eerste gezicht ingewikkeld lijkt", maar het kabinet is wel "bereid om uit te zoeken wat de mogelijkheden zijn". De D66-minister gaat de opties bespreken met de minister van Financiën, zijn partijgenoot Sigrid Kaag. Ze zullen daarbij onder meer kijken naar voorbeelden uit andere landen en komen later met een brief daarover.

De Tweede Kamer bespreekt woensdag de klimaatplannen van het kabinet. De linkse oppositie pleitte tijdens het debat voor het extra belasten van de winsten van bedrijven die profiteren van de sterk gestegen marktprijzen. Kamerlid Suzanne Kröger (GroenLinks) is blij met de toezegging. Ze vindt dat een olie- en gasbedrijf als Shell nu "oneigenlijke winsten" maakt dankzij de hoge gasprijs. Ook Renske Leijten (SP) pleitte ervoor deze winsten in te zetten voor het verlagen van de energierekening "van mensen die het niet meer kunnen betalen".

Stress

Jetten erkende dat veel mensen "ontzettende stress" hebben door hun gestegen energierekening. Hij herhaalde dat het kabinet dit voorjaar wil bekijken hoe de koopkracht zich ontwikkelt en of er extra compensatie moet komen. Mocht dat zo zijn, dan wil de minister dat "zo gericht mogelijk" doen. "Niet iedereen heeft het nodig", zei hij. Beloftes over compensatie wilde Jetten nog niet doen.

In het debat is ook veel aandacht voor de grote afhankelijkheid van Russisch aardgas. Vanwege het conflict tussen Rusland en Oekraïne hameren diverse partijen erop dat het kabinet snel met plannen moet komen om de afhankelijkheid van Russisch gas te verminderen.

Investeren

Jetten zit op dezelfde lijn. "Juist door deze crisis zien we dat we moeten investeren in klimaat en de energietransitie. Niet alleen om klimaatverandering en extreem weer tegen te gaan, maar ook om minder afhankelijk te zijn van fossiele brandstoffen die we importeren uit bijvoorbeeld Rusland."

De minister zei verder dat hij zich is "kapot geschrokken" van hoeveel Nederlanders flexibele energiecontracten hebben en daardoor stijgingen van de energieprijzen direct voelen. Hij gaat bekijken hoe consumenten daar beter over geïnformeerd kunnen worden.

Meer uit Binnenland

Tilburgse jongeren beschieten hulpverleners met vuurwerk

TILBURG (ANP) - Tilburgse jongeren hebben woensdagavond hulpverleners en een geparkeerde politieauto beschoten met vuurwerk. Dat meldt de politie vrijdag. Drie minderjarigen zijn aangehouden en vanaf het politiebureau zijn hun ouders gebeld. De jongeren worden doorverwezen naar HALT en hebben tot na oud en nieuw een gebiedsverbod gekregen.

2 uur geleden
Man (64) reed in Ede in op bekenden van 30, 40 en 51 jaar

EDE (ANP) - De man die ervan wordt verdacht op eerste kerstdag in Ede op een ruziënde groep mensen te zijn ingereden, is een 64-jarige man uit de Gelderse plaats. De drie mensen die gewond raakten, zijn bekenden van hem. Het gaat om mannen van 30, 40 en 51 jaar, eveneens uit Ede. Over de precieze relatie tussen de mensen doet de politie geen uitspraken.

3 uur geleden
Gezochte Nederlander opgepakt in Oostenrijk

WENEN (ANP) - In de Oostenrijkse hoofdstad Wenen is een 23-jarige Nederlander aangehouden tegen wie een Europees arrestatiebevel liep. De man werd gezocht voor ontvoering, gijzeling en roof en moet daarvoor in Nederland nog een gevangenisstraf van twaalf jaar uitzitten.

3 uur geleden
Op diverse wegen ijsvorming in tunnels door krimpende voegen

DEN HAAG (ANP) - Op verschillende wegen in Nederland is gladheid ontstaan in of bij tunnels door opvriezing van water dat door de voegen lekt. Dat heeft te maken met de vrieskou, waardoor de voegen krimpen.

4 uur geleden
Waterstoring Drachten voorbij, kraan kan weer open

DRACHTEN (ANP) - De storing in de watervoorziening in Drachten is voorbij. Waterbedrijf Vitens voert de druk geleidelijk weer op, zodat overal weer water uit de kraan komt, zegt een woordvoerder.

4 uur geleden
Sprongetje van blijdschap in Winterswijk na 'jullie hebben hem'

WINTERSWIJK (ANP) - IJsmeester Hendrik van Prooijen heeft de jaarlijkse wedstrijd voor het organiseren van de eerste marathon op natuurijs van dit seizoen binnengehaald voor zijn Winterswijkse IJsvereniging (WIJV). Met zeker 35 millimeter is het ijs dik genoeg bevonden door schaatsbond KNSB. "Toen de man die de meting deed zei 'gefeliciteerd, jullie hebben hem', maakte ik wel een sprongetje hoor!"

6 uur geleden
Derde vogelgriepbesmetting in buurt van Limburgse Ysselsteyn

YSSELSTEYN (ANP) - Voor de derde keer in een week tijd is een besmetting met het vogelgriepvirus vastgesteld op een pluimveebedrijf in de buurt van de Limburgse plaatsen Ysselsteyn en Veulen, beide in de gemeente Venray. De drie bedrijven bevinden zich binnen 1 kilometer van elkaar.

6 uur geleden