Kaag vraagt ACM of onderzoek nodig is naar spaarrentes
DEN HAAG (ANP) - Demissionair minister Sigrid Kaag (Financiën) heeft de Autoriteit Consument & Markt (ACM) gevraagd of het nodig is om een onderzoek te beginnen naar de ontwikkeling van spaartarieven en de concurrentie in de Nederlandse spaarmarkt. Spaarders profiteren tot dusver maar beperkt van de hogere rente.
De banken maken mede hoge winsten dankzij het rentebeleid van de Europese Centrale Bank (ECB). Die heeft de rente afgelopen maanden verhoogd om de inflatie te bestrijden. Banken hebben vervolgens de rente op uitgeleend geld wel flink verhoogd, maar de rente op spaargeld maar beperkt laten stijgen. Ook ontvangen banken meer geld voor het aanhouden van reserves bij de ECB.
De kritiek op de lage rente voor spaarrekeningen neemt toe. In sommige EU-landen zijn maatregelen genomen om spaarders toch te laten profiteren van de hogere rente. Zo geeft de Belgische regering spaarbonnen uit waarop een hogere rente zit dan de rente die banken geven.
"Ik monitor de ontwikkelingen en verken de wenselijkheid en voor- en nadelen van beleidsopties voor het geval de situatie dat spaarrentes achterblijven langere tijd aanhoudt", schrijft de bewindsvrouw aan de Tweede Kamer. Ze zal ook bij de De Nederlandsche Bank en de ECB en de Eurogroep "mijn zorgen over de uitwerking van het ECB-beleid onder de aandacht brengen".
Meer uit Financieel
MILAAN (ANP/BLOOMBERG) - De grotere Italiaanse bank Banco BPM heeft aan rivaal Monte dei Paschi di Siena, de oudste bank ter wereld, een fusie tussen gelijken voorgesteld. Als dit tot een samenvoeging leidt, zou dat de op een na grootste bankgroep van Italië opleveren, met een beurswaarde van meer dan 50 miljard euro.
9 uur geledenWENEN (ANP/RTR) - Oliekartel OPEC en bondgenoten als Rusland hebben zondag voor de vierde maand op rij besloten hun productiedoelen voor olieproductie op te schroeven. Ze voegen wederom 188.000 vaten olie per dag toe aan hun productiedoelstelling. Het gaat wel om een symbolische verhoging, aangezien de Straat van Hormuz zo goed als afgesloten is en de olielveringen ernstig zijn verstoord.
10 uur geledenPARIJS (ANP/BLOOMBERG) - Air France-KLM-topman Ben Smith heeft laten doorschemeren dat hij bereid is om een mogelijke betrokkenheid bij een bod op easyJet te overwegen. Volgens persbureau Bloomberg heeft hij gezegd dat hij een telefoontje van de potentiële koper Castlelake zou aannemen, mocht de Amerikaanse investeringsmaatschappij met een voorstel komen.
11 uur geledenRIO DE JANEIRO (ANP) - De productie van duurzamere vliegtuigbrandstof, ofwel sustainable aviation fuel (SAF), komt wereldwijd amper van de grond. Daarop heeft de internationale luchtvaartbrancheorganisatie IATA dit weekend gewezen op een conferentie in Brazilië. De belangenclub waarschuwde dat doelstellingen voor luchtvaartmaatschappijen om meer gebruik hiervan te maken zo in gevaar komen.
11 uur geledenBEIJING (ANP/BLOOMBERG) - China wil slankere elektrische auto's, na jaren waarin grotere accu's en de groeiende vraag naar ruimte en functies personenwagens aanzienlijk groter en zwaarder hebben gemaakt. Dat meldde de Chinese staatszender CCTV zondag.
13 uur geledenHILVERSUM (ANP) - Werkgeversvoorman Coen van Oostrom hoopt dat bezuinigingen op de sociale zekerheid in Nederland niet nodig zijn en dat het mogelijk is om andere oplossingen te vinden. Dat heeft de VNO-NCW-voorzitter gezegd in het televisieprogramma WNL Op Zondag. Hij wil met de vakbonden kijken hoe het systeem van sociale zekerheid "efficiënter" geregeld kan worden.
14 uur geledenSAN FRANCISCO (ANP/RTR) - OpenAI is van plan zijn chatbot ChatGPT ingrijpend te vernieuwen. Het Amerikaanse techbedrijf wil er een "superapp" van maken met programmeertools en zogenoemde AI-agents om de omzet te verhogen in aanloop naar een mogelijke beursgang, meldt zakenkrant Financial Times zondag op basis van ingewijden.
16 uur geleden