Kaag: ambassade in Kabul verhuist tijdelijk naar Qatar
DEN HAAG (ANP) - De Nederlandse ambassade in de Afghaanse hoofdstad Kabul verhuist na de machtsovername door de Taliban tijdelijk naar Qatar. Dat zei demissionair minister Sigrid Kaag (Buitenlandse Zaken) tijdens een bezoek aan de Golfstaat.
De laatste Nederlandse diplomaten verlieten Kabul vorige week toen de evacuatiemissie stopte. Het ministerie heeft wel steeds gezegd dat de ambassade weer opengaat zodra de veiligheidssituatie het toelaat. In Qatar is een vertegenwoordiging van de Taliban gevestigd.
Kaag reisde naar Qatar om daar met haar ambtgenoot te bespreken wanneer de evacuatie uit Afghanistan weer hervat kan worden. Er zijn vermoedelijk nog honderden Nederlanders en anderen in Afghanistan die naar Nederland willen vertrekken.
Veel contact met Taliban
Volgens de Franse regering zijn de Taliban in gesprek met Qatar en Turkije over heropening van de luchthaven van Kabul. Donderdag is Kaag in de Turkse hoofdstad Ankara voor overleg.
Qatar heeft veel contact met de extreem-islamitische Taliban. Achter de schermen heeft het land een belangrijke rol gespeeld bij de evacuatiemissie in Afghanistan, zei Kaag. Ze dankte haar collega Mohammed bin Abdulrahman al-Thani nadrukkelijk voor alle steun.
Humanitaire hulp
Volgens Kaag is het belangrijk dat de Taliban een inclusieve regering vormen omdat dat belangrijk is voor de stabiliteit van het land. Ook moeten meisjes naar school kunnen gaan, vrouwen werken en moeten rechten van minderheden worden beschermd.
Deze voorwaarden zijn van belang voor de hervatting van humanitaire hulp, aldus Kaag. Nederland heeft vorig jaar Afghanistan maximaal 200 miljoen euro hulp beloofd voor vier jaar. Volgens de minister is stabiliteit in het land ook belangrijk voor Nederland, onder meer omdat een vluchtelingenstroom te voorkomen.
De bewindsvrouw ontmoette eerder op de dag nog de Duitse minister van Buitenlandse Zaken, Heiko Maas, die ook in Qatar voor overleg over Afghanistan is. Verder bezocht ze nog een opvangkamp voor Afghaanse vluchtelingen. Kaag reist woensdag door naar Pakistan.
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - De grote steden zijn voorbereid op de WK-wedstrijd tussen Nederland en Marokko die om 03.00 uur begint. Amsterdam, Rotterdam, Utrecht, Den Haag en Amersfoort houden rekening met festiviteiten maar ook met eventuele ongeregeldheden na afloop. Over specifieke veiligheidsmaatregelen doen zij geen uitspraken.
16 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Duitsland en Nederland gaan speciale eenheden van de politie bij elkaar inzetten, meldt justitieminister David van Weel. Maandagavond zullen de VVD-bewindsman en Duitse minister Alexander Dobrindt (Binnenlandse Zaken) dat aankondigen vanuit Berlijn. De ministers verwachten zo beter op te kunnen treden tegen terroristische dreigingen en georganiseerde misdaad in de grensregio.
3 uur geledenTILBURG (ANP) - Tim de Kraker, de hoogste baas van de politie Zeeland, is op non-actief gesteld, bevestigt een woordvoerder van de politie aan het ANP na berichtgeving van Omroep Zeeland. "Er loopt een intern onderzoek, op verdere vragen gaan we niet in."
3 uur geledenROTTERDAM (ANP) - Het Nederlands Fotomuseum gaat niet in hoger beroep in de ontslagzaak van oud-directeur Birgit Donker. De rechter heeft maandag vastgesteld dat er geen goede reden was voor haar ontslag. Donker krijgt een vergoeding van 400.000 euro. Het museum noemt de uitspraak "teleurstellend".
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Op gironummer 5125 van het Rode Kruis is sinds eind vorige week 925.000 euro gedoneerd voor de slachtoffers van de aardbevingen in Venezuela. De hulporganisatie opende het rekeningnummer donderdag na twee zware bevingen. Die hebben aan zeker 1450 mensen het leven gekost, tienduizenden mensen worden nog steeds vermist.
4 uur geledenGILZE-RIJEN (ANP) - Drones en andere 'onbemande systemen' worden de standaard bij Defensie. Door de doorbraak van onbemande vliegtuigjes, voertuigen, bootjes en robots op het slagveld én die van bijvoorbeeld kunstmatige intelligentie moet ook de Nederlandse krijgsmacht "wezenlijk" anders worden, staat in de maandag gepresenteerde defensieplannen voor de komende jaren.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Dienst Justitiële Inrichtingen (DJI) mag binnenkort zelf drones die in de buurt komen van extra beveiligde gevangenissen neerhalen of hun signaal verstoren. Staatssecretaris Claudia van Bruggen (Justitie en Veiligheid) meldt dat de geweldinstructie wordt aangepast, zodat de gevangenisorganisatie komende woensdag (1 juli) deze bevoegdheid krijgt.
5 uur geleden