Justitie luisterde vele honderden gesprekken van Martien R. af
DEN BOSCH (ANP) - Justitie heeft vanaf maart 2018 anderhalf jaar lang met afluisterapparatuur gesprekken meegeluisterd in het ‘kantoor’ van Martien R. uit Oss. Liefst 860 gesprekken die in het schuurtje werden gevoerd zijn woordelijk uitgeschreven door de recherche. Dat bleek maandag bij het begin van de omvangrijke rechtszaak tegen Martien R. en zijn vermeende criminele familieleden in de rechtbank in Den Bosch.
De afgeluisterde gesprekken vormen de basis van alle verdenkingen tegen Martien R. en zijn veertien medeverdachten. Zij vormen in de ogen van het Openbaar Ministerie een criminele organisatie die zich bezighield met de handel in drugs en wapens.
Concreet verdenkt justitie de verdachten van de import van 1561 kilo cocaïne in de haven van Antwerpen in augustus 2018. Ook een tweede cocaïnetransport van 315 kilo in maart 2019 wordt aan Martien R. toegeschreven. Verder wordt de verdachten verweten dat ze zich bezighielden met witwassen en het bezit van wapens.
Wapens
Bij het uitluisteren van de gesprekken in het schuurtje werd ook een aantal keer gehoord dat wapens werden afgevuurd en getest, zo werd maandag duidelijk. De wapens werden uiteindelijk ook gevonden tijdens Operatie Alfa, op 13 november 2019. Op die dag hielden 400 agenten zich bezig met het onderzoek op het kamp van R. Het was de grootste politieactie die de Brabantse politie ooit uitvoerde.
Over de uitwerking van de gesprekken is veel discussie. De verdachten en de verdediging oordelen dat een deel - mede door het plat Brabants - verkeerd is vertaald. Volgens de advocaat van Anjo R., een jongere broer van Martien, zijn er zelfs grove fouten gemaakt bij het uitwerken van de gesprekken. Als voorbeeld noemt hij dat er volgens de politie "Oh die wapens toch ook" wordt gezegd. "Mijn cliënt zegt daar ‘maar dan doe ik m dadelijk wel in die laatste hè’. Ik heb geen idee hoe de verbalisanten aan die vertaling komen", aldus advocaat Frank van Gaal.
Volgens justitie klopt de uitwerking in de kern wel.
Voor het strafproces zijn de komende maanden 25 zittingsdagen uitgetrokken.
Meer uit Binnenland
DE BILT (ANP) - Het KNMI waarschuwt voor zware windstoten in het noordelijk kustgebied. Vanavond geldt in de provincies Noord-Holland, Flevoland, Friesland en Groningen code geel. Dat gaat om 19.00 uur in en eindigt om middernacht.
2 uur geledenLONDEN (ANP) - Het Netflix-drama Adolescence heeft de BAFTA voor de beste minidramaserie gewonnen. De serie werd de grote winnaar, met in totaal vier prijzen. Zo sleepte Stephen Graham, tevens medebedenker van Adolescence, de prijs voor beste acteur in de wacht.
2 uur geledenKRALENDIJK (ANP) - Om de inwoners van Bonaire te beschermen tegen de gevolgen van klimaatverandering, zijn investeringen van tussen de 1,2 en 1,8 miljard dollar nodig, becijferen onderzoekers van adviesbureau Grant Thornton in opdracht van Greenpeace en het Wereld Natuur Fonds. De prijs voor nietsdoen is naar hun inschatting echter veel hoger. Door de stijgende zeespiegel en de oplopende temperaturen kan het eiland bijvoorbeeld overstromen.
3 uur geledenUTRECHT (ANP) - Een steeds groter deel van de dodelijke ongelukken bij spoorovergangen heeft een jongere als slachtoffer. Dat meldt ProRail, die een landelijke campagne opstart om jongeren bewuster te maken van de gevaren. Bijna één op de drie dodelijke slachtoffers tussen 2021 en 2025 was tussen de 10 en 29 jaar oud.
5 uur geledenAMERSFOORT (ANP) - De NS start een tijdelijke proef met het verstrekken van gratis treinpassen aan mensen met een laag inkomen in de gemeente Amersfoort. De spoorwegdienst stelt dat mensen beter kunnen meedoen in de samenleving als ze gebruik kunnen maken van de trein. "Reizen is vrijheid."
6 uur geledenDEN BOSCH (ANP) - Bij het pand dat bedoeld is voor alleenstaande minderjarige asielzoekers aan de Beverspijken in Den Bosch is een vernieling aangericht met een explosief. De politie spreekt op X alleen van een explosie in de straat, maar het Brabants Dagblad en Omroep Brabant schrijven dat het om het gebouw gaat waar de asielopvang gepland was.
7 uur geledenMAASTRICHT (ANP) - Studenten en medewerkers van de Universiteit Maastricht kunnen ook maandag nog geen gebruik maken van de onderwijssoftware Canvas. Dat levert hinder op voor het geven van onderwijs, maar de colleges gaan wel gewoon door, laat de universiteit weten.
8 uur geleden