Justitie Iran dreigt opruiende betogers met strenge straffen
TEHERAN (ANP/DPA) - Justitie in Iran heeft "opruiende en onruststokende elementen" met zware bestraffing gedreigd. Ze zullen "resoluut, maximaal en zonder enige vorm van clementie" worden bestraft, aldus de baas van de rechterlijke macht, Gholam-Hossein Mohseni-Jehi.
Het Openbaar Ministerie in Teheran waarschuwt dat de doodstraf mogelijk is bij het vernielen van publieke eigendommen, het plegen van sabotage of gewapende aanslagen op veiligheidstroepen. Staatsmedia meldden dat tijdens protesten meerdere agenten zijn gedood door 'terroristen' met vuurwapens. Voorts zijn er meldingen van vernieling van standbeelden of gedenkplaatsen voor helden van de Islamitische Republiek Iran.
Sinds 28 december heerst er een golf van protest in het land waarbij volgens mensenrechtenorganisaties tientallen demonstranten zijn gedood en meer dan 2000 manifestanten zijn opgepakt. De protesten richtten zich aanvankelijk vooral op de aanhoudende hyperinflatie en de schaarste aan essentiële goederen. De betogingen zijn nu steeds feller gericht tegen het autoritaire regime van conservatieve sjiitische geestelijken dat sinds 1979 aan de macht is.
'Relschoppers'
De regering zei aanvankelijk de protesten tegen de kosten van levensonderhoud te begrijpen, maar stelt zich harder op. Machthebber ayatollah Khamenei heeft de demonstranten 'relschoppers' genoemd die in het belang van de Amerikaanse president Donald Trump handelen.
Donderdagavond en de daaropvolgende nacht zouden de massaalste betogingen tot dusver zijn geweest sinds december. Op meerdere plaatsen riepen betogers "dood aan de dictator", waarmee ze Khamenei bedoelden, of "dood aan de mullahs". Er is ook om de terugkeer van ex-kroonprins Reza Pahlavi geroepen. De monarchie van zijn vader viel in 1979.
Meer uit Buitenland
MOSKOU (ANP) - Bij de verovering van de stad Kostjantynivka heeft Oekraïne volgens de Russische president Vladimir Poetin zware verliezen geleden. Rusland stelt de Oost-Oekraïense stad te hebben ingenomen, nieuws dat Poetin volgens het Kremlin vierde tijdens een bezoek aan een commandopost van het leger.
48 minuten geledenCARACAS (ANP/RTR/AFP) - Het dodental na de zware aardbevingen in Venezuela is verder opgelopen. Door het natuurgeweld zijn zeker 2645 mensen om het leven gekomen, meldt het ministerie van Informatie.
3 uur geledenMEXICO-STAD (ANP/DPA) - De Mexicaanse president Claudia Sheinbaum heeft haar landgenoten in aanloop naar de volgende WK-wedstrijd van Mexico opgeroepen op een verantwoorde manier feest te vieren. Er vonden eerder meerdere dodelijke incidenten plaats.
4 uur geledenCALONGE (ANP) - Een bosbrand in de bergen in Catalonië niet ver van de Costa Brava is na een dag blussen nog niet onder controle en breidt zich volgens Spaanse media juist uit door harde wind en droogte. De brand zou inmiddels duizend hectare beslaan, volgens de krant El Periódico.
5 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Een overleg van de Verenigde Staten met Nederland en een selecte groep andere 'koplopers' binnen de NAVO is slecht gevallen bij sommige andere leden van het bondgenootschap. Sommigen vrezen verdeeldheid en vermoeden boze opzet van de Amerikaanse regering, zeggen NAVO-bronnen.
6 uur geledenVATICAANSTAD (ANP/RTR) - Paus Leo heeft in zijn eerste grote toespraak tot de Verenigde Staten de geschiedenis van het land als gastvrij land voor immigranten geprezen. Dat deed hij in een videotoespraak op de vooravond van het 250-jarige bestaan van zijn thuisland.
7 uur geledenTEHERAN (ANP/AFP) - In Teheran zijn de vele uitvaartplechtigheden voor de eind februari omgekomen leider ayatollah Al Khamenei begonnen. Iraanse media berichten over de start in de 'Grote Mosalla' of de Imam Khomeini-moskee. De lichamen van Khamenei en zijn omgekomen familieleden zijn overgebracht naar de grote gebedshal van het moskeecomplex.
11 uur geleden