Justitie: gewapende man golfbaan Trump schreef over moordpoging
PALM BEACH (ANP/RTR) - De Amerikaanse man die eerder deze maand bij de golfbaan van oud-president Donald Trump werd opgepakt met een geweer, heeft volgens justitie eerder een briefje geschreven waarin hij bevestigt dat dit "een moordpoging" op Trump was, melden Amerikaanse media. "Maar ik heb gefaald", staat in de brief, die ook anderen oproept om de Republikeinse presidentskandidaat te doden. "Het is nu aan jullie om het af te maken."
Een getuige zou de aanklagers verteld hebben dat de verdachte, de 58-jarige Ryan Wesley Routh, al een aantal maanden geleden een doos met spullen bij zijn huis had afgeleverd. Die bevatte "munitie, een metalen pijp, bouwmaterialen, gereedschap, vier telefoons en meerdere brieven".
Nadat Routh was opgepakt bij de golfbaan besloot de getuige om een van de brieven te openen die geadresseerd was aan "De Wereld". Daarin staat volgens justitie de bekentenis dat hij van plan was om Trump te doden. Ook zou hij een beloning van 150.000 dollar (ongeveer 135.000 euro) uitloven aan degene die er wel in slaagt om de oud-president om te leggen.
Wapenbezit
Routh is vooralsnog alleen aangeklaagd voor illegaal wapenbezit. Hij zit in voorarrest en moet om 17.00 uur Nederlandse tijd weer voor de rechter komen.
De beveiliging van Trump zag vorige week zondag de geweerloop van Routh uit de bosjes steken, toen Trump een potje golf aan het spelen was op zijn eigen baan. De Secret Service opende het vuur op Routh, die zelf niet heeft geschoten. De man sloeg op de vlucht en werd even later op de snelweg opgepakt. In zijn auto werd volgens de aanklagers een handgeschreven briefje aangetroffen waarop data en plekken stonden waar Trump zou verschijnen.
Telefoongegevens
Justitie maakte eerder al bekend dat Routh volgens zijn telefoongegevens zo'n 12 uur in de buurt van de golfbaan was geweest voordat hij werd opgemerkt. Nu maken de aanklagers bekend dat hij ook in de maanden daarvoor regelmatig bij het terrein van Trump rondhing.
Meer uit Buitenland
KYIV (ANP) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky zegt "klaar" te zijn om een referendum te houden over het plan dat een einde moet maken aan de oorlog in Oekraïne. Dat zegt het staatshoofd tegen nieuwssite Axios. Voorwaarde voor het houden van de volksraadpleging is wel dat Rusland instemt met een staakt-het-vuren van in ieder geval zes dagen.
49 minuten geledenMOSKOU (ANP) - Moskou en Washington zijn dichter bij een oplossing voor het Oekraïne-conflict, maar de partijen moeten nog "de laatste stap zetten". Dat zei de Russische viceminister van Buitenlandse Zaken, Sergej Rjabkov, op de Russische televisie, meldt het Russische persbureau TASS.
1 uur geledenTEL AVIV (ANP/AFP/RTR) - Als eerste land heeft Israël Somaliland erkend als zelfstandige staat. Het land in de Hoorn van Afrika scheidde zich in 1991 af van Somalië. De president van Somaliland sprak over een historisch moment. Tegelijkertijd heeft het islamitische Somaliland Israël erkend, en komen er volledige diplomatieke betrekkingen.
3 uur geledenKUALA LUMPUR (ANP/RTR) - De Maleisische oud-premier Najib Razak (72) moet nog eens vijftien jaar in de gevangenis doorbrengen voor machtsmisbruik en het witwassen van geld in een groot corruptieschandaal rond staatsinvesteringsfonds 1MDB. Hij zit sinds 2022 al een celstraf van zes jaar uit in een andere zaak rond dat fonds.
4 uur geledenKYIV (ANP/RTR) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky heeft bekendgemaakt dat hij zondag de Amerikaanse president Donald Trump ontmoet. Hij voegde eraan toe niet te kunnen zeggen of hun overleg zal leiden tot de ondertekening van akkoorden.
5 uur geledenMOSKOU (ANP/RTR) - Rusland en de VS hebben ingestemd verder te onderhandelen over een vredesakkoord voor Oekraïne. Dat meldt het Kremlin, dat stelt dat er contact is geweest met de Amerikaanse delegatie nadat Rusland afgelopen weekend van de VS voorstellen had ontvangen rond een mogelijk akkoord.
6 uur geledenHOMS (ANP/RTR/AFP) - Bij een aanslag in een alawitische moskee in de Syrische stad Homs zijn zeker acht mensen om het leven gekomen. Dat meldt het Syrische staatspersbureau Sana. Volgens het ministerie van Volksgezondheid raakten zeker achttien anderen gewond, al kan dat aantal nog oplopen, aldus een functionaris.
6 uur geleden