Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Just Eat Takeaway verliest flink op Damrak, ASML weer fors omlaag

Just Eat Takeaway verliest flink op Damrak, ASML weer fors omlaag

AMSTERDAM (ANP) - Just Eat Takeaway, bekend van maaltijdbezorger Thuisbezorgd.nl, was woensdag de grote verliezer op de beurs in Amsterdam. Beleggers zetten het aandeel bijna 9 procent lager na een teleurstellend kwartaalbericht. Verder ging ASML opnieuw stevig omlaag, nadat de chipmachinefabrikant dinsdag al een duikeling had laten zien door te vroeg verschenen, tegenvallende resultaten. Ook de belangrijkste graadmeters op de Amsterdamse beurs eindigden in het rood.

Just Eat Takeaway ontving in het derde kwartaal minder bestellingen dan een jaar eerder. Die daling was te zien in alle regio's waar het bedrijf actief is. Volgens topman Jitse Groen ligt het bedrijf mede dankzij kostenbesparingen wel op schema om de doelstellingen voor dit jaar te halen. Het aandeel eindigde onderaan in de lijst met middelgrote fondsen aan het Damrak.

ASML was met een verlies van ruim 5 procent de hekkensluiter in de AEX. De chipmachinemaker kelderde een dag eerder bijna 16 procent en leed daarmee het grootste dagverlies sinds 1998. De koersval volgde op tegenvallende kwartaalcijfers, die door een technische fout een dag te vroeg werden gepubliceerd.

Voorzichtiger geworden

Volgens topman Christophe Fouquet kende ASML wel een "solide" financieel kwartaal. Maar het bedrijf is voorzichtiger geworden in zijn financiële verwachtingen. "We zien allemaal dat er speculatie is rondom exportbeperkingen, en dat is ook een reden voor ons om voorzichtiger te zijn met onze verwachtingen voor de verkoop in China."

De AEX-index eindigde met een min van 0,7 procent op 892,74 punten. De MidKap zakte, mede door het forse verlies van Just Eat Takeaway, 0,6 procent tot 895,46 punten. Ook de beurzen in Frankfurt en Parijs gingen omlaag, met verliezen van de hoofdindexen daar tot 0,4 procent. De belangrijkste graadmeter in Londen klom circa 1 procent. De Britse inflatie is in september afgekoeld en ligt voor het eerst in drie jaar onder de doelstelling van 2 procent. Dit voedt de speculatie dat de Bank of England de rente snel verder gaat verlagen.

Louis Vuitton

Ook luxeconcern LVMH wist de aandacht op zich gericht. De Franse eigenaar van Louis Vuitton zag de omzet afgelopen kwartaal voor het eerst sinds de coronapandemie dalen. Het aandeel zakte bijna 4 procent in Parijs.

De euro was 1,0875 dollar waard, tegen 1,0905 dollar een dag eerder. Een vat Amerikaanse olie kostte 0,5 procent minder op 70,24 dollar. Brentolie werd 0,3 procent goedkoper op 74,00 dollar per vat.

Meer uit Financieel

Zelfrijdende software Tesla toegelaten op openbare weg Nederland

AMSTERDAM (ANP) - Tesla's geavanceerde rijhulpsysteem Full Self-Driving (Supervised) wordt toegelaten op de openbare weg in Nederland. Dat heeft de RDW, de vroegere Rijksdienst voor het Wegverkeer, bekendgemaakt. Met het systeem kunnen Tesla-rijders zonder handen aan het stuur door het verkeer gaan, zolang ze als bestuurder blijven opletten. Nederland is het eerste Europese land waar het zelfrijdende systeem wordt geïntroduceerd.

1 uur geleden
Einde winstreeks Wall Street, olieprijzen wel omlaag

NEW YORK (ANP) - Aan de winstreeks op Wall Street van de laatste dagen kwam vrijdag een einde. De graadmeters op de aandelenbeurzen in New York gingen overwegend met verliezen de handel uit. Beleggers leken wat voorzichtiger te worden in aanloop naar de vredesgesprekken tussen de Verenigde Staten en Iran, die in het weekend beginnen.

3 uur geleden
KLM vliegt tot in juni niet naar Dubai

AMSTELVEEN (ANP) - KLM heeft de hervatting van zijn vluchten van en naar Dubai uitgesteld tot in juni. Ondanks het staakt-het-vuren in het Midden-Oosten van deze week vindt de luchtvaartmaatschappij de situatie in de regio nog steeds te onzeker. Daarom is besloten de vluchten tot en met 14 juni te annuleren.

3 uur geleden
NAM begint met werkzaamheden voor hervatten gaswinning Warffum

ASSEN (ANP) - De Nederlandse Aardolie Maatschappij (NAM) begint maandag met werkzaamheden om de gaswinning in het Groningse Warffum te hervatten. De gaswinning op de locatie was tijdelijk stilgelegd. Bij het opstarten bleek dat zich een hoeveelheid water en zand in de bodem van de put heeft opgehoopt. Daarom moet de put worden schoongemaakt.

4 uur geleden
Kerstman mag van regering-Trump fooi aftrekken van belastingen

WASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - Kerstmannen zijn de nieuwste begunstigden van Donald Trumps nieuwe regeling voor belastingaftrek van fooien. Het Amerikaanse ministerie van Financiën en belastingdienst IRS hebben vrijdag verduidelijkt dat imitatoren van beroemdheden of bepaalde karakters, waaronder ook mensen die als kerstman optreden, jaarlijks tot 25.000 dollar aan inkomen uit fooien kunnen aftrekken van hun belastingen.

4 uur geleden
Amsterdamse beurs gaat met winst het weekend in

AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op de aandelenbeurs in Amsterdam is vrijdag hoger gesloten. Daarmee lijkt het optimisme onder beleggers over het standhouden van het staakt-het-vuren in het Midden-Oosten verder toegenomen.

7 uur geleden
Nederland maakt ook bezwaar tegen beloning AF-KLM-baas Smith

DEN HAAG (ANP) - Topman Ben Smith van Air France-KLM heeft vorig jaar 5,1 miljoen euro verdiend, meer dan drie keer zoveel als KLM-topvrouw Marjan Rintel. Dat bleek vrijdag uit het jaarverslag van het luchtvaartconcern. Minister van Financiën Eelco Heinen (VVD) had al laten weten bezwaar te willen maken tegen de hoogte van de beloning van Rintel. Een woordvoerster van het ministerie bevestigt na berichtgeving van RTL Z dat Nederland ook bezwaar zal maken tegen de beloning van haar baas in Parijs.

7 uur geleden