Just Eat Takeaway verliest flink op Damrak, ASML weer fors omlaag
AMSTERDAM (ANP) - Just Eat Takeaway, bekend van maaltijdbezorger Thuisbezorgd.nl, was woensdag de grote verliezer op de beurs in Amsterdam. Beleggers zetten het aandeel bijna 9 procent lager na een teleurstellend kwartaalbericht. Verder ging ASML opnieuw stevig omlaag, nadat de chipmachinefabrikant dinsdag al een duikeling had laten zien door te vroeg verschenen, tegenvallende resultaten. Ook de belangrijkste graadmeters op de Amsterdamse beurs eindigden in het rood.
Just Eat Takeaway ontving in het derde kwartaal minder bestellingen dan een jaar eerder. Die daling was te zien in alle regio's waar het bedrijf actief is. Volgens topman Jitse Groen ligt het bedrijf mede dankzij kostenbesparingen wel op schema om de doelstellingen voor dit jaar te halen. Het aandeel eindigde onderaan in de lijst met middelgrote fondsen aan het Damrak.
ASML was met een verlies van ruim 5 procent de hekkensluiter in de AEX. De chipmachinemaker kelderde een dag eerder bijna 16 procent en leed daarmee het grootste dagverlies sinds 1998. De koersval volgde op tegenvallende kwartaalcijfers, die door een technische fout een dag te vroeg werden gepubliceerd.
Voorzichtiger geworden
Volgens topman Christophe Fouquet kende ASML wel een "solide" financieel kwartaal. Maar het bedrijf is voorzichtiger geworden in zijn financiële verwachtingen. "We zien allemaal dat er speculatie is rondom exportbeperkingen, en dat is ook een reden voor ons om voorzichtiger te zijn met onze verwachtingen voor de verkoop in China."
De AEX-index eindigde met een min van 0,7 procent op 892,74 punten. De MidKap zakte, mede door het forse verlies van Just Eat Takeaway, 0,6 procent tot 895,46 punten. Ook de beurzen in Frankfurt en Parijs gingen omlaag, met verliezen van de hoofdindexen daar tot 0,4 procent. De belangrijkste graadmeter in Londen klom circa 1 procent. De Britse inflatie is in september afgekoeld en ligt voor het eerst in drie jaar onder de doelstelling van 2 procent. Dit voedt de speculatie dat de Bank of England de rente snel verder gaat verlagen.
Louis Vuitton
Ook luxeconcern LVMH wist de aandacht op zich gericht. De Franse eigenaar van Louis Vuitton zag de omzet afgelopen kwartaal voor het eerst sinds de coronapandemie dalen. Het aandeel zakte bijna 4 procent in Parijs.
De euro was 1,0875 dollar waard, tegen 1,0905 dollar een dag eerder. Een vat Amerikaanse olie kostte 0,5 procent minder op 70,24 dollar. Brentolie werd 0,3 procent goedkoper op 74,00 dollar per vat.
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn vrijdag licht hoger begonnen. Beleggers deden het rustig aan voorafgaand aan het lange weekend in de Verenigde Staten. Wall Street blijft maandag gesloten op Martin Luther King Day. Na de resultaten van de grote Amerikaanse banken deze week wordt het cijferseizoen volgende week voortgezet met cijfers van streamingdienst Netflix, consumentengoederenconcerns Johnson & Johnson en Procter & Gamble en chipbedrijf Intel.
54 minuten geledenSTUTTGART (ANP/BLOOMBERG) - Autofabrikant Porsche heeft vorig jaar 10 procent minder auto's verkocht dan in 2024, vooral door problemen op de Chinese markt. Het is de sterkste daling van de verkoopcijfers voor het luxemerk sinds 2009, toen de financiële crisis een economische schok teweegbracht.
1 uur geledenOTTAWA (ANP/BLOOMBERG) - Canadezen kiezen eerder voor auto's gebouwd in andere landen dan de VS. Het aandeel van auto's uit Amerikaanse fabrieken op de totale import is zelfs gedaald naar een nieuw dieptepunt, blijkt uit cijfers van het statistiekbureau Statistics Canada. Dat is het gevolg van importheffingen tussen de buurlanden.
2 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De verkoop van elektrische vrachtwagens in Europa zal in 2026 verder groeien. Onderzoekers van ING Research verwachten dat het marktaandeel van zware e-trucks boven de 5 procent uitkomt in 2026. Vorig jaar was 3 procent van al die vrachtwagens zwaarder dan 16 ton elektrisch. Vooral subsidies, strengere CO2-normen en bijbehorende kilometerheffingen maken de emissievrije vrachtwagens populairder.
2 uur geledenSCHIPHOL (ANP) - Veel personeel op Schiphol heeft vorige week tijdens de uitval en vertragingen van vluchten door sneeuw last gehad van agressie of intimidatie, meldt vakbond FNV. Door de gebrekkige communicatie vanuit de luchthaven en KLM werden passagiers steeds bozer. Dit leidde volgens FNV-campagneleider Jaap de Bie tot verbale agressie en ook zouden medewerkers zijn geduwd en bespuugd.
2 uur geledenAMSTERDAM (ANP/DPA) - De Europese gasprijs is in een week tijd met meer dan 20 procent gestegen. Dat is het gevolg van de lage temperaturen in delen van Europa.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het ministerie van Financiën mocht de rente voor belastingschulden van bedrijven in 2022 niet verhogen van 4 naar 8 procent, oordeelt de Hoge Raad. De uitspraak kost de schatkist waarschijnlijk veel geld, want veel ondernemers maakten de afgelopen jaren bezwaar tegen de hogere rente.
4 uur geleden