Just Eat Takeaway verliest flink op Damrak, ASML weer fors omlaag
AMSTERDAM (ANP) - Just Eat Takeaway, bekend van maaltijdbezorger Thuisbezorgd.nl, was woensdag de grote verliezer op de beurs in Amsterdam. Beleggers zetten het aandeel bijna 9 procent lager na een teleurstellend kwartaalbericht. Verder ging ASML opnieuw stevig omlaag, nadat de chipmachinefabrikant dinsdag al een duikeling had laten zien door te vroeg verschenen, tegenvallende resultaten. Ook de belangrijkste graadmeters op de Amsterdamse beurs eindigden in het rood.
Just Eat Takeaway ontving in het derde kwartaal minder bestellingen dan een jaar eerder. Die daling was te zien in alle regio's waar het bedrijf actief is. Volgens topman Jitse Groen ligt het bedrijf mede dankzij kostenbesparingen wel op schema om de doelstellingen voor dit jaar te halen. Het aandeel eindigde onderaan in de lijst met middelgrote fondsen aan het Damrak.
ASML was met een verlies van ruim 5 procent de hekkensluiter in de AEX. De chipmachinemaker kelderde een dag eerder bijna 16 procent en leed daarmee het grootste dagverlies sinds 1998. De koersval volgde op tegenvallende kwartaalcijfers, die door een technische fout een dag te vroeg werden gepubliceerd.
Voorzichtiger geworden
Volgens topman Christophe Fouquet kende ASML wel een "solide" financieel kwartaal. Maar het bedrijf is voorzichtiger geworden in zijn financiële verwachtingen. "We zien allemaal dat er speculatie is rondom exportbeperkingen, en dat is ook een reden voor ons om voorzichtiger te zijn met onze verwachtingen voor de verkoop in China."
De AEX-index eindigde met een min van 0,7 procent op 892,74 punten. De MidKap zakte, mede door het forse verlies van Just Eat Takeaway, 0,6 procent tot 895,46 punten. Ook de beurzen in Frankfurt en Parijs gingen omlaag, met verliezen van de hoofdindexen daar tot 0,4 procent. De belangrijkste graadmeter in Londen klom circa 1 procent. De Britse inflatie is in september afgekoeld en ligt voor het eerst in drie jaar onder de doelstelling van 2 procent. Dit voedt de speculatie dat de Bank of England de rente snel verder gaat verlagen.
Louis Vuitton
Ook luxeconcern LVMH wist de aandacht op zich gericht. De Franse eigenaar van Louis Vuitton zag de omzet afgelopen kwartaal voor het eerst sinds de coronapandemie dalen. Het aandeel zakte bijna 4 procent in Parijs.
De euro was 1,0875 dollar waard, tegen 1,0905 dollar een dag eerder. Een vat Amerikaanse olie kostte 0,5 procent minder op 70,24 dollar. Brentolie werd 0,3 procent goedkoper op 74,00 dollar per vat.
Meer uit Financieel
ROME (ANP/AFP) - De oorlog in het Midden-Oosten en de sterk gestegen energieprijzen door het conflict raken de groei van de Italiaanse economie. Dat zegt de Italiaanse centrale bank. Het negatieve effect hangt wel sterk af van de duur en omvang van de oorlog. Als de oorlog snel is afgelopen, zal de impact beperkt blijven. Maar bij een langdurige strijd wordt de economie zeer hard geraakt, aldus de centrale bank.
6 uur geledenIJMUIDEN (ANP) - Tata Steel legt zijn Direct Sheet Plant (DSP), oftewel gietwalsinstallatie, in IJmuiden tijdelijk stil. Volgens Tata Steel hebben recente metingen laten zien dat bij een schoorsteen bij de DSP de uitstoot van chroom-6 hoger is dan de wettelijke norm.
8 uur geledenAMSTELVEEN (ANP) - De beloning van topvrouw Marjan Rintel van KLM is vorig jaar met bijna 32 procent gestegen. De toename valt samen met een besparingsoperatie bij de luchtvaartmaatschappij, bedoeld om de winstgevendheid te verbeteren.
9 uur geledenJERUZALEM (ANP/AFP/BLOOMBERG) - Israël heeft de productie bij het enorme Leviathan-gasveld voor de Israëlische kust weer hervat. De productie werd aan het begin van de oorlog met Iran stilgelegd uit veiligheidsoverwegingen. Dat gasveld is belangrijk voor de export van Israëlisch gas naar Egypte en Jordanië.
9 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De werkgelegenheid in de Verenigde Staten heeft in maart forse groei laten zien na de sterke krimp een maand eerder. Volgens het maandelijkse banenrapport van de Amerikaanse overheid ging het om een groei met 178.000 arbeidsplaatsen. In februari kromp de arbeidsmarkt in de grootste economie ter wereld nog met een bijgestelde 133.000 banen.
11 uur geledenSCHIPHOL (ANP) - Luchtvaartmaatschappijen dreigen over zes weken vluchten te moeten gaan annuleren als de Straat van Hormuz afgesloten blijft. Het tekort aan kerosine zal dan ook de vanuit Nederland actieve maatschappijen raken, waarschuwt branchevereniging BARIN. Vooral intercontinentale vluchten zullen dan worden geschrapt om brandstof te besparen, verwacht voorzitter Marnix Fruitema.
13 uur geledenROME (ANP/BLOOMBERG/AFP) - De oorlog in het Midden-Oosten stuwt ook de wereldwijde voedselprijzen. Volgens de Voedsel- en Landbouworganisatie van de Verenigde Naties (FAO) stegen deze in maart voor de tweede maand op rij, gedreven door met name hogere energieprijzen.
14 uur geleden