Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Just Eat Takeaway verliest flink op Damrak, ASML weer fors omlaag

Just Eat Takeaway verliest flink op Damrak, ASML weer fors omlaag

AMSTERDAM (ANP) - Just Eat Takeaway, bekend van maaltijdbezorger Thuisbezorgd.nl, was woensdag de grote verliezer op de beurs in Amsterdam. Beleggers zetten het aandeel bijna 9 procent lager na een teleurstellend kwartaalbericht. Verder ging ASML opnieuw stevig omlaag, nadat de chipmachinefabrikant dinsdag al een duikeling had laten zien door te vroeg verschenen, tegenvallende resultaten. Ook de belangrijkste graadmeters op de Amsterdamse beurs eindigden in het rood.

Just Eat Takeaway ontving in het derde kwartaal minder bestellingen dan een jaar eerder. Die daling was te zien in alle regio's waar het bedrijf actief is. Volgens topman Jitse Groen ligt het bedrijf mede dankzij kostenbesparingen wel op schema om de doelstellingen voor dit jaar te halen. Het aandeel eindigde onderaan in de lijst met middelgrote fondsen aan het Damrak.

ASML was met een verlies van ruim 5 procent de hekkensluiter in de AEX. De chipmachinemaker kelderde een dag eerder bijna 16 procent en leed daarmee het grootste dagverlies sinds 1998. De koersval volgde op tegenvallende kwartaalcijfers, die door een technische fout een dag te vroeg werden gepubliceerd.

Voorzichtiger geworden

Volgens topman Christophe Fouquet kende ASML wel een "solide" financieel kwartaal. Maar het bedrijf is voorzichtiger geworden in zijn financiële verwachtingen. "We zien allemaal dat er speculatie is rondom exportbeperkingen, en dat is ook een reden voor ons om voorzichtiger te zijn met onze verwachtingen voor de verkoop in China."

De AEX-index eindigde met een min van 0,7 procent op 892,74 punten. De MidKap zakte, mede door het forse verlies van Just Eat Takeaway, 0,6 procent tot 895,46 punten. Ook de beurzen in Frankfurt en Parijs gingen omlaag, met verliezen van de hoofdindexen daar tot 0,4 procent. De belangrijkste graadmeter in Londen klom circa 1 procent. De Britse inflatie is in september afgekoeld en ligt voor het eerst in drie jaar onder de doelstelling van 2 procent. Dit voedt de speculatie dat de Bank of England de rente snel verder gaat verlagen.

Louis Vuitton

Ook luxeconcern LVMH wist de aandacht op zich gericht. De Franse eigenaar van Louis Vuitton zag de omzet afgelopen kwartaal voor het eerst sinds de coronapandemie dalen. Het aandeel zakte bijna 4 procent in Parijs.

De euro was 1,0875 dollar waard, tegen 1,0905 dollar een dag eerder. Een vat Amerikaanse olie kostte 0,5 procent minder op 70,24 dollar. Brentolie werd 0,3 procent goedkoper op 74,00 dollar per vat.

Meer uit Financieel

Elon Musks ruimtebedrijf SpaceX neemt zijn AI-startup xAI over

HAWTHORNE (ANP) - De raket- en satellietfabrikant SpaceX heeft de start-up voor kunstmatige intelligentie xAI, beide van techmiljardair Elon Musk, overgenomen. Dit meldt SpaceX op zijn website. Met de fusie wil SpaceX "de meest ambitieuze, verticaal geïntegreerde innovatiemotor op (en buiten) de aarde" vormen.

24 minuten geleden
Minder omzet en winst in 2025 voor Eindhovense chipfabrikant NXP

EINDHOVEN (ANP) - Chipfabrikant NXP uit Eindhoven heeft in 2025 minder omzet en winst geboekt. De omzet bedroeg vorig jaar 12,3 miljard dollar, omgerekend ongeveer 10,4 miljard euro. Dat is 3 procent minder dan in 2024, meldt NXP in zijn kwartaal- en jaarresultaten.

40 minuten geleden
Wall Street sluit hoger na goede industriële productiecijfers

NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn maandag hoger geëindigd. Beleggers reageerden onder meer op goede cijfers over de industriële productie in de Verenigde Staten. Daaruit kwam naar voren dat de productieactiviteit in januari onverwacht is gegroeid in het snelste tempo sinds 2022.

1 uur geleden
Ørsted mag verder met bouwen groot windpark voor kust New York

WASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - Ørsted mag van een Amerikaanse rechter verdergaan met het bouwen van een windpark op zee voor de kust van New York tijdens het wachten op een uitspraak. Het Deense windenergiebedrijf had een rechtszaak aangespannen, nadat de Amerikaanse president Donald Trump in december alle grote offshore-windenergieprojecten had stilgelegd.

3 uur geleden
KLM gaat onder herbenoemde Rintel kosten sneller verlagen

AMSTERDAM (ANP) - Luchtvaartmaatschappij KLM wil de komende tijd onder de herbenoemde topvrouw Marjan Rintel sneller de kosten verlagen. In oktober werd al een kostenbesparingsprogramma van honderden miljoenen euro's aangekondigd, waarbij onder meer 250 kantoorbanen verdwenen. Met een volgende stap in die strategie moeten de kosten verder omlaag. Hoe dat gebeurt, wordt de komende maanden bekend.

5 uur geleden
VS en India akkoord over handelsdeal, meldt Trump

WASHINGTON (ANP) - De Verenigde Staten hebben een handelsdeal gesloten met India. Dit meldt president Donald Trump maandag op zijn socialemediaplatform Truth Social, na een gesprek met de Indiase premier Narendra Modi.

5 uur geleden
AEX sluit hoger, verkopen van goud en zilver nemen af

AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op het Damrak en andere Europese graadmeters zijn maandag hoger gesloten. In de ochtend stonden er nog minnen op de borden, maar die werden gedurende de dag omgezet in winsten.

5 uur geleden