
Jubileumboek: Domburg - Vergezichten over 800 jaar stad
DOMBURG - Domburg viert feest! De stad bestaat 800 jaar. En daar hoort natuurlijk een boek bij. Een juweel van een uitgave: rijkelijk geïllustreerd en met veel leuke verhalen. Waarschuwing: zet een wekker want U vergeet de tijd!
Het Romeinse Domburg
Maar… Domburg is ouder dan 800 jaar. Er zijn restanten van een Romeins heiligdom gevonden en een oude handelsnederzetting Walichrum (Walcheren); ook stenen met teksten gewijd aan de zeegod Neptunus en de godin Nehalennia. Ooit stond hier een tempelcomplex waar de reigers kwamen bidden voordat ze een gevaarlijke overtocht maakten. Domburg was toen al een belangrijk vissers- en havenplaatsje. Omstreeks 873 ontstond het grote fort Duinburg (Domburg) om zich tegen de Vikingen te verdedigen; andere forten werden de Zuidburg (Souburg) en de middelste burg (Middelburg).
Stadsrecht
Pas in 1223 (dus 800 jaar later) kreeg Domburg stadsrechten en werd het een echt stadje.
Domburg te koop
In 1648 stond de heerlijkheid Domburg te koop en de koper was…Middelburg (met daardoor zeggenschap over bestuur en rechtspraak).
Gezamenlijk ‘badderen’
Vroeger zaten mannen en vrouwen op aparte strandgedeelten: het ‘heerenbad’ en ‘de dames seules’. Maar langzaam aan ontstonden toch wel de ‘bains-mixtes’. Echter…om ernstige verleidingen te weerstaan moest de ingeburgerde strakke zwembroek vervangen worden voor het zebrapak, met soms lange mouwen en broekspijpen, gemaakt van extra wollen stof (zodat er weinig te zien was).
De ‘wonderduimer’
Op ’t Groentje heeft u uitzicht op een in 1910 opgerichte buste van de beroemde arts-masseur Johan Mezger (1838-1909). In Domburg verwelkomde hij in de zomermaanden zijn excentrieke royale patiënten met gewrichtsaandoeningen en gaf ze wrijf- en kneedbehandelingen (wonderduimer).
Ieder paaltje op een kaart
Cornelis Golijath maakte een kaart van Domburg: van dit kunststuk bestaat maar één exemplaar, maar deze is heel bijzonder omdat ieder huisje, paaltje of boompje er tot in detail op staan.
Boterkapel
Veel straten herinneren nog aan het verleden. Zo bijvoorbeeld de Boterkapel (Capelstrate) waar vroeger een kapel en later een boterkraam stonden.
Domburg-Middelburg: een reis van vier uur!
Lange tijd waren de wegen zo slecht dat men toch maar beter in Middelburg de schuit naar Domburg kon nemen: maar de reis kostte wel vier uur. Later kon men ook voor dezelfde reis gebruikmaken van de iets snellere tram.
Het schitterende licht in Domburg
Betoverd door het Zeeuwse licht onder invloed van zoutgehalte zee en lucht, verbleven er hier steeds veel kunstenaars (Jan Toorop, Piet Mondriaan (die vaak logeerde in pension Wisse in de Ooststraat); er ontstonden ware kunstenaarskolonies van schilders, vaak ook schrijvers, dichters, musici en theatermensen. Kunstenaars huurden vaak een huis met erf en tuin in de kom van het stadje.
Badplaats en kuuroord
Er kwamen steeds meer buitenverblijven voor vermogende Nederlandse en Duitse families; maar ook voor mensen ver hier vandaan. Er verrezen veel hotels en Het Badpaviljoen werd het trefpunt voor de badgasten, waar ook dansavonden, kinderbals, concerten, voordrachten (in de leeszaal voor de heren en in de salon voor de dames) gehouden werden.
Superboek
Of het nu gaat om het grote volksfeest het Gaaischieten of tentoonstellingen… in Domburg is altijd iets te beleven. Dit zeer informatieve boek is niet alleen een aanrader voor iedere Domburger, maar voor iedere Zeeuw en belangstellenden daarbuiten. Een superboek!
‘Domburg - Vergezichten over 800 jaar stad’ wordt op 31 oktober 2023 uitgebracht bij Uitgeverij Paard van Troje in Goes.
Meer uit Middelburg
MIDDELBURG - Per 1 juni verhuist het startpunt van de Kunst- en Cultuurrroute van het Zusterplein naar Expositieruimte Raer, Vismarkt 13. Lia Hector, mede-oprichtster van de route, stelt een deel van haar expositieruimte maandelijks beschikbaar aan jonge of beginnende kunstenaar. De ruimte wordt daarvoor omgetoverd tot 'Expositieruimte RAER'.
21 uur geledenBij TSG Industriële Automatisering in Kapelle draait het om meer dan alleen kabels, schakelaars en panelen. Voor hoofdmonteur Elian van Klaveren en elektromonteur John Eggebeen is hun baan een combinatie van vakmanschap, teamwork, gezelligheid en technologische innovatie. "Je maakt samen iets dat écht werkt", legt Elian uit. "Je begint bijvoorbeeld in een lege hal en een paar weken later draait er een complete productielijn."
22 uur geledenGRIJPSKERKE - De Bergpadschool in Grijpskerke doet mee aan de e-waste race.
2 dagen geledenKOUDEKERKE - Zaterdag is het nieuwe kunstgrasveld van voetbalvereniging VCK in Koudekerke officieel in gebruik genomen. Dit is mooi nieuws voor het hele dorp, want niet alleen voetballers mogen er gebruik van maken.
3 dagen geledenMIDDELBURG - De brandweer is woensdagavond ter plaatse gekomen bij een woningbrand aan de Kromme Weele. Om te voorkomen dat de brand zich zou verspreiden, werd al snel opgeschaald naar een middelbrand. Uiteindelijk slaagde de brandweer erin het vuur snel te blussen. De oorzaak van de brand is mogelijk brandstichting met vuurwerk.
3 dagen geledenARNEMUIDEN - Zondag speelde Jan Paul van Hecke nog het laatste competitieduel in de Engelse Premier League met zijn voetbalclub Brighton & Hove Albion en woensdag liep hij rond op de velden waar het allemaal begon. VV Arnemuiden organiseerde een fandag voor haar oud-jeugdspeler, inmiddels ook verdediger in het Nederlands Elftal en hoopte op honderd aanmeldingen. Het werden er 240.
3 dagen geledenVROUWENPOLDER - Donderdag, vrijdag en zaterdag zijn het weer de jaarlijkse Vrouwenpolderse Dagen.
3 dagen geleden