Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Jordan loopt om zelfdoding een gezicht te geven

Jordan loopt om zelfdoding een gezicht te geven

Toen de Schotse Jordan Paterson een aantal weken geleden vanuit zijn geboorteland een berichtje kreeg van een vriend die worstelde met suïcidale gedachten, wist hij het zeker. “Ik wilde altijd al een keer iets terugdoen voor de hulp die ik had gekregen. Dit was het moment.” En dus liep hij voor het goede doel, meer dan zestig kilometer, van Goes naar Zoutelande.

De 22-jarige Jordan kwam bijna vier jaar geleden van Schotland naar Nederland. Hij praat meer dan goed Nederlands, maar doet zijn indrukwekkende verhaal in het Engels. Want dat hij iets wilde doen voor Stichting 113, die zich richt op zelfmoordpreventie, is niet zomaar. “Twee jaar geleden kreeg ik last van een depressie en suïcidale gedachten. Het was geen vraag óf ik therapie nodig had, het was bittere noodzaak. ‘That was the turning point’.”

Kracht

Hoewel hij zichzelf eerst niet voor kon stellen dat iemand die niet in zijn schoenen stond hem kon helpen, werden juist daar zijn ogen geopend. “Je gaat begrijpen waar bepaalde gevoelens vandaan komen. Een lastige jeugd en vroeg van school. Dan kom je in een nieuw land, wil je alles goed doen, maar zo werkt het niet.”

Hij leerde anders naar de wereld te kijken. “Focus op het grotere plaatje, waar wil je heen? Het is niet erg als dingen niet goed gaan, maar zo voelde het wel.” Hij heeft zijn emoties nu beter onder controle. “Het is een proces, daar moet je ook van genieten. Je moet niet alleen naar het resultaat kijken, dat gaat met vallen en opstaan.”

Hij begon boeken te lezen, maar haalde vooral veel kracht uit zijn teamgenoten van rugbyclub Tovaal in Goes. Een soort tweede familie voor de geboren Schot. “Bij een teamsport doe je het samen, niet voor jezelf. Die band is heel hecht.”

Mentaal

Maar hoe komt een rugbyer erbij om tientallen kilometers langs de Zeeuwse kust te gaan hardlopen? “Een vriend vertelde mij dat hij in de afgelopen lockdown vier keer een zelfmoordpoging had gedaan. Holy shit, dacht ik.” En dus moest hij iets doen. Het doel was om 500 euro in te zamelen, maar dat liep snel op. “We begonnen met 44 kilometer, maar voor elke 100 euro meer, zou ik een extra kilometer lopen.” Inmiddels staat de teller op bijna 3000 euro en daar had hij best een paar dagen zware benen voor over. “Lopen is voor 90 procent mentaal. Zonder de steun van teamgenoten was het niet gelukt.” Ruim zes uur na zijn vertrek in Goes, bereikte Jordan de finish in Zoutelande. Daar stonden zijn vrienden hem op te wachten “Met een biertje en een pakje sigaretten!”

Praten

Een mooi bedrag, maar het creëren van bewustzijn is net zo belangrijk. “Iedereen kent de cijfers over zelfdoding, maar dat zijn nummertjes. Mensen zijn geen nummers, het is je vriend of een familielid.” Want praten, helemaal in deze tijd, is het belangrijkste dat we kunnen doen. “Iemand vertellen hoe je je echt voelt, is heel lastig. Dat durfde ik zelf ook niet, omdat je bang bent dat ze je niet serieus nemen.” Daar moet meer aandacht voor komen. “Vraag aan je vrienden hoe het gaat en neem het serieus.” Hij heeft nu dan misschien de eindstreep gehaald, eigenlijk is dit pas het begin. “Het stopt natuurlijk niet, hier moet altijd aandacht voor zijn.” En dus hoopt hij anderen te inspireren, maar stiekem heeft hij alweer een nieuw doel. “Ik wil 100 kilometer doen. Wel in de zomer, als het weer wat beter is, haha!”

BIJDRAGE DANIËL WISSEL 

Meer uit Vlissingen

Film by the Sea eert Monique van de Ven en brengt bomvol programma

VLISSINGEN - De 27e editie van Film by the Sea in Vlissingen is in volle gang. Dit weekeinde was actrice Monique van de Ven eregast en kreeg de Career Achievement Award uitgereikt. Het filmfestival duurt nog tot en met zondag (21 september) en brengt dagelijks een vol programma.

3 uur geleden
Boom blokkeert toerit A58 bij Oost-Souburg

OOST-SOUBURG - Een deels omgevallen boom heeft maandagochtend voor een tijdelijke afsluiting gezorgd van een toerit van de A58 bij Oost-Souburg.

5 uur geleden
Bestuurder Tesla overgebracht naar politiebureau na crash in droge sloot [UPDATE]

VLISSINGEN- Op de kruising van de Burgemeester van Woelderenlaan en de Paauwenburgweg heeft in de nacht van zaterdag op zondag een eenzijdig ongeval plaatsgevonden. De bestuurder van een Tesla reed hier rechtdoor, rakelings langs een herdenkingsmonumentje, een droge sloot in. De politie en ambulancedienst kwamen met spoed ter plaatse. Medewerkers van de ambulancedienst controleerden de bestuurder maar hij bleek niet gewond te zijn geraakt. Later werd ook de brandweer opgeroepen omdat er mogelijk brand was. Hier bleek geen sprake van te zijn. De oorzaak van het ongeval is niet bekend. De politie heeft de bestuurder overgebracht naar het politiebureau. Ook heeft zij een andere betrokkene gehoord.

1 dag geleden
KNMI geeft code geel: Onweer en windstoten

ZEELAND - Het KNMI heeft code geel afgekondigd vanwege zware onweersbuien die zaterdag aan het eind van de middag Zeeland trekken. Wie op pad gaat, moet rekening houden met forse buien en windstoten. Ook is er kans op hagel.

1 dag geleden
Gezelligheid in Oost-Souburg met Karolingenmarkt, ringrijden en meer

OOST-SOUBURG - De Karolingenmarkt, wedstrijd ringrijden, kleedjesmarkt en meer brengt zaterdag een gezellige hoeveelheid publiek op de been in Oost-Souburg.

2 dagen geleden
Man (28) aangehouden na steekincident in Vlissingen

VLISSINGEN - De politie heeft vrijdagavond een 28-jarige man aangehouden op verdenking van betrokkenheid bij een steekincident eerder die avond. Dit incident vond plaats aan de Badhuisstraat en hierbij zou een 63-jarige vrouw ernstig gewond zijn geraakt. Hulpdiensten hebben de vrouw naar het ziekenhuis gebracht. Hoe het nu met haar gaat, is niet bekend.

2 dagen geleden
‘Leden van de BNMO zijn er voor elkaar’

De Bond van Nederlandse Militaire Oorlogs- en dienstslachtoffers (BNMO) bestaat tachtig jaar. Het bestuur van de Zeeuwse afdeling organiseert een viering op zaterdag 27 september.De BNMO is een belangenbehartiger voor (voormalige) medewerkers van defensie, politie en overige geüniformeerden in overheidsdienst met lichamelijk of psychisch letsel die bij de uitoefening van hun dienst een blijvende, erkende aandoening hebben opgelopen. Ook hun gezinsleden zijn onder bepaalde voorwaarden welkom, legt secretaris Hans den Hollander van BNMO Zeeland uit. De afdeling heeft zo'n honderdveertig leden. Deze lotgenoten komen bij elkaar en maken uitstapjes, waarbij de partner en ook het hele gezin welkom is.Allerlei programma'sDe bond begeleidt leden ook, onder meer met het doorverwijzen naar (zorg)instanties. "We helpen leden met bijvoorbeeld de aanvraag van hulpmiddelen en doorverwijzing naar het Nederlands Veteranen Instituut. Dit instituut heeft een locatie in Doorn waar de BNMO allerlei programma's aanbiedt aan haar leden. "Je kunt er ook met je partner een weekje verblijven", legt Den Hollander uit. "Dat is fijn voor lotgenotencontact, maar je kunt je ook afzonderen van prikkels om tot rust te komen."GezelligDen Hollander is al ruim vijfentwintig jaar lid van de BNMO. Hij vertelt dat de leden bij samenkomsten niet per se over hun gezondheid praten, maar het vooral gezellig hebben. We hebben een variëteit aan activiteiten en ontmoetingen met lotgenoten. "De nieuwjaarsreceptie bij Landlust in Nieuwdorp is vaste prik en verder zijn we al eens naar 'de Poort van Vlaanderen' in Terneuzen en allerlei musea geweest. We houden lezingen en als we bij de jaarvergadering jubilarissen hebben, komt onze beschermheer, de commissaris van de koning in Zeeland, onder andere de jaartekens uitreiken."'Kom gewoon'De BNMO krijgt subsidie van het Vfonds (Nationaal Fonds voor Vrede, Vrijheid en Veteranenzorg) en de leden betalen een jaarlijkse contributie. Voor de activiteiten vraagt de afdeling een eigen bijdrage om de organisatie rond te krijgen. Den Hollander hoopt dat mensen die zich aangesproken voelen, zich aanmelden. "Iedere persoon die we bereiken, is er een. We kunnen geen problemen oplossen, maar wel doorverwijzen. We zijn er voor elkaar, met bijvoorbeeld een kaartje of een belletje. Het voelt misschien alsof je een drempel over moet om voor het eerst met de groep op stap te gaan, maar kom gewoon. Dan maken we er samen een leuke dag van."Meer informatieKijk voor meer informatie over de Bond van Nederlandse Militaire Oorlogs- en dienstslachtoffers op www.bnmo.nl 

3 dagen geleden