Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Jopie Minnaard schrijft in dialect voor Dag Moedertaal

Jopie Minnaard schrijft in dialect voor Dag Moedertaal

HEINKENSZAND - Vandaag, 21 februari, is het Internationale Dag van de Moedertaal. Dat inspireerde Jopie Minnaard tot deze bijdrage in haar moedertaal, het dialect van Zuid-Beveland: ‘Over leeftied’.

Noe wil ik het es over leeftied è, wan het liekt wè of a de mènsen d’r eigen vandaege de dag schaeme da ze ouwer worre. Jonk en dynamisch, da’ s in. Je lees ’t in de krante, je zie ’t op de televisie, je kan d’r nie om’ene. Aollemille adviezen om jonk te bluven. Machtig lieve, a je die aol op zou motte volge dan zou je een êle dag bezig weze. Mè dat is ’t noe juust. Oe ouwer a je bin, oe korter a je padje ommes geworre. De daegen sliere deur j’n anden as ’t waeter deur ’t gotegat! Dan ka je die tied toch beter gebruke? En ouwer worre, dat is noe net iets wat a iedereên overkomt, dus ‘t is gin doen om dì j’n eigen druk over te maeken. Dat kost wat kost jonk d’r uut wille zie, dat motte me toch nie wille, ee!

Dì bin vrouwen die a d’r eigen zò oppoeletoere, da je d’r leeftied glad nie mì kan schatte. Mè het bluuf toch verdoezele. Een vrouwe van zeventig krieg gries aer, mè ja, ’t kan ok everfd weze. An ôgen ka je de leeftied schatte, aorden ik lest zègge, mè dat klopt ok a nie. De luukjes kunne g’n ange, soms zò erg da je nie mì kan leze en dan worre de oôgleden op’etrokke en kieke de ôgen wee vinnig de wèreld in. Mè bie vuuftigers, die a op’eslokt worre deur het jachtige leven, kunne die ôgen wee op steeltjes stae. Dust ja…

Soms bin mènsen zò dege mie d’r eigen da ze groas vraege: ”Oe oud dienk je noe da’k bin?” Nou, da’s spele mie vier. Je kan ze dan beter vee jonger schatte as a je dienkt. Zit je d’r dan nog neffen, dan ei je ’t verkorve.

Slechter slaepe oar soms ok bie ’t ouwer worren. Zurgen binne in d’n doenker aoltied vee erger. En dan kom je uut bède mie een gezicht van ouwe lappen en duurt het uren voeda de frommels d’r wee een klein bitje uutbin. Mè dì oef je nie mie op je lief te lôpen, ’t oar t’r bie. Iedere rumpel en iedere groeve, die bin verdiend. Dì zit diepte in. En zô’n deurleefd gezicht is toch vee moaier as een opgeblaeze botoxtronie! Het leven is kort, kostbaer en kwetsbaer. Niks gin verkrampt gedoe. Geniete zòvee as a een lepel geve kan.

Klaer! Ik è ’t miene d’r van ezeid.

Jopie Minnaard-Verheijke

Meer uit Beveland

Naasten bij Verslaving biedt steun en herkenning

GOES - Wie in zijn gezin of omgeving te maken heeft met verslaving, weet hoe ingrijpend dat kan zijn. Dat ontdekte ook Karin, die de afgelopen jaren geconfronteerd werd met verslaving binnen haar gezin. "Op een gegeven moment besefte ik dat niet alleen mijn zoon hulp nodig had, maar ikzelf ook," ze. Door contact met andere naasten voelde ze zich eindelijk gehoord en begrepen.

9 uur geleden
Gemeente Borsele koopt twee kunstwerken voor Hoedekenskerke

BORSELE - De gemeente Borsele heeft besloten twee nieuwe kunstwerken aan te kopen: De man van de overkant van kunstenares Jeannette Ephraim en Droog-veer van Betsy de Jonge. In totaal wordt hiervoor 51.000 euro uitgetrokken.

11 uur geleden
Herdenking Slag om de Schelde

's GRAVENPOLDER - Op donderdag 6 november vindt in 's-Gravenpolder de jaarlijkse herdenking van de Slag om de Schelde plaats.

16 uur geleden
Opening christelijk kindcentrum De Wingerd

GOES - Op woensdag 5 november wordt het nieuwe Integraal Kindcentrum (IKC) De Wingerd officieel geopend aan de Hilleweg 3 in Goes. Wethouder Stan Meulblok verricht om 11.45 uur de openingshandeling. Het kindcentrum is een samenwerking tussen basisschool De Wingerd en kinderopvangorganisatie Gloed, en biedt opvang en onderwijs aan kinderen van 0 tot 13 jaar.

1 dag geleden
Sinterklaas komt naar Goes!

GOES - Heb jij het al gehoord? Op zaterdag 22 november komt Sinterklaas weer aan in Goes! De goedheiligman meert rond 13.00 uur aan in de stadshaven, waar hij op de historische kade feestelijk wordt verwelkomd door de Kinderburgemeester. Daarna trekt de Sint samen met zijn vrolijke Pieten, muziek en héél veel pepernoten door de binnenstad.

1 dag geleden
Fabian Franse uit Kloetinge is Salvagecoördinator: ‘Hulp als het het hardst nodig is’

"Op het moment dat alles onzeker is, geef ik mensen duidelijkheid; dat is wat ze het meest nodig hebben." Fabian Franse (46) uit Kloetinge werkt sinds 2007 als Salvagecoördinator in Zuidwest-Nederland. Wanneer de brandweer uitrukt naar een brand, begint voor bewoners of ondernemers vaak een lange nasleep. Nog vóór de verzekeraar arriveert, biedt Franse als Salvagecoördinator eerste hulp en helpt hij gedupeerden hun situatie weer op orde te krijgen.

1 dag geleden
Brand bij muziekwinkel Bax in Goes

GOES - In de nacht van maandag op dinsdag is er brand uitgebroken bij muziekwinkel Bax in Goes. De brand ontstond rond 00.15 uur in een heftruck binnen het pand aan de Olympiastraat.

1 dag geleden