Jongeren: toegang seksuele gezondheidszorg schiet ernstig tekort
DEN HAAG (ANP) - Het stijgende aantal soa's en het dalende gebruik van anticonceptiemiddelen baart jongerenorganisaties zorgen. Ze vrezen dat de situatie nog verder zal verslechteren als het kabinet bezuinigingen op preventie en soa-poli's doorvoert. De organisaties vinden dat de toegang tot seksuele gezondheidszorg nu al "ernstig tekortschiet".
In een manifest dat ze dinsdag aanbieden aan Tweede Kamerleden, wijzen de jongeren "toenemende misinformatie" aan als een belangrijk achterliggend probleem. Ze willen dat de politiek ingrijpt en doen daartoe diverse voorstellen. Zo pleiten ze voor meer capaciteit bij de centra voor seksuele gezondheid van de GGD'en, zodat jongeren daar eerder en vaker terechtkunnen met problemen van seksuele aard. Ook is het volgens hen tijd om na jaren weer een landelijke publiekscampagne op te tuigen over condoomgebruik.
Onder de organisaties die het pleidooi steunen, zijn de jongerenorganisaties van drie van de vier coalitiepartijen: JOVD, Jong Sociaal Contract en Jong BBB. Ook het CDJA, DWARS en de Jonge Democraten doen mee, net als de Landelijke Studentenvakbond (LSVb) en scholierenclub LAKS.
Foutieve informatie
Uit onderzoek van expertisecentrum Rutgers bleek eerder dit jaar dat grofweg de helft van de ondervraagden die als laatste seksuele ervaring een onenightstand hadden, geen condoom had gebruikt. CBS-cijfers maken duidelijk dat ook het gebruik van de pil daalt, al staat daar een toename van het spiraalgebruik tegenover.
De toename van het aantal soa's ligt recentelijk vooral aan de toegenomen verspreiding van gonorroe. Deze geslachtsziekte veroorzaakt onder meer ontstekingen aan keel, baarmoederhals, eileiders, bijbal en endeldarm.
Desinformatie tegengaan is volgens de jongeren ook hard nodig. CDJA-voorzitter Kevin Klinkspoor stelt dat in de gemeente Westland, waar hij gemeenteraadslid is, een spreekuur over seksualiteit en veilige seks werd afgeschaft doordat foutieve informatie werd rondgebazuind. "Dit soort situaties is te voorkomen door goede voorlichting. Daar roepen we met al deze organisaties ook toe op." Het onderwijs zou daar eveneens meer aandacht aan moeten besteden, vinden de jongerenorganisaties.
Meer uit Gezond
UTRECHT (ANP) - Het besmette drinkwater in de regio Utrecht heeft er niet voor gezorgd dat meer mensen met buikklachten naar de huisarts gingen. Dat meldt onderzoeksbureau Nivel. Op 1 november werd bekend dat het drinkwater in en rond Utrecht de darmbacterie enterokokken bevatte, drie dagen later was het weer schoon en veilig om te drinken.
12 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Kinderen hebben een grotere kans op ernstig astma als ze in een huurwoning wonen, een migratieachtergrond hebben en als ze opgroeien in een gezin met een laag inkomen. Dat staat in een grote studie van het Amsterdam UMC in samenwerking met het Amsterdam Health and Technology Institute.
1 dag geledenBILTHOVEN (ANP) - Meer dan vier op de tien Nederlanders kampen met angstige of depressieve gevoelens, en een kwart van alle volwassenen heeft een psychische aandoening. Een op de twintig volwassenen wordt daarvoor behandeld bij gespecialiseerde geestelijke gezondheidszorg. Dat constateren het Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieu (RIVM) en kennisinstituut Trimbos.
2 dagen geledenAMERSFOORT (ANP) - Het aantal minderjarigen met (ernstige) obesitas neemt fors toe, zien kinderartsen. Bijna 400.000 Nederlandse kinderen hebben overgewicht en een kwart daarvan heeft obesitas. "De vraag is hoeveel erger het moet worden voordat de politiek ingrijpt", vraagt Lissy de Ridder, voorzitter van de Nederlandse Vereniging voor Kindergeneeskunde (NVK), zich af.
2 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - Ministers Jan Anthonie Bruijn (Volksgezondheid, VVD) en Femke Wiersma (Landbouw, BBB) nemen gezondheidsrisico's rond geitenhouderijen "zeer serieus". Dat stellen de ministeries in een gezamenlijk statement na het rapport van de Gezondheidsraad over die risico's.
3 dagen geledenUTRECHT (ANP) - Duizenden patiënten komen zonder medicatie te zitten als apothekers niet meer mogen doorleveren aan andere apotheken. Daarvoor waarschuwen de Nederlandse Vereniging van Ziekenhuisapothekers (NVZA), de Koninklijke Nederlandse Maatschappij ter bevordering der Pharmacie (KNMP) en het Netwerk Gespecialiseerde Bereidingsapotheken (NGB).
5 dagen geledenUTRECHT (ANP) - De hele wereld kijkt naar Nederland en naar de proeven die hier lopen met het vaccin tegen de vogelgriep, die momenteel hard om zich heen grijpt. Maar om de ontwikkelde vaccins te laten slagen, moeten ook de Europese regels voor de controles van gevaccineerde kippen worden aangepast, zegt hoogleraar Integrale Pluimveegezondheidszorg Sjaak de Wit van de Universiteit Utrecht.
1 week geleden