Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Jongeren: toegang seksuele gezondheidszorg schiet ernstig tekort

Jongeren: toegang seksuele gezondheidszorg schiet ernstig tekort

DEN HAAG (ANP) - Het stijgende aantal soa's en het dalende gebruik van anticonceptiemiddelen baart jongerenorganisaties zorgen. Ze vrezen dat de situatie nog verder zal verslechteren als het kabinet bezuinigingen op preventie en soa-poli's doorvoert. De organisaties vinden dat de toegang tot seksuele gezondheidszorg nu al "ernstig tekortschiet".

In een manifest dat ze dinsdag aanbieden aan Tweede Kamerleden, wijzen de jongeren "toenemende misinformatie" aan als een belangrijk achterliggend probleem. Ze willen dat de politiek ingrijpt en doen daartoe diverse voorstellen. Zo pleiten ze voor meer capaciteit bij de centra voor seksuele gezondheid van de GGD'en, zodat jongeren daar eerder en vaker terechtkunnen met problemen van seksuele aard. Ook is het volgens hen tijd om na jaren weer een landelijke publiekscampagne op te tuigen over condoomgebruik.

Onder de organisaties die het pleidooi steunen, zijn de jongerenorganisaties van drie van de vier coalitiepartijen: JOVD, Jong Sociaal Contract en Jong BBB. Ook het CDJA, DWARS en de Jonge Democraten doen mee, net als de Landelijke Studentenvakbond (LSVb) en scholierenclub LAKS.

Foutieve informatie

Uit onderzoek van expertisecentrum Rutgers bleek eerder dit jaar dat grofweg de helft van de ondervraagden die als laatste seksuele ervaring een onenightstand hadden, geen condoom had gebruikt. CBS-cijfers maken duidelijk dat ook het gebruik van de pil daalt, al staat daar een toename van het spiraalgebruik tegenover.

De toename van het aantal soa's ligt recentelijk vooral aan de toegenomen verspreiding van gonorroe. Deze geslachtsziekte veroorzaakt onder meer ontstekingen aan keel, baarmoederhals, eileiders, bijbal en endeldarm.

Desinformatie tegengaan is volgens de jongeren ook hard nodig. CDJA-voorzitter Kevin Klinkspoor stelt dat in de gemeente Westland, waar hij gemeenteraadslid is, een spreekuur over seksualiteit en veilige seks werd afgeschaft doordat foutieve informatie werd rondgebazuind. "Dit soort situaties is te voorkomen door goede voorlichting. Daar roepen we met al deze organisaties ook toe op." Het onderwijs zou daar eveneens meer aandacht aan moeten besteden, vinden de jongerenorganisaties.

Meer uit Gezond

Meta verborg 'causaal' bewijs mentale schade door sociale media

MENLO PARK (ANP/RTR) - Meta heeft intern onderzoek naar de mentale gezondheidseffecten van Facebook en Instagram gestopt, nadat het "causaal" bewijs vond dat het gebruik van de socialemediaplatforms een negatieve impact had. Dat blijkt uit niet-gecensureerde stukken in een collectieve rechtszaak die door Amerikaanse schooldistricten is aangespannen tegen Meta en andere socialmediaplatforms.

16 uur geleden
Aantal nieuwe diagnoses hiv daalt niet meer, vrees voor toename

AMSTERDAM (ANP) - In Nederland hebben vorig jaar 444 mensen te horen gekregen dat ze hiv hebben opgelopen. Dat is het virus dat aids kan veroorzaken. Het aantal nieuwe diagnoses daalde jarenlang, bijna twintig jaar geleden waren er zo'n 1200 nieuwe gevallen, maar die afname is in de afgelopen jaren tot stilstand gekomen.

3 dagen geleden
Oproep organisaties: nieuw kabinet moet meer doen voor gezondheid

DEN HAAG (ANP) - Het volgende kabinet moet meer aandacht besteden aan gezond leven. Dat willen bijna veertig organisaties. Ze roepen op om gezond eten en drinken beter beschikbaar en betaalbaarder te maken, en om meer te doen tegen reclame die op kinderen is gericht. Dat doen ze in een collectieve boodschap aan informateur Sybrand Buma.

4 dagen geleden
Drie nieuwe dure medicijnen nog niet vergoed in basispakket

DEN HAAG (ANP) - Drie nieuwe geneesmiddelen, onder meer tegen een bepaald type borstkanker, worden voorlopig nog niet vergoed vanuit het basispakket van de zorgverzekering. Demissionair zorgminister Jan Anthonie Bruijn (VVD) heeft besloten de medicijnen nog in de zogeheten sluis te houden, omdat ze volgens het ministerie te duur zijn, meldt hij aan de Tweede Kamer. Er is volgens hem intensief maar vergeefs met de leveranciers onderhandeld over "een maatschappelijk aanvaardbare prijs".

1 week geleden
Bijna de helft van mensen met longziekte ervaart weleens stigma

UTRECHT (ANP) - Bijna de helft van de mensen met een longziekte ervaart weleens stigmatisering door hun aandoening. Dit melden onderzoeksinstituut Nivel en het Longfonds na een eerste verkenning uitgevoerd binnen de Longmonitor 2025. Met name schaamte voor symptomen, fysieke beperkingen, hoesten en voor het gebruiken van de inhalator in het bijzijn van anderen komt naar voren. Ook het zich buitengesloten voelen, het gevoel dat anderen hen vermijden, of dat anderen zich niet op hun gemak lijken te voelen bij hen, speelt een rol.

1 week geleden
RvS: hulpverleners illegaliteit blijven strafbaar na aanpassing

DEN HAAG (ANP) - Ook na het wijzigingsvoorstel om hulpverlening aan mensen in de illegaliteit uit te zonderen van strafbaarstelling, blijven hulpverleners mogelijk strafbaar. Dat zegt de Raad van State in een advies over het voorstel van asielminister David van Weel (VVD).

2 weken geleden
Minder bijwerkingen gemeld, toezichthouders maken zich zorgen

DEN BOSCH/UTRECHT (ANP) - De toezichthouders voor medicijnen krijgen de laatste jaren steeds minder meldingen van mogelijke bijwerkingen. Het College ter Beoordeling van Geneesmiddelen (CBG) en bijwerkingencentrum Lareb maken zich daar zorgen over. Als er minder meldingen komen, wordt het moeilijker om de veiligheid van middelen in de gaten te houden, zeggen ze.

2 weken geleden