Jonge activisten teleurgesteld na klimaatoverleg met Timmermans
BRUSSEL (ANP/BELGA) - De internationaal bekende Zweedse klimaatactiviste Greta Thunberg en drie jonge medestanders zijn teleurgesteld over het overleg dat ze met Frans Timmermans hebben gehad over het Europese landbouwbeleid, zeggen ze. De voor klimaat verantwoordelijke vicevoorzitter van de Europese Commissie heeft laten weten dat hij de onderhandelingen over het Gemeenschappelijk Landbouwbeleid (GLB) nog een kans geeft en de commissie de voorstellen niet terugtrekt, zoals de activisten willen.
Thunberg, Luisa Neubauer, Adlade Charlier en de Belgische Anuna De Wever spraken dinsdagavond online met Timmermans. In een eerder onderhoud had de PvdA'er volgens de klimaatactivistes gezegd dat hij het voorstel zou intrekken als de onderhandelingen niet goed zouden verlopen. Na het overleg tweette Timmermans dat de "Europese Commissie toegewijd blijft om ervoor te zorgen dat het GLB de doelstellingen van de Europese Green Deal zal vervullen. Het is niet makkelijk, maar wel mogelijk."
Op tafel liggen onder meer voorstellen om de uitstoot van broeikasgassen terug te dringen en plannen om de biodiversiteit beter te beschermen, bijvoorbeeld door boeren alleen subsidie te geven als ze ruimte houden voor natuur op hun land. Maar de voorstellen gaan volgens de activistes lang niet ver genoeg om de klimaatdoelen te halen.
Te veel nuance
"Dit GLB onderhandelen staat gelijk aan het weggooien van de Green Deal en het Akkoord van Parijs", reageert De Wever. "Timmermans weet dat, maar hij is veel te positief over de toekomst en nuanceert te veel. Dat is enorm teleurstellend. We hebben gezegd dat we hem hiervoor verantwoordelijk zullen houden."
De vier staan achter de klimaatbeweging #WithDrawTheCap (Trek het GLB in) die een akkoord over het Europese landbouwbeleid "onverantwoordelijk" noemt. "Het maakt de biodiversiteit kapot en geeft geen kansen aan lokale boeren", aldus De Wever. "We zullen campagne blijven voeren."
Meer uit Financieel
PARIJS (ANP) - Slechts negen olietankers, vracht- en containerschepen zijn sinds maandag door de Straat van Hormuz gevaren. Dat heeft het Franse persbureau AFP becijferd op basis van gegevens van MarineTraffic, een website waarmee de locaties van schepen te volgen zijn.
6 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York verloren vrijdag opnieuw stevig omdat door de Amerikaans-Israëlische oorlog tegen Iran de olieprijzen stegen tot niveaus die sinds 2023 niet meer zijn gezien. Wel deed een onverwachte krimp in het Amerikaanse banencijfer over februari bij beleggers de hoop op renteverlagingen door de Federal Reserve herleven.
7 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - Nintendo heeft de Amerikaanse overheid aangeklaagd om de importheffingen die president Donald Trump vorig jaar had ingesteld. Het Japanse spelcomputerbedrijf eist een "snelle terugbetaling, met rente" van alle betaalde heffingen, volgens een klacht ingediend bij het Amerikaanse handelshof.
9 uur geledenSCHIPHOL (ANP) - KLM heeft het hervatten van zijn vluchten naar Dubai, Riyad en Dammam wederom uitgesteld. De luchtvaartmaatschappij vliegt tot en met dinsdag niet naar de bestemmingen in het Midden-Oosten om de oorlog in Iran. Eerder had KLM deze vluchten al tot en met zondag uitgesloten. "We volgen de ontwikkelingen op de voet", benadrukte de maatschappij vrijdagavond in een verklaring.
10 uur geledenDHAKA (ANP/RTR) - Kledingleveringen voor Zara-eigenaar Inditex en andere grote kledingretailers zitten vast op luchthavens in Bangladesh en India. Dat hebben drie fabrikanten in de landen laten weten. De kleding zou eigenlijk met vluchten van luchtvaartmaatschappijen als Emirates en Qatar Airways worden meegenomen, maar die hebben door de oorlog in Iran veel vluchten geschrapt.
11 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Chiptoeleverancier Besi is vrijdag meer dan 17 procent onderuitgegaan op de Amsterdamse beurs. De koersval werd volgens analisten veroorzaakt door ongunstige berichten in Zuid-Koreaanse media voor de fabrikant van assemblageapparatuur voor de halfgeleiderindustrie.
12 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het kabinet zet zoals afgesproken in het coalitieakkoord een streep door een groot deel van een nieuwe wet die moet afbakenen welk werk als zelfstandig ondernemer kan worden gedaan. Er komt een nieuwe wet voor in de plaats die moet leiden tot meer zekerheid voor mensen die er zelf voor kiezen als zzp'er te werken, meldt minister Thierry Aartsen (Werk, VVD).
14 uur geleden