Jonge activisten teleurgesteld na klimaatoverleg met Timmermans
BRUSSEL (ANP/BELGA) - De internationaal bekende Zweedse klimaatactiviste Greta Thunberg en drie jonge medestanders zijn teleurgesteld over het overleg dat ze met Frans Timmermans hebben gehad over het Europese landbouwbeleid, zeggen ze. De voor klimaat verantwoordelijke vicevoorzitter van de Europese Commissie heeft laten weten dat hij de onderhandelingen over het Gemeenschappelijk Landbouwbeleid (GLB) nog een kans geeft en de commissie de voorstellen niet terugtrekt, zoals de activisten willen.
Thunberg, Luisa Neubauer, Adlade Charlier en de Belgische Anuna De Wever spraken dinsdagavond online met Timmermans. In een eerder onderhoud had de PvdA'er volgens de klimaatactivistes gezegd dat hij het voorstel zou intrekken als de onderhandelingen niet goed zouden verlopen. Na het overleg tweette Timmermans dat de "Europese Commissie toegewijd blijft om ervoor te zorgen dat het GLB de doelstellingen van de Europese Green Deal zal vervullen. Het is niet makkelijk, maar wel mogelijk."
Op tafel liggen onder meer voorstellen om de uitstoot van broeikasgassen terug te dringen en plannen om de biodiversiteit beter te beschermen, bijvoorbeeld door boeren alleen subsidie te geven als ze ruimte houden voor natuur op hun land. Maar de voorstellen gaan volgens de activistes lang niet ver genoeg om de klimaatdoelen te halen.
Te veel nuance
"Dit GLB onderhandelen staat gelijk aan het weggooien van de Green Deal en het Akkoord van Parijs", reageert De Wever. "Timmermans weet dat, maar hij is veel te positief over de toekomst en nuanceert te veel. Dat is enorm teleurstellend. We hebben gezegd dat we hem hiervoor verantwoordelijk zullen houden."
De vier staan achter de klimaatbeweging #WithDrawTheCap (Trek het GLB in) die een akkoord over het Europese landbouwbeleid "onverantwoordelijk" noemt. "Het maakt de biodiversiteit kapot en geeft geen kansen aan lokale boeren", aldus De Wever. "We zullen campagne blijven voeren."
Meer uit Financieel
LONDEN (ANP/BLOOMBERG) - Shell koopt het Canadese energiebedrijf ARC Resources voor 13,6 miljard dollar, meldt het Britse olie- en gasconcern maandag. Het gaat omgerekend om bijna 11,6 miljard euro. Volgens persbureau Bloomberg is het de grootste deal van Shell in meer dan tien jaar.
3 uur geledenNEW YORK (ANP) - De Amerikaanse aandelenbeurzen zijn maandag voorzichtig geopend. Nu de vredesbesprekingen tussen de Verenigde Staten en Iran lijken vastgelopen, wachten beleggers op een golf aan kwartaalcijfers en commentaar van de Federal Reserve-vergadering deze week. Daarnaast komt de Federal Reserve woensdag met een rentebesluit.
3 uur geledenPARAMARIBO (ANP) - De staat Suriname, KLM en IATA-reisagenten moeten binnen twee weken evalueren of de commissie op ticketverkoop door Surinaamse reisbureaus moet worden aangepast. Dat heeft de rechter in Paramaribo maandag bepaald in het kort geding dat de luchtvaartmaatschappij in februari aanspande tegen de staat Suriname. Sinds 2008 zijn luchtvaartmaatschappijen verplicht om 6 procent per ticket te betalen aan reisagenten in Suriname. KLM had gevraagd om verlaging of volledige afschaffing van de commissie.
3 uur geledenREDMOND (ANP/BLOOMBERG) - Microsoft en ChatGPT-maker OpenAI passen hun samenwerking aan. Het techbedrijf heeft aangegeven dat het partnerschap met het belangrijke AI-bedrijf voortaan niet meer exclusief zal zijn en dat afspraken over het delen van inkomsten veranderen.
3 uur geledenMANNHEIM (ANP/AFP) - Een Duitse maatregel bij tankstations om automobilisten te beschermen tegen de stijgende olieprijzen vanwege de oorlog in het Midden-Oosten, heeft het tegenovergestelde effect gehad. Dat zeggen economen van het Mannheimse ZEW-instituut en het Düsseldorf Institute for Competition Economics na onderzoek.
7 uur geledenNEW TAIPEI (ANP/AFP/RTR/DPA) - Een oud-medewerker van het grote Taiwanese chipconcern TSMC moet van een Taiwanese rechtbank tien jaar de cel in voor het stelen van bedrijfsgeheimen. Hij ging na zijn vertrek bij 's werelds grootste chipmaker bij de Japanse rivaal Tokyo Electron aan de slag. Daar maakte hij gebruik van contacten met voormalige collega's om Tokyo Electron te helpen bij het binnenhalen van meer contracten.
7 uur geledenBEIJING (ANP/BLOOMBERG/AFP) - De overname van het van oorsprong Chinese AI-bedrijf Manus door Facebook-moederconcern Meta Platforms mag niet doorgaan van China. Chinese autoriteiten blokkeren de deal waarmee 2 miljard dollar is gemoeid, zonder daarvoor een duidelijke reden te noemen.
8 uur geleden