Jetten: niet vooruitlopen op wat oorlog voor gaslevering betekent
DEN HAAG (ANP) - Minister Rob Jetten (Klimaat en Energie) wil niet vooruitlopen op wat de Russische inval van Oekraïne betekent voor de gaslevering naar Nederland. Hij benadrukt dat ongeveer 20 procent van het gas dat in Europa wordt gebruikt uit Rusland komt. "We houden het goed in de gaten", zegt hij voorafgaand aan ingelast kabinetsoverleg.
Nu zware sancties tegen Rusland zo goed als zeker lijken, bestaat de vrees dat Rusland terugslaat en de gaskraan dichtdraait. Experts schatten in dat Nederland voor zo'n 15 procent afhankelijk is van Russisch gas. Het Russische gasbedrijf Gazprom, dat voor belangrijke mate in handen is van de Russische staat, zei tegen persbureau Bloomberg dat de leveranties van brandstof aan Europa zoals vanouds doorgaan.
Wat de situatie in Oekraïne betekent voor de prijzen van gas, kan Jetten nog niet zeggen. Dat de handelsmarkten snel reageren op de inval, vindt hij "begrijpelijk". De prijs van gas stond een halfuur na de opening van de Amsterdamse beurs al ruim 40 procent hoger.
Meer uit Binnenland
AMSTERDAM (ANP) - De deelname van diverse burgemeesters en wethouders aan Nakba-herdenkingen is niet goed gevallen bij Joodse organisaties. Koepelorganisatie Centraal Joods Overleg (CJO) roept na de herdenkingen van afgelopen weekend bestuurders op "zich te onthouden van eenzijdige politieke stellingnames over het Arabisch-Israëlische conflict en zich te richten op waarvoor zij zijn aangesteld: het dienen van alle inwoners van hun gemeente, zonder onderscheid".
26 minuten geledenGENÈVE (ANP) - Overheden en andere beleidsmakers in Europa moeten meer doen om de impact van klimaatverandering op de gezondheid te beperken. Een onafhankelijke commissie die vorig jaar in het leven is geroepen door de Wereldgezondheidsorganisatie (WHO) presenteert zondag verschillende aanbevelingen om de politiek en de internationale gemeenschap tot actie aan te zetten.
4 uur geledenPUTTEN (ANP) - Bij een tankstation langs de A28 bij Putten in Gelderland heeft een confrontatie tussen tientallen voetbalsupporters plaatsgevonden. Daarbij is een auto in brand gestoken, meldt een woordvoerder van de politie Oost-Nederland.
5 uur geledenROTTERDAM (ANP) - De politie heeft twaalf demonstranten opgepakt die een kolenspoor in de Rotterdamse haven onklaar wilden maken. In totaal waren daar ongeveer dertig activisten van Kappen met Kolen, aldus de politie. Ze wilden steentjes onder het spoor vandaan halen. Volgens de politie luisterden de twaalf niet naar de aanwijzingen.
6 uur geledenUTRECHT (ANP) - Op de Universiteit Utrecht zijn vanaf maandag alle systemen weer beschikbaar. Ook de gebouwen zijn weer geopend. De universiteit kampte met problemen na de brand in een datacenter in Almere vorige week donderdag.
6 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Tweede Kamerlid Gidi Markuszower heeft bij een demonstratie in Loosdrecht gesproken over de omstreden term 'omvolking', blijkt uit beelden van Nieuwsuur. In een optocht op 6 mei zei hij: "Maar ja, we worden omvolkt. Het is gewoon zo."
7 uur geledenWENEN (ANP) - De finale van het Eurovisie Songfestival is zaterdag in Nederland door gemiddeld 798.000 mensen bekeken, blijkt uit cijfers van het Nationaal Media Onderzoek (NMO). De uitzending staat daarmee op de derde plek in de top 25 van best bekeken programma's van de dag. De voorbeschouwing werd door 481.000 mensen bekeken en de uitslag van het songfestival door 679.000 mensen. Het best bekeken programma was zaterdag het NOS Journaal van 20.00 uur op NPO 1, met 1.364.000 kijkers.
8 uur geleden