Jetten: fossiele voordelen niet ineens stoppen, wel snel afbouwen
DEN HAAG (ANP) - Het kabinet wil wel snel af van de fossiele subsidies waartegen klimaatactivisten zich dit weekeinde willen uitspreken met een grote demonstratie op de A12 in Den Haag. Maar, zegt klimaatminister Rob Jetten, "van de ene op de andere dag ermee stoppen", zoals klimaatactivisten en partijen als GroenLinks en Partij voor de Dieren willen, "is niet altijd verstandig".
Naar de demonstratie op de A12 gaat veel aandacht uit, omdat een zestal klimaatactivisten preventief is opgepakt wegens verdenking van opruiing. Ze riepen mensen op de snelweg te blokkeren uit protest tegen de fossiele voordelen. Klimaatactivisten vinden dat het kabinet veel meer moet doen om de uitstoot van CO2 te verminderen en zo de opwarming van de aarde te beperken.
Volgens economen en activisten geeft Nederland jaarlijks zeker 17,3 miljard euro uit aan 'fossiele subsidies', zoals belastingvoordelen die productie met behulp van fossiele brandstoffen (zoals aardgas en aardolie) stimuleren. Het kabinet zelf heeft het altijd over ongeveer 4,5 miljard euro. Nader onderzoek moet uitwijzen wat precies onder deze subsidies valt, en hoeveel de schatkist hierdoor jaarlijks misloopt. Groene partijen vinden dat het kabinet de regelingen sneller moet afschaffen. GroenLinks probeert dit volgende week via een wetswijziging te regelen.
Duurzame en circulaire samenleving
"Natuurlijk" wil het kabinet af van de fossiele subsidies, zegt Jetten. "Uiteindelijk moeten we toe naar een duurzame en circulaire samenleving. Daarin is geen plek voor fossiele brandstoffen." Maar het per direct afschaffen is geen goed idee, vindt hij. "Het is hier zoeken naar de goede balans", aldus de bewindsman. "Verduurzaming enorm versnellen en aanjagen, en aan de andere kant ook leveringszekerheid en werkgelegenheid in het oog houden." Hij zegt ook dat het kabinet dit jaar al een "hele grote beweging" heeft gemaakt.
Vanaf 1 januari krijgt de industrie bijvoorbeeld minder vrijstelling voor de uitstoot van CO2, waar bedrijven voor moeten betalen. Ook is de vliegtaks flink verhoogd.
Meer uit Politiek
STRAATSBURG (ANP) - De BBB stapt in het Europees Parlement over van de centrumrechtse EVP naar de rechtsere partijgroep Europese Conservatieven en Hervormers (ECR). Bij die partijgroep hoort ook de nationalistische en conservatieve partij Fratelli d'Italia van de Italiaanse premier Giorgia Meloni. De EVP is de grootste partij in het Europarlement, waartoe ook voorzitter Ursula von der Leyen van de Europese Commissie behoort.
12 uur geledenDEN HAAG (ANP) - In 2027 moet minstens 1 procent minder verloren gaan aan zorgfraude. Dat gaat om 100 miljoen euro, omdat fraude de zorg volgens het Openbaar Ministerie ongeveer 10 miljard euro per jaar kost. De kabinetspartijen D66, VVD en CDA zeiden vorige week tegen een doel te zijn. VVD-Kamerlid Hilde Wendel wil niet dat ambtenaren daarop afgerekend kunnen worden.
13 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De regeringspartijen D66 en CDA erkennen dat zij er niet bij hebben stilgestaan dat hun bezuinigingen op uitkeringen ook gevolgen hebben voor vrouwen met zwangerschapsverlof. "Daar moeten we wat mij betreft wat aan doen", aldus D66-fractievoorzitter Jan Paternotte voor de camera van het AD. CDA-leider Henri Bontenbal is voorzichtiger, maar laat weten er "evenveel moeite" mee te hebben.
13 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Tweede Kamer heeft tegen aangekondigde bezuinigingen op de gehandicaptenzorg van het nieuwe kabinet gestemd. Met een minimale meerderheid van 75 tegen 74 sprak de Kamer zich uit tegen de plannen.
14 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Asielminister Bart van den Brink (CDA) wil optreden als migranten ten onrechte een verblijfsvergunning hebben gekregen door fraude te plegen met de erkenning van het ouderschap van een kind. Als zij hierop worden betrapt, beloofde de CDA-bewindsman tijdens het wekelijkse vragenuur om hun verblijfsvergunning in te trekken, ook als zij die al langere tijd hebben.
14 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Sinds de Groep Markuszower van de PVV is afgesplitst, was die groep het bij ruim één op de vijf moties oneens met de PVV. Dat blijkt uit gegevens die de Tweede Kamer heeft aangeleverd op verzoek van het ANP. Van de 679 moties waarover de Kamer stemde, was in 147 gevallen de PVV tegen en de Groep Markuszower voor, of andersom.
15 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Ook justitieminister David van Weel (VVD) biedt zijn excuses aan voor zijn communicatie over het dossier-Lisa. Hij zei dat ongeveer 1700 politieagenten in het "dossier" van de vermoorde Lisa hadden gekeken, maar hij corrigeert dat nu naar "politiesystemen". Door zijn eerdere woordkeuze zouden agenten zich geschoffeerd hebben gevoeld.
1 dag geleden