Jarenlange celstraffen geëist voor flatexplosie in Groningen
GRONINGEN (ANP) - Het Openbaar Ministerie eist celstraffen tot zes jaar tegen drie mensen voor de flatexplosie op 1 mei vorig jaar in de stad Groningen. Het trio zou bezig zijn geweest met het voorbereiden van een plofkraak.
De achtergevel van het appartement van verdachte William M. (28) werd weggeblazen. Vier flatwoningen werden onbewoonbaar verklaard. M. en zijn vriendin raakten gewond. Verder hebben zich geen persoonlijke ongelukken voorgedaan. "Een wonder", aldus het OM.
Eerst werd gedacht aan een gasexplosie, mede op aangeven van M. Op 2 mei werd bij M. 400 gram van de explosieve stof TATP en 900 gram ammoniumnitraat gevonden. De TATP lag onder zijn bed en in een kast.
TATP
Verder bevonden zich in de woning recepten voor TATP en diverse materialen die gebruikt worden bij plofkraken. Op een aangetroffen laptop stonden instructies voor het opblazen van een geldautomaat in een map met de titel 'knalfeest'.
Volgens het OM is er midden in de woonwijk Beijum een levensgevaarlijke situatie gecreëerd. "TATP is een zeer instabiele springstof die spontaan kan ontploffen", aldus de officier van justitie. "Negen keer gaat het goed, de tiende keer is het mis. De woning was een bomlab."
Uitspraak over een maand
De vriendin van M., Lavinia B. (21) en zijn maat Killian B. (28) zouden ook betrokken zijn geweest. Zij hadden een sleutel van de woning van M. en gebruikten zijn laptop. Ook van hen werd DNA aangetroffen op materialen. Het OM eist tegen M. en Killian B. zes jaar cel. De rol van de vrouw was volgens de aanklager kleiner. Tegen haar eist het OM drie jaar cel, waarvan een jaar voorwaardelijk.
Het drietal ontkent alles en wijst veelvuldig naar elkaar. De rechtbank in Groningen doet over een maand uitspraak.
Meer uit Binnenland
BILTHOVEN (ANP) - Iets meer dan 2,25 miljoen mensen hebben dit najaar een vaccinatie tegen het coronavirus gekregen. Dat meldt het Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieu (RIVM). De opkomst is iets lager dan vorig jaar, toen er ruim 2,5 miljoen prikken werden gezet tijdens de najaarsronde. Het jaar daarvoor, in 2023, kregen ruim 2,7 miljoen mensen een coronavaccinatie.
4 minuten geledenHOORN (ANP) - Acteur en komiek Hans Otjes is overleden. Hij stierf maandag op 78-jarige leeftijd in zijn woonplaats Hoorn, heeft zijn familie woensdag bekendgemaakt.
28 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Het nieuwe undercoverteam van de politie heeft een "valse start" gemaakt. Dat staat in een nog niet gepubliceerd rapport van een commissie onder leiding van Winnie Sorgdrager, waarover RTL woensdag heeft bericht en dat ook in handen is van het ANP. De commissie ziet een kans dat fouten uit het verleden zich herhalen.
51 minuten geledenALKMAAR (ANP) - De rechtbank in Alkmaar heeft woensdag twee meisjes veroordeeld voor een reeks van acht brandstichtingen in Alkmaar op 16 augustus vorig jaar. Het tweetal, destijds 12 en 14 jaar, stichtte die dag in de binnenstad brand in achtereenvolgens de bibliotheek, de McDonald's, de HEMA, de Xenos, de Grote Kerk, de Decathlon en de bioscoop Vue. Daarna gingen ze naar winkelcentrum De Mare en stichtten ze brand in de winkel KiK, die volledig uitbrandde.
56 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Het gerechtshof in Den Haag heeft twee mannen in hoger beroep veroordeeld tot taakstraffen en deels voorwaardelijke celstraffen voor het projecteren van racistische leuzen op de Erasmusbrug in Rotterdam tijdens de jaarwisseling van 2022 naar 2023. De twee kregen begin dit jaar allebei zes maanden onvoorwaardelijk opgelegd door de rechtbank.
1 uur geledenTER APEL (ANP) - Voor de tweede dag op rij zitten meer dan 2100 asielzoekers in het overvolle aanmeldcentrum in Ter Apel. Opvangorganisatie COA moet daarom weer een dwangsom van 50.000 euro betalen.
2 uur geledenSCHIPHOL (ANP) - Advocaten in het Marengo-proces hebben woensdag hun zorgen geuit aan het gerechtshof Amsterdam over het verscherpte toezicht op ontmoetingen met cliënten in de strengere gevangenisregimes. De ontstane situatie is "onwerkbaar", volgens Mark Dunsbergen, een van de advocaten van Saïd R. Sinds november hangen er camera's in de spreekkamer. Dat maakt het volgens de advocaten onmogelijk om vertrouwelijk met hun cliënten te overleggen. Zij hebben daarom deze bezoeken opgeschort.
3 uur geleden