Japanse winkels onderuit op beurs na negatief reisadvies China
TOKIO (ANP/BLOOMBERG) - Japanse winkelbedrijven zijn maandag onderuitgegaan op de beurs in Tokio. Beleggers zijn geschrokken van de opgelopen spanningen tussen China en Japan. Ze vrezen ook een terugloop van de inkomsten uit toerisme, nu China eigen burgers heeft afgeraden voorlopig naar Japan af te reizen.
Cosmeticaconcern Shiseido kelderde tot meer dan 11 procent, terwijl het aandeel Pan Pacific International Holdings, dat de Don Quijote-winkels exploiteert, in de loop van de handelsdag zo'n 10 procent in waarde zakte. Deze twee bedrijven zijn populair onder Chinese toeristen.
Ook Tokyo Disney Resort-exploitant Oriental Land, Uniqlo-moederbedrijf Fast Retailing en Food & Life Companies, de onderneming achter sushiketen Sushiro, gingen flink omlaag. Wel zwakten de verliezen in de loop van de handelsdag weer wat af.
Taiwan
De Chinese stap wordt gezien als een bedreiging voor de Japanse toerismesector. Zo'n kwart van de toeristen in Japan komt uit China.
Het Chinese reisadvies volgt op recente uitlatingen van de Japanse premier Sanae Takaichi over Taiwan. Die sprak onlangs over een mogelijke inzet van Japanse troepen als China Taiwan zou aanvallen. In China, dat Taiwan als afvallige provincie beschouwt, zijn die opmerkingen verkeerd gevallen. In Chinese staatsmedia wordt ook al gesproken over mogelijke vergeldingsacties.
Met de Japanse economie gaat het de laatste tijd al niet zo goed. Volgens nieuwe cijfers was in het derde kwartaal sprake van economische krimp als gevolg van Amerikaanse importheffingen. Vooral Japanse autofabrikanten presteerden slecht. Deze cijfers lijken het beurssentiment echter minder te raken, want kenners hadden de krimp al zien aankomen. De uiteindelijke cijfers pakten zelfs iets gunstiger uit dan verwacht.
Meer uit Financieel
DUBAI (ANP/BLOOMBERG) - Boeing werkt aan het verhogen van de productie van geleidingssystemen voor Patriot-raketten. De vliegtuigbouwer verwacht de levering hiervan te verdrievoudigen door de grote vraag naar het luchtverdedigingssysteem. Dit heeft Steve Parker, hoofd van de defensie- en ruimtevaarttak van de vliegtuigbouwer, gezegd op de Dubai Airshow.
8 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - Op de Amsterdamse beurs ging de aandacht maandag onder meer uit naar Prosus. De techinvesteerder verwacht dat de winst in de eerste helft van het gebroken boekjaar sterk is gestegen dankzij de groeiende e-commerceactiviteiten en een stijging van de waarde van het belang in het Chinese internet- en gamebedrijf Tencent.
50 minuten geledenBELEM (ANP/DPA) - Een coalitie van negen landen, waaronder Frankrijk en Spanje, voert op de klimaattop in Brazilië campagne voor een extra belasting op businessclass-vliegtickets en privéjetreizen. "Degenen die meer vervuilen, zouden ook meer moeten bijdragen", zei de Spaanse ambassadeur in Brazilië, María del Mar Fernández-Palacios, in een dit weekend vrijgegeven verklaring.
51 minuten geledenBRUSSEL (ANP) - De Europese Commissie overweegt volgend jaar een speciale belasting voor te stellen voor sterk bewerkte voedingsmiddelen met een hoog gehalte aan vet, suiker en zout. Dat staat in een conceptdocument dat het Duitse persbureau dpa heeft ingezien. In het document, dat half december moet worden gepresenteerd, oppert Brussel dat zo'n stap gezond eten kan stimuleren.
1 uur geledenSINGAPORE (ANP/BLOOMBERG) - De bitcoin heeft ruim een maand na het bereiken van een nieuw recordniveau de koerswinst voor dit jaar weer ingeleverd. De grootste en oudste cryptomunt ter wereld bereikte begin oktober nog een nieuw recordniveau van ruim 126.000 dollar, omgerekend ongeveer 109.000 euro. Sindsdien is de prijs gezakt tot onder het niveau van 94.000 dollar van eind vorig jaar en is de jaarwinst van ongeveer 30 procent volledig verdampt.
2 uur geledenSUWON (ANP/BLOOMBERG) - Een aantal van Zuid-Korea's grootste bedrijven, waaronder Samsung en Hyundai, hebben toegezegd gezamenlijk ongeveer 550 miljard dollar te investeren in Zuid-Korea in de komende jaren. De aankondiging volgt op een ontmoeting met president Lee Jae-myung, die de economie probeert te versterken na de handelsdeal met de Verenigde Staten.
20 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Topman Christophe Fouquet van ASML maakt zich geen zorgen over het conflict tussen de Nederlandse overheid en China over de Nijmeegse chipmaker Nexperia. "We maken ons geen zorgen. Ik denk dat de zaak wel onder controle is", zei de topman van de chipmachinefabrikant uit Veldhoven zondag bij het programma Buitenhof.
21 uur geleden