Japanse premier wil meer kernenergie door stijgende energiekosten
TOKIO (ANP/BLOOMBERG) - Premier Fumio Kishida vindt dat Japan moet overwegen om meer kernenergie te gaan gebruiken. Het land, dat voor zijn olie- en gasbehoefte volledig afhankelijk is van de invoer uit het buitenland, worstelt met de stijgende brandstofprijzen.
Daarnaast zorgt een forse waardedaling van de Japanse yen ten opzichte van de Amerikaanse dollar ervoor dat de brandstof uit het buitenland, die veelal in dollars wordt afgerekend, nog duurder is voor de Japanners. "We moeten nadenken over kernenergie gezien de stijgende elektriciteits- en gasprijzen", zei Kishida in een interview op de Japanse televisie. De premier benadrukte daarbij "geen concessies" te doen op het gebied van veiligheid.
Kernenergie is een gevoelig onderwerp in Japan sinds de kernramp in Fukushima in 2011, die werd veroorzaakt door een tsunami. Sinds de ramp zijn er zeer strenge regels ingevoerd voor de herstart van kerncentrales. De regelgeving moet volgens Kishida echter efficiënter worden gemaakt om het proces van het herstarten van de Japanse reactoren die inactief zijn, te versnellen.
Versnelde herstart
Japanse beleidsmakers hebben eerder ook al opgeroepen tot een versnelde herstart van de nucleaire installaties. De publieke steun voor het gebruik van kernenergie is, mede door de sterk gestegen elektriciteitsprijzen, ook toegenomen.
Desondanks hebben de langdurige inspectieprocessen voor herstart van de kerncentrales, in combinatie met frequente rechtszaken die zijn aangespannen door tegenstanders van kernenergie, de inspanningen belemmerd om de inactieve reactoren weer online te krijgen. Van de 33 operationele reactoren die onder toezicht staan van de Japanse Nucleaire Regelgevende Autoriteit, zijn er slechts 10 opnieuw opgestart volgens de regels die sinds Fukushima zijn opgelegd.
Meer uit Financieel
BELÉM (ANP/BLOOMBERG) - De Europese Unie en China sluiten zich aan bij een nieuwe coalitie die gericht is op het verbeteren van de handel in CO2-rechten. Het initiatief streeft ernaar landen samen te brengen om praktijken en standaarden in zogenoemde koolstofmarkten op elkaar af te stemmen.
1 uur geledenAVARUA (ANP/AFP) - Een Chinees onderzoeksschip meerde zaterdag aan bij de Cookeilanden om de mogelijkheden voor diepzeemijnbouw bij de archipel in de Grote Oceaan te onderzoeken. Dit betreft een opkomende industrie die zowel China als de Verenigde Staten steeds meer interesseert.
1 uur geledenHAVANA (ANP/BLOOMBERG) - Het internationale toerisme naar Cuba zakt in onder druk van de economische problemen in het land. Het communistische eiland lijkt dit jaar op weg naar het laagste bezoekersaantal sinds de coronapandemie.
2 uur geledenBANGKOK (ANP/BLOOMBERG) - Wie op vakantie gaat naar Thailand en 's middags bijvoorbeeld een biertje drinkt, riskeert vanaf zaterdag een forse boete door veranderde alcoholwetgeving. De Thaise autoriteiten hebben de regels aangescherpt en besloten strenger te handhaven.
2 uur geledenNEW YORK (ANP/DPA/BELGA/BLOOMBERG) - De grote Amerikaanse farmaceut Pfizer wint de biedingsstrijd om branchegenoot Metsera. Het bestuur van die Amerikaanse ontwikkelaar van medicijnen tegen obesitas is akkoord gegaan met een bod ter waarde van 10 miljard dollar. Metsera koos bewust niet voor het Deense Novo Nordisk, dat de onderneming eveneens wilde inlijven en zijn bod onlangs nog flink verhoogde.
3 uur geledenAUSTIN (ANP/BLOOMBERG) - Tesla heeft op zijn aandeelhoudersvergadering donderdag geen steun gekregen voor mogelijke investeringen in xAI, het AI-bedrijf van topman Elon Musk. Dat volgt uit informatie die Tesla vrijdagavond laat naar buiten heeft gebracht. Dit lijkt een tegenvaller voor Musk, die op de vergadering wel uitzicht kreeg op een megabeloning van 1 biljoen, oftewel 1000 miljard dollar.
3 uur geledenPARIJS (ANP/DPA) - Webwinkel Shein ontloopt een directe blokkade in Frankrijk. De regering in Parijs dreigde daartoe over te gaan nadat in het assortiment van Shein op kinderen lijkende sekspoppen waren ontdekt. Maar volgens de Franse overheid heeft Shein de bewuste artikelen inmiddels verwijderd.
6 uur geleden