Japanse oud-premier Abe verhoord door aanklagers
TOKIO (ANP) - De Japanse oud-premier Shinzo Abe is maandag door openbaar aanklagers in Tokio verhoord over vermeende malversaties rond etentjes voor belangrijke donateurs van zijn regeringspartij LDP, zeggen ingewijden volgens de Japanse publieke omroep NHK. De feestjes zouden deels zijn betaald met belastinggeld terwijl donaties aan Abe's partij zouden zijn verzwegen.
Aanklagers zouden onderzoeken of een van Abe's medewerkers heeft nagelaten om inkomsten en uitgaven die uit de etentjes resulteerden op te geven in rapportages over politieke donaties. Abe is gevraagd om op vrijwillige basis te komen vertellen of hij op de hoogte was van de gang van zaken en wat hij weet. Abe zou ontkennen iets te maken te hebben met de vermeende overtredingen.
In totaal zouden 14 miljoen yen (zo'n 110.000 euro) aan inkomsten en uitgaven niet zijn opgegeven. Daarnaast werd 8 miljoen yen van de kosten betaald door het kantoor van de premier.
Ook Abe's opvolger, premier Yoshide Suga, zit met de zaak in zijn maag. Suga wordt als toenmalig kabinetssecretaris gezien als de rechterhand van Abe destijds.
De huidige premier worstelt laatste weken sowieso al met zijn populariteit. De steun onder de Japanners voor Suga ebt snel weg vanwege diens coronabeleid. Onlangs kwam hij onder vuur te liggen door volop feestelijke eindejaarsbijeenkomsten te organiseren en bij te wonen terwijl hij Japanners juist op het hart gedrukt had om zulke feestjes te midden van de huidige coronagolf te vermijden.
Meer uit Buitenland
GAZA-STAD (ANP/RTR) - Bij Israëlische aanvallen op Gaza zijn woensdag doden gevallen, onder wie een journalist van nieuwszender Al Jazeera. Ten minste vier mensen kwamen om, melden lokale autoriteiten.
2 uur geledenLOS ANGELES (AFP/RTR) - 'Ketaminekoningin' Jasveen Sangha, die ketamine verkocht aan de overleden Friends-acteur Matthew Perry, is veroordeeld tot een celstraf van vijftien jaar. Volgens de rechter is Sangha schuldig aan het leveren van de drugs die de 54-jarige Perry fataal werden in oktober 2023. Sangha is een van de vijf verdachten in de zaak rond de dood van Perry.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De eerste onderhandelingen tussen de Verenigde Staten en Iran beginnen zaterdag in Pakistan, meldde het Witte Huis in een persconferentie. President Donald Trump stuurt een onderhandelingsteam, geleid door vicepresident JD Vance. De Amerikaanse gezanten Steve Witkoff en Jared Kushner maken ook deel uit van het team.
3 uur geledenBEIROET (ANP/AFP) - Bij Israëlische aanvallen op Libanon zijn woensdag zeker 254 doden gevallen en 1165 mensen gewond geraakt, meldden Libanese autoriteiten. Volgens Israël waren de aanvallen de grootste sinds het begin van de oorlog.
3 uur geledenTEHERAN (ANP) - De Verenigde Staten moeten kiezen tussen een staakt-het-vuren of een voortzetting van de oorlog via Israël, schrijft de Iraanse buitenlandminister Abbas Araghchi op X over de Israëlische aanvallen op Libanon. "Het kan niet allebei hebben."
3 uur geledenBEIROET (ANP/RTR) - Bij Israëlische aanvallen op Libanon zijn woensdag ten minste 89 doden en 700 gewonden gevallen, meldt het Libanese Ministerie van Gezondheid. Onder de doden zouden ook twaalf hulpverleners zijn. Israël voert naar eigen zeggen de zwaarste aanvallen uit op Libanon sinds het begin van de oorlog.
5 uur geledenISLAMABAD (ANP/AFP/RTR) - Er zijn volgens de Pakistaanse premier Shehbaz Sharif meldingen van schendingen van het staakt-het-vuren tussen de Verenigde Staten en Iran. Hij heeft er bij de landen op aangedrongen de wapenstilstand te respecteren en terughoudend te zijn.
6 uur geleden