Japanse ministers naar omstreden oorlogsheiligdom
TOKIO (ANP/RTR) - Zeker drie Japanse ministers hebben donderdag een bezoek gebracht aan een omstreden heiligdom in Tokio waar ook oorlogsmisdadigers worden herdacht. Dat gebeurde op de dag van de Japanse overgave in de Tweede Wereldoorlog. China heeft al bezwaar gemaakt en zegt dat met dergelijke bezoeken blijk wordt gegeven van een verkeerde houding tegenover historische gebeurtenissen.
In de Yasukuni-tempel uit 1869 worden Japanse oorlogsdoden herdacht, onder wie oorlogspremier Hideki Tojo. Daarom liggen bezoeken van topfunctionarissen aan het historische heiligdom uitermate gevoelig bij andere landen in Oost-Azië. De Japanse regering beklemtoont dat het gaat om privébezoeken van de ministers. Een woordvoerder zegt dat het wereldwijd gebruikelijk is om "respect te tonen voor degenen die hun leven hebben gegeven voor hun land."
Het is voor zover bekend de eerste keer dat ministers de tempel bezoeken sinds de leiders van Japan en Zuid-Korea besloten de banden verder aan te halen. Afzwaaiend premier Fumio Kishida kwam volgens Japanse media zelf niet, maar zijn mogelijke opvolger Sanae Takaichi liet zich wel zien. Het Zuid-Koreaanse ministerie van Buitenlandse Zaken vroeg Japanse leiders in een reactie om te reflecteren op de geschiedenis en aan "oprechte introspectie" te doen.
De Japanse overgave betekende 79 jaar geleden ook het einde van de Tweede Wereldoorlog. Duitsland had eerder de wapens al neergelegd. De Japanse keizer verklaarde op 15 augustus dat zijn land zich zou overgeven. Dat besluit volgde op verwoestende Amerikaanse aanvallen met kernwapens op Japanse steden. De geallieerden en Japan tekenden de overgave in september van 1945.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP/AFP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft een presidentieel decreet uitgevaardigd om bezoekers te waarschuwen voor onjuiste historische informatie in het National Museum of American History in Washington. De instelling valt onder het Smithsonian Institution, dat bestaat uit 21 musea die gewijd zijn aan de Amerikaanse geschiedenis en cultuur.
10 minuten geledenMADRID (ANP/AFP) - Ten westen van de Spaanse hoofdstad woedt volgens de regionale bestuurder Isabel Díaz Ayuso de "ergste bosbrand in de geschiedenis van de regio Madrid". Zeker 63.000 mensen werden geëvacueerd of kregen het bevel binnen te blijven. De brand heeft al tientallen huizen verwoest en verschillende wegen zijn afgesloten, aldus Díaz Ayuso.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Amerikaanse overheidsfunctionarissen hebben in gerechtelijke documenten toegegeven dat ze miljarden dollars aan financiering voor energieprojecten in staten hebben stopgezet "uitsluitend" op basis van het feit dat ze niet op Donald Trump hadden gestemd bij de presidentsverkiezingen van 2024. Dat melden Amerikaanse media, waaronder The New York Times.
2 uur geledenPARIJS (ANP/AFP) - De Franse president Emmanuel Macron heeft de strijdkrachten gevraagd "zich klaar te maken om de civiele veiligheidsdiensten zo veel mogelijk te ondersteunen" vanwege de hevige bosbranden in het zuidwesten van het land. Ruim 140.000 mensen zijn inmiddels geëvacueerd. Premier Sébastien Lecornu voert een crisisoverleg met de ministers van onder meer Defensie, Volksgezondheid en Transport.
3 uur geledenNEW YORK (ANP) - Lidstaten van de Verenigde Naties hebben vrijdag ingestemd om de termijn van VN-mensenrechtenchef Volker Türk met vier jaar te verlengen. Dit ondanks kritiek van Israël, de Verenigde Staten en Rusland. Dat laatste land bracht eerder een voorstel in stemming om Türks termijn met slechts twee maanden te verlengen. Dat voorstel werd weggestemd.
4 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - Venezuela is nog niet klaar voor nieuwe verkiezingen. Dat verklaarde de Amerikaanse president Donald Trump, meer dan een half jaar nadat een Amerikaanse operatie had geleid tot de val van de Venezolaanse leider Nicolás Maduro.
4 uur geledenNEW YORK (ANP/RTR) - Hoofdaanklager van het Internationaal Strafhof (ICC) in Den Haag Karim Khan zal zijn ontslag aanvechten, zo maakt zijn advocaat bekend op X. Khan werd eerder op vrijdag uit zijn functie gezet door lidstaten, na beschuldigingen van seksueel wangedrag tegen een directe collega. Khan ontkent alle aantijgingen.
4 uur geleden