Japanse ministers naar omstreden oorlogsheiligdom
TOKIO (ANP/RTR) - Zeker drie Japanse ministers hebben donderdag een bezoek gebracht aan een omstreden heiligdom in Tokio waar ook oorlogsmisdadigers worden herdacht. Dat gebeurde op de dag van de Japanse overgave in de Tweede Wereldoorlog. China heeft al bezwaar gemaakt en zegt dat met dergelijke bezoeken blijk wordt gegeven van een verkeerde houding tegenover historische gebeurtenissen.
In de Yasukuni-tempel uit 1869 worden Japanse oorlogsdoden herdacht, onder wie oorlogspremier Hideki Tojo. Daarom liggen bezoeken van topfunctionarissen aan het historische heiligdom uitermate gevoelig bij andere landen in Oost-Azië. De Japanse regering beklemtoont dat het gaat om privébezoeken van de ministers. Een woordvoerder zegt dat het wereldwijd gebruikelijk is om "respect te tonen voor degenen die hun leven hebben gegeven voor hun land."
Het is voor zover bekend de eerste keer dat ministers de tempel bezoeken sinds de leiders van Japan en Zuid-Korea besloten de banden verder aan te halen. Afzwaaiend premier Fumio Kishida kwam volgens Japanse media zelf niet, maar zijn mogelijke opvolger Sanae Takaichi liet zich wel zien. Het Zuid-Koreaanse ministerie van Buitenlandse Zaken vroeg Japanse leiders in een reactie om te reflecteren op de geschiedenis en aan "oprechte introspectie" te doen.
De Japanse overgave betekende 79 jaar geleden ook het einde van de Tweede Wereldoorlog. Duitsland had eerder de wapens al neergelegd. De Japanse keizer verklaarde op 15 augustus dat zijn land zich zou overgeven. Dat besluit volgde op verwoestende Amerikaanse aanvallen met kernwapens op Japanse steden. De geallieerden en Japan tekenden de overgave in september van 1945.
Meer uit Buitenland
SCHWERIN (ANP/DPA) - De Duitse christendemocraten zijn in een verkiezingsprognose voor de deelstaat Mecklenburg-Voor-Pommeren voor het eerst onder de kiesdrempel van 5 procent gezakt. Volgens de zender ARD staat de CDU van bondskanselier Friedrich Merz nu op 4,9 procent, terwijl de laatste prognose van de zender ZDF de partij op 5,0 procent zet.
2 uur geledenKIEV (ANP/AFP) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky zegt dat hij met zijn Amerikaanse ambtgenoot Donald Trump heeft afgesproken elkaar in New York te ontmoeten. De twee voerden zondag een telefoongesprek.
3 uur geledenMOSKOU (ANP/RTR/AFP) - Met zo'n 14 procent van de stemmen geteld gaat de regeringspartij Verenigd Rusland van president Vladimir Poetin met 57,5 procent van de stemmen ruim aan de leiding in de Russische parlementsverkiezingen. Dat meldt de Centrale Kiescommissie van het land, die een opkomst van ruim 56 procent meldt.
3 uur geledenBERLIJN (ANP/DPA) - De radicaal-rechtse partij AfD heeft fors winst geboekt bij de Duitse deelstaatverkiezingen, blijkt uit de exitpoll die na het sluiten van de stembussen is gepubliceerd. De partij van bondskanselier Friedrich Merz, CDU, lijdt een nederlaag. Het lijkt het slechtste verkiezingsresultaat ooit te zijn voor de partij.
5 uur geledenBERLIJN (ANP/DPA) - De radicaal-rechtse partij AfD heeft fors winst geboekt bij de Duitse deelstaatverkiezingen, blijkt uit de exitpoll die na het sluiten van de stembussen is gepubliceerd. De partij van bondskanselier Friedrich Merz, CDU, lijdt een nederlaag. Het lijkt het slechtste verkiezingsresultaat ooit te zijn voor de partij.
6 uur geledenPARIJS (ANP/AFP) - Duizenden mensen hebben zondag in Parijs gedemonstreerd tegen een wetsvoorstel over het gebruik van geweld door handhavers. Politici, mensenrechtenorganisaties en andere activisten sloten zich aan bij de demonstranten. De wet wordt ook wel een "licence to kill" genoemd.
6 uur geledenKOPENHAGEN (ANP/DPA) - De Deense premier Mette Frederiksen geeft geen details over een akkoord met de Verenigde Staten over Groenland totdat dit daadwerkelijk ondertekend is. Tegen de Deense omroep TV 2 zei Frederiksen ook dat zij en de Groenlandse premier Jens-Frederik Nielsen geen deal zouden ondertekenen "als die niet goed is voor Groenland".
7 uur geleden