Japanse beursindex Nikkei breekt record uit 1989
TOKIO (ANP/AFP) - De Nikkei op de beurs in Tokio heeft donderdag een nieuw recordniveau bereikt. De Japanse hoofdindex eindigde 2,2 procent hoger op 39.098,68 punten en overtrof daarmee eindelijk het oude record uit 1989. De Nikkei sloot op 29 december 1989 op 38.915,87 punten. Dat gebeurde tijdens het hoogtepunt van de zeepbeleconomie in Japan.
Tussen 1985 en 1989 verviervoudigde de Nikkei bijna in waarde, waarbij de aandelenkoersen werden ondersteund door de lage rentetarieven. Ook de vastgoedprijzen stegen enorm. Dankzij de hoge winsten en een sterke Japanse yen gingen Japanse bedrijven ook op koopjesjacht in het buitenland, waarbij Sony de filmstudio Columbia Pictures overnam en Mitsubishi het bekende Rockefeller Center in New York kocht.
Maar begin jaren negentig volgde een enorme crash op de Japanse beurs, waarbij de Nikkei in 1990 ongeveer in waarde halveerde en de vastgoedprijzen nog verder daalden toen de Bank of Japan de rente begon te verhogen. Dit luidde de "verloren decennia" van Japan in, met een economische stagnatie, deflatie en stijgende staatsschulden.
De afgelopen maanden heeft de Nikkei, net als andere aandelenmarkten over de hele wereld, sterke koersstijgingen laten zien. In Japan worden de aandelenkoersen daarbij ook aangejaagd door de lage rente in het land. De Bank of Japan heeft als enige centrale bank in de wereld de rente nog niet verhoogd en blijft vasthouden aan een negatieve rente om de economie van het land te stimuleren. Donderdag kreeg de Nikkei een extra duwtje door uitstekende resultaten van de Amerikaanse chipmaker Nvidia.
Meer uit Financieel
TOKIO (ANP/AFP) - Een Japans farmaciebedrijf heeft artsen gewaarschuwd om een medicijn voor zeldzame auto-immuunziekten niet meer aan nieuwe patiënten voor te schrijven, nadat twintig mensen die het middel gebruikten zijn overleden. Volgens Kissei Pharmaceutical zou Tavneos ernstige leverproblemen kunnen veroorzaken.
45 minuten geledenBEIJING (ANP/BLOOMBERG) - China en de Verenigde Staten zijn overeengekomen om de heffingen op sommige producten te verlagen om de onderlinge handel te bevorderen. Dat heeft het Chinese ministerie van Handel naar buiten gebracht. Het ministerie publiceerde de verklaring op zaterdag na de tweedaagse top in Beijing tussen de Amerikaanse president Donald Trump en de Chinese leider Xi Jinping.
2 uur geledenBIEL (ANP/BLOOMBERG) - Het Zwitserse horlogeconcern Swatch heeft zijn winkels zaterdag in meerdere landen tijdelijk gesloten. Het bedrijf zag zich daartoe gedwongen door een overweldigende drukte om het in de verkoop gaan van een nieuw horloge. Niet alleen in Nederland, maar bijvoorbeeld ook in het Verenigd Koninkrijk, Frankrijk, Dubai en Singapore bleven vestigingen dicht.
3 uur geledenLONDEN (ANP/BLOOMBERG) - NAVO-topman Mark Rutte gaat Europese wapenfabrikanten volgende week oproepen om hun investeringen te verhogen en de productie op te voeren. Dat meldt zakenkrant Financial Times op basis van ingewijden.
5 uur geledenOAKLAND (ANP/BLOOMBERG) - YouTube, Snap en TikTok hebben in de Verenigde Staten een zaak geschikt rond beschuldigingen over de verslavende werking van de socialmedia en hogere zorgkosten bij scholen als gevolg daarvan. Als de zaak voor de rechter was gekomen, riskeerden de bedrijven op te draaien voor allerlei kosten die scholen maken.
6 uur geledenUTRECHT (ANP) - Vakbond FNV heeft het kabinet per brief opgeroepen om niet te tornen aan het weekend, vrije avonden en feestdagen in de Winkeltijdenwet. "Steeds weer zien we dat dit kabinet de rekening neerlegt bij gewone werkenden. Eerst de afbraak van WW, WIA en AOW, nu dreigt ook nog het weekend te worden opgeofferd", zegt FNV-bestuurder Linda Vermeulen. "Wij zeggen heel duidelijk: schaf het weekend niet af."
8 uur geledenWASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - De Federal Reserve heeft Jerome Powell benoemd tot tijdelijk voorzitter van de raad van bestuur. Dit blijft hij totdat zijn opvolger Kevin Warsh officieel wordt beëdigd als hoofd van de Amerikaanse centrale bank.
9 uur geleden