Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Japanse beursindex Nikkei breekt record uit 1989

Japanse beursindex Nikkei breekt record uit 1989

TOKIO (ANP/AFP) - De Nikkei op de beurs in Tokio heeft donderdag een nieuw recordniveau bereikt. De Japanse hoofdindex eindigde 2,2 procent hoger op 39.098,68 punten en overtrof daarmee eindelijk het oude record uit 1989. De Nikkei sloot op 29 december 1989 op 38.915,87 punten. Dat gebeurde tijdens het hoogtepunt van de zeepbeleconomie in Japan.

Tussen 1985 en 1989 verviervoudigde de Nikkei bijna in waarde, waarbij de aandelenkoersen werden ondersteund door de lage rentetarieven. Ook de vastgoedprijzen stegen enorm. Dankzij de hoge winsten en een sterke Japanse yen gingen Japanse bedrijven ook op koopjesjacht in het buitenland, waarbij Sony de filmstudio Columbia Pictures overnam en Mitsubishi het bekende Rockefeller Center in New York kocht.

Maar begin jaren negentig volgde een enorme crash op de Japanse beurs, waarbij de Nikkei in 1990 ongeveer in waarde halveerde en de vastgoedprijzen nog verder daalden toen de Bank of Japan de rente begon te verhogen. Dit luidde de "verloren decennia" van Japan in, met een economische stagnatie, deflatie en stijgende staatsschulden.

De afgelopen maanden heeft de Nikkei, net als andere aandelenmarkten over de hele wereld, sterke koersstijgingen laten zien. In Japan worden de aandelenkoersen daarbij ook aangejaagd door de lage rente in het land. De Bank of Japan heeft als enige centrale bank in de wereld de rente nog niet verhoogd en blijft vasthouden aan een negatieve rente om de economie van het land te stimuleren. Donderdag kreeg de Nikkei een extra duwtje door uitstekende resultaten van de Amerikaanse chipmaker Nvidia.

Meer uit Financieel

Elon Musk verliest rechtszaak tegen OpenAI

OAKLAND (ANP/RTR) - Een Amerikaanse jury heeft Elon Musk maandag in het ongelijk gesteld in zijn rechtszaak tegen OpenAI, het moederbedrijf van ChatGPT. De jury vond dat het bedrijf niet verantwoordelijk kan worden gehouden voor het feit dat het volgens Musk zou zijn afgeweken van zijn oorspronkelijke doel: de mensheid helpen. Daarbij was de wettelijke termijn om de zaak aan te spannen volgens de jury al verstreken.

1 uur geleden
Petrogas begint arbitragezaak tegen Nederland

DEN HAAG (ANP) - Het olie- en gasbedrijf Petrogas uit Oman heeft een internationale arbitrageprocedure tegen Nederland aangespannen. Dat laat minister Sjoerd Sjoerdsma (Buitenlandse Handel, D66) weten. Volgens de onderneming heeft Nederland een investeringsverdrag met Oman geschonden.

2 uur geleden
Nieuwe Amerikaanse vrijstelling voor verkoop Russische olie

WASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse regering staat met een vrijstelling toe dat Russische olie die al op tankers is geladen alsnog verkocht mag worden. Dat gebeurt slechts enkele dagen nadat de vorige vrijstelling was verlopen. De beslissing om opnieuw een vrijstelling toe te staan onderstreept de druk waarmee de regering van president Donald Trump te maken heeft om stijgende brandstofkosten te beperken. Tegelijkertijd heeft de regering te maken met een wereldwijd tekort aan olieaanbod dat door de oorlog in het Midden-Oosten is ontstaan.

2 uur geleden
Damrak toont herstel ondanks onrust in Midden-Oosten

AMSTERDAM (ANP) - De beurshandel op het Damrak liet maandag gaandeweg herstel zien, na de verliezen van vrijdag. Daarbij kreeg de markt steun van olieprijzen die weliswaar nog stegen, maar minder hard dan tijdens de ochtendhandel. Dat kwam door een Iraans mediabericht dat meldde dat Amerikaanse functionarissen zouden hebben ingestemd met het opschorten van sancties op Iraanse ruwe olie. Dit zou gelden zolang de onderhandelingen over het beƫindigen van de oorlog doorgaan.

4 uur geleden
Handelsdeal EU-VS is 'cruciaal' voor Nederland, vindt Sjoerdsma

BRUSSEL (ANP) - Het vasthouden aan de handelsdeal tussen de EU en de VS is voor Nederland cruciaal, zei minister Sjoerd Sjoerdsma (Handel) maandag in Brussel. De EU-lidstaten en het Europees Parlement onderhandelen dinsdag opnieuw over die deal die de Europese Commissie vorig jaar zomer met de Amerikanen sloot. Het Parlement en de lidstaten moeten nog definitief instemmen.

4 uur geleden
Schoonmakers krijgen hogere reiskostenvergoeding in nieuwe cao

UTRECHT (ANP) - Schoonmakers krijgen vanaf volgend jaar de maximale fiscale reiskosten voor woon-werkverkeer vergoed. CNV meldt dat dit is afgesproken in de nieuwe cao, die volgens de vakbond voor 120.000 schoonmakers in Nederland geldt.

4 uur geleden
Wachtrijen voor security op Schiphol groeien

SCHIPHOL (ANP) - De rijen bij Schiphol voor de security blijven maandag verder toenemen. Dat gebeurt op de dag dat de opzet van de beveiliging op de luchthaven is aangepast. Bij meerdere vertrekhallen staan mensen tot ver achter de incheckbalies te wachten.

5 uur geleden