Japan steekt nog eens ruim 4 miljard in fabriek chipmaker TSMC
KUMAMOTO (ANP/BLOOMBERG/AFP) - De Japanse overheid steekt nog eens 732 miljard yen, omgerekend ruim 4 miljard euro, in de uitbreiding van een chipfabriek van TSMC. De Taiwanese chipfabrikant opende zaterdag zijn eerste Japanse fabriek in het zuiden van het land.
"TSMC is de belangrijkste partner voor Japan om een digitale transformatie tot stand te brengen en de fabriek in Kumamoto levert een belangrijke bijdrage aan het op een stabiele manier verkrijgen van geavanceerde chips die extreem belangrijk zijn voor de toekomst van de industrie in Japan", zei de economieminister Ken Saito bij de openingsceremonie van de fabriek. Japan heeft de chips nodig voor de bouw van allerlei producten, van auto's tot mobiele telefoons.
TSMC, het grootste bedrijf van Taiwan, heeft belangrijke klanten zoals Apple en Nvidia en produceert de helft van alle chips ter wereld. Japan hoorde ooit bij de belangrijkste landen op het gebied van chips, maar heeft die status de afgelopen decennia zien afbrokkelen.
De 92-jarige oprichter van het chipconcern Morris Chang zei dat de opening van de fabriek "een renaissance van de halfgeleiderproductie in Japan" inluidt.
De steun van de Japanse overheid gaat naar de bouw van een nieuwe productielocatie van TSMC naast de bestaande fabriek. Japan had al 476 miljard yen uitgetrokken voor de fabriek van de chipfabrikant.
Meer uit Financieel
LONDEN (ANP/BLOOMBERG) - De prijs van een vat Brentolie, de maatstaf voor ruwe olie uit het Midden-Oosten en Europa, steeg donderdagochtend met meer dan 10 procent door de oorlog in het Midden-Oosten en de Iraanse aanvallen op energiefaciliteiten in de regio.
22 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Er is "meer en betere publiek-private samenwerking" nodig om binnensteden en dorpskernen "leefbaar, veilig en vitaal te houden", vinden ondernemersorganisaties. VNO-NCW en MKB-Nederland hebben daarom een 11-puntenplan verstuurd naar nieuw verkozen gemeenteraden, waarmee ze hopen input te hebben in de coalitieakkoorden.
35 minuten geledenROME (ANP) - Italië verlaagt tijdelijk de accijnzen op benzine en diesel vanwege de sterk opgelopen olieprijzen. Het maakt tanken 25 cent per liter goedkoper, kondigde de Italiaanse premier Giorgia Meloni aan.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De Europese aandelenbeurzen begonnen donderdag in het rood na de aanval van Iran op gasinstallaties in Qatar. Daardoor schoten de olie- en gasprijzen omhoog, wat de inflatievrees bij beleggers aanwakkerde. Mede door de escalatie van de oorlog tussen de VS en Israël tegen Iran vrezen beurshandelaren dat het conflict langdurig zal aanhouden.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP/BLOOMBERG) - De Europese gasprijs is donderdagochtend zeer sterk gestegen door de aanvallen op gasinstallaties in het Midden-Oosten. Op de Amsterdamse gasbeurs, de maatstaf voor de Europese prijzen, schoot de prijs met wel 35 procent omhoog.
2 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De olieprijzen zijn verder opgelopen na aanvallen op belangrijke energie-installaties in het Midden-Oosten. Raketten troffen onder andere de belangrijkste gasproductielocatie van Qatar. Aan de pomp in Nederland liepen de adviesprijzen voor benzine en diesel verder op.
3 uur geledenTOKIO (ANP) - De Aziatische aandelenbeurzen gingen donderdag stevig omlaag na aanvallen door Iran op belangrijke gasinstallaties in Qatar. Hierdoor gingen de olieprijzen weer hard omhoog. Beleggers vrezen dat een escalerende oorlog in het Midden-Oosten de inflatiedruk verder zal verhogen. Ook werd de stemming in Azië gedrukt door zware verliezen op Wall Street woensdag.
3 uur geleden