Japan steekt honderden miljoenen in chipsector
TOKIO (ANP/AFP) - Japan wil zijn positie op de chipmarkt versterken. Het land kondigde aan samen met de Taiwanese chipfabrikant TSMC omgerekend 276 miljoen euro te investeren in de ontwikkeling van geavanceerde chiptechnologie in het land.
De stap van Japan komt op het moment dat de industrie worstelt met wereldwijde tekorten aan halfgeleiders. Die zorgen ervoor dat de fabricage van tal van producten, met name auto's, wordt gehinderd.
De chipfabrieken van Taiwan behoren tot de grootste en meest geavanceerde ter wereld. Het Japans-Taiwanese onderzoeksproject is bedoeld om het concurrentievermogen in de sector te versterken. Ongeveer twintig Japanse bedrijven zullen samenwerken met TSMC. Het project kost 37 miljard yen, waarvan de overheid iets meer dan de helft zal betalen, meldde het Japanse ministerie van Economie, Handel en Industrie.
Chipvoorraden
Het onderzoek zal zich met name richten op technologie voor 3D-chipassemblage. De bouw van de onderzoeksfaciliteiten zal deze zomer beginnen.
De coronapandemie zorgde er eerder voor dat de vraag naar elektrische apparaten voor thuisgebruik stevig toenam. Toen ook de auto-industrie weer op gang kwam, kwamen de chipvoorraden verder onder druk te staan. De crisis in de sector werd verergerd door een koudegolf in de VS, een droogteperiode in Taiwan en een brand bij de Japanse fabrikant Renesas.
Halfgeleiders zijn een essentieel onderdeel van moderne technologie, van smartphones tot spelconsoles en nieuwe auto's. De auto-industrie wordt het hardst getroffen door de tekorten. Meerdere fabrikanten moesten al productielijnen tijdelijk stilleggen.
Meer uit Financieel
SCHIPHOL (ANP) - KLM heeft met de vakbonden een nieuw cao-akkoord voor grondmedewerkers van de luchtvaartmaatschappij gesloten. Eind vorige maand werd al een principeovereenkomst gesloten met FNV en CNV, die nu is goedgekeurd door de leden. Volgens KLM wordt het akkoord breed gedragen, ook door de bonden De Unie, NVLT en VKP.
45 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - De Amsterdamse AEX-index is vrijdag met verlies het weekend ingegaan. De chipfondsen ASML, ASMI en Besi waren de grootste dalers bij de hoofdfondsen op het Damrak met minnen tot 6,3 procent door zorgen bij beleggers over de enorme investeringen in AI en de sterk gestegen waarderingen van techfondsen.
59 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - Het besluit van de gemeente Amsterdam om geen grote nieuwe datacenters toe te staan in de gemeente, betekent dat Liander drie elektriciteitsstations minder hoeft te bouwen. Hiermee bespaart de netbeheerder zo'n 125 miljoen euro, meldde de gemeente Amsterdam vrijdagmiddag op basis van een nieuwe doorrekening. Ook TenneT hoeft volgens deze doorrekening twee stations minder te bouwen.
1 uur geledenMADRID (ANP/RTR) - Werknemers van kledingketen Zara zijn van plan om in meerdere Europese landen te protesteren op Black Friday. Ze willen dat er weer een regeling komt voor het delen van winsten met het personeel van het Spaanse moederbedrijf Inditex.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het proces van economische vernieuwing in Nederland is duidelijk afgezwakt. Tot die conclusie komt het Centraal Planbureau (CPB) in een nieuw rapport. Volgens de belangrijke adviseur van het kabinet worden slecht presterende bedrijven minder snel vervangen door nieuwe, innovatieve en goed presterende bedrijven.
3 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn vrijdag met winst geopend na de flinke ommezwaai een dag eerder. Beter dan verwachte resultaten van beurslieveling Nvidia, de grote aanjager van de AI-rally dit jaar, leken donderdag nog voor opluchting te zorgen bij beleggers. Wall Street kon de koersrally echter niet volhouden door de onzekerheid over het aanstaande rentebesluit van de Federal Reserve.
3 uur geledenABU DHABI (ANP/RTR) - Het conglomeraat International Holding Company (IHC) uit Abu Dhabi wil de buitenlandse bezittingen van het Russische oliebedrijf Lukoil overnemen. De Emirati hebben hun interesse ook al kenbaar gemaakt aan het Amerikaanse ministerie van Financiën.
4 uur geleden