Japan overweegt aanschaf aanvalsraketten
TOKIO (ANP/RTR) - Japan overweegt het raketafweersysteem Aegis Ashore te verruilen voor een systeem dat aanvalsmogelijkheden heeft, zeggen de Japanse premier Shinzo Abe en de minister van Defensie Taro Kono. De minister kondigde deze maand tot verrassing van velen aan dat Japan de inzet van Aegis Ashore radarstations opschort. De verdediging tegen raketten is een prioriteit voor Japan gezien de permanente dreiging van Noord-Korea.
Door de beslissing van Kono om het Aegis-systeem in te ruilen laait in Japan opnieuw een discussie op over de manier waarop het land zich moet weren tegen de dreiging van Noord-Koreaanse raketten. De Nationale Veiligheidsraad kiest mogelijk in oktober een vervanging.
Het Aegis-systeem geeft geen opties om Noord-Koreaanse raketbasissen preventief aan te vallen. Ook is de Japanse regering bezorgd over de kosten van het Aegis-systeem.
Militair beleid
Voordat Japan het in 2018 aanschafte, hadden parlementariërs van de regerende Liberaal Democratische Partij (LDP) al besloten dat de aanschaf van aanvalsraketten niet indruist tegen de grondwettelijke doctrine van zelfverdediging. Die is leidend in het Japanse defensiebeleid sinds het einde van de Tweede Wereldoorlog.
Als Japan aanvalsraketten aanschaft, zou dat desondanks een grote verschuiving zijn in het militaire beleid van de eilandstaat. De Verenigde Staten, Japans belangrijkste bondgenoot, zouden daar net als Japans buurlanden de nodige reserveringen bij hebben.
Meer uit Buitenland
BRUSSEL (ANP/BELGA) - Politieke partijen in België hebben de Franstalige omroep RTBF opgeroepen tot een boycot van het Eurovisie Songfestival. Ecolo, PS en PTB-PVDA vinden dat België zich moet terugtrekken. In België wordt het festival om en om door de Vlaamse VRT en RTBF uitgezonden en in 2026 is RTBF aan de beurt. De Franstalige omroep heeft laten weten in de komende dagen een standpunt in te nemen.
6 minuten geledenBERLIJN (ANP) - De Bondsdag heeft met een nipte meerderheid een wet aangenomen die de dienstplicht weer invoert, zij het op vrijwillige basis. Van de 596 uitgebrachte stemmen waren er 323 voor.
40 minuten geledenWASHINGTON (ANP) - De Verenigde Staten willen de komende jaren het verzet tegen de gevestigde orde in Europa aanwakkeren. De Europese Unie en zittende regeringen zetten de Europese beschaving op het spel, staat in de uitgangspunten voor het Amerikaanse buitenlandbeleid van de regering-Trump. Die ziet tevreden dat "patriottische partijen", doelend op radicaal-rechts, in opmars zijn.
1 uur geledenMOSKOU (ANP/RTR) - Poetin-adviseur Joeri Oesjakov zegt dat Rusland en de Verenigde Staten vooruitgang hebben geboekt bij onderhandelingen over een einde aan de oorlog in Oekraïne eerder deze week in Moskou. Rusland wil graag verder praten met de Amerikaanse onderhandelaars, zegt hij.
3 uur geledenNEW DELHI (ANP/AFP/RTR) - De Indiase premier Narendra Modi heeft zijn gast uit Rusland, president Vladimir Poetin, gezegd dat de wereld moet terugkeren naar vrede. Modi zei dat India geen neutraal land is, maar aan de kant van de vrede staat.
4 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR/BELGA) - De leiders van de Afrikaanse buurlanden Democratische Republiek Congo en Rwanda hebben een vredesovereenkomst ondertekend in het Witte Huis in Washington. Dat deden de buitenlandministers van de twee landen in juni ook al. Ondertussen gaat het geweld gewoon door.
16 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Europese bondgenoten van Oekraïne vrezen dat de Amerikaanse vredesgezant Steve Witkoff Oekraïne uitverkoopt aan Rusland. Ze spraken tijdens een videovergadering met de Oekraïense president Volodymyr Zelensky maandag hun diepe wantrouwen in Witkoff uit, zeggen diplomaten.
18 uur geleden