Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Japan overweegt aanschaf aanvalsraketten

Japan overweegt aanschaf aanvalsraketten

TOKIO (ANP/RTR) - Japan overweegt het raketafweersysteem Aegis Ashore te verruilen voor een systeem dat aanvalsmogelijkheden heeft, zeggen de Japanse premier Shinzo Abe en de minister van Defensie Taro Kono. De minister kondigde deze maand tot verrassing van velen aan dat Japan de inzet van Aegis Ashore radarstations opschort. De verdediging tegen raketten is een prioriteit voor Japan gezien de permanente dreiging van Noord-Korea.

Door de beslissing van Kono om het Aegis-systeem in te ruilen laait in Japan opnieuw een discussie op over de manier waarop het land zich moet weren tegen de dreiging van Noord-Koreaanse raketten. De Nationale Veiligheidsraad kiest mogelijk in oktober een vervanging.

Het Aegis-systeem geeft geen opties om Noord-Koreaanse raketbasissen preventief aan te vallen. Ook is de Japanse regering bezorgd over de kosten van het Aegis-systeem.

Militair beleid

Voordat Japan het in 2018 aanschafte, hadden parlementariërs van de regerende Liberaal Democratische Partij (LDP) al besloten dat de aanschaf van aanvalsraketten niet indruist tegen de grondwettelijke doctrine van zelfverdediging. Die is leidend in het Japanse defensiebeleid sinds het einde van de Tweede Wereldoorlog.

Als Japan aanvalsraketten aanschaft, zou dat desondanks een grote verschuiving zijn in het militaire beleid van de eilandstaat. De Verenigde Staten, Japans belangrijkste bondgenoot, zouden daar net als Japans buurlanden de nodige reserveringen bij hebben.

Meer uit Buitenland

Trump zegt ziekenhuisschip naar Groenland te sturen

WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft zaterdag gezegd dat hij een ziekenhuisschip naar Groenland stuurt. Trump heeft eerder gedreigd het autonome Deense gebied te willen inlijven. Trump stelt op Truth Social dat het schip zieke mensen in Groenland zal gaan behandelen, zonder te verduidelijken op wie hij doelt of hoeveel mensen het zal helpen.

1 uur geleden
Dode en meerdere gewonden na explosies in Oekraïense stad Lviv

LVIV (ANP) - Explosies in de Oekraïense stad Lviv hebben in de nacht van zaterdag op zondag een politieagente gedood en zeker vijftien mensen verwond. De burgemeester van de stad in het westen van het land spreekt van een "daad van terrorisme". De ontploffingen vonden plaats kort nadat de politie rond 00.30 uur was afgekomen op een melding over een inbraak in een winkel in het stadscentrum, aldus de openbaar aanklager van Lviv.

3 uur geleden
Duizenden herdenken vermoorde radicale nationalist in Lyon

LYON (ANP/AFP) - Meer dan 3000 mensen hebben in Lyon meegelopen in een herdenkingsmars voor de vermoorde radicale nationalist die in die stad werd doodgeslagen, melden lokale autoriteiten.

11 uur geleden
Russische inlichtingendienst noemt Telegram veiligheidsrisico

MOSKOU (ANP/DPA) - Het in Rusland erg populaire sociale medium Telegram is door de binnenlandse veiligheidsdienst FSB als een veiligheidsrisico bestempeld. De FSB claimt dat buitenlandse inlichtingendiensten, inclusief die van Oekraïne, snel verstuurde berichten via Telegram kunnen zien en gebruiken voor onder meer militaire doeleinden. Dit is een gevaar voor Russische militairen.

17 uur geleden
Slowakije dreigt noodstroom Oekraïne af te sluiten om olieruzie

BRATISLAVA (ANP/RTR) - De Slowaakse premier Robert Fico dreigt de noodstroomvoorziening aan Oekraïne stop te zetten, als dat land de olieleveringen niet hervat. Hongarije en Slowakije zijn woedend omdat een Russische aanval de Droezjba-pijpleiding heeft beschadigd. Oekraïne zou sindsdien te weinig doen om de olieleveringen weer op gang te brengen.

17 uur geleden
Macron maant tot kalmte voor herdenking dood radicale nationalist

PARIJS (ANP/AFP) - De Franse president Emmanuel Macron heeft tot kalmte gemaand in de aanloop naar een herdenkingsmars zaterdagmiddag in Lyon. Die wordt gehouden voor een radicale nationalist die in de stad is doodgeslagen.

18 uur geleden
Venezolaanse autoriteiten verlenen 379 gevangenen amnestie

CARACAS (ANP/AFP) - De Venezolaanse autoriteiten hebben 379 politieke gevangenen amnestie verleend. Dat heeft een parlementariër die toezicht houdt op het proces gezegd, nadat vrijdag een amnestiewet werd aangenomen die al werd verwacht sinds het afzetten van ex-president Nicolás Maduro.

22 uur geleden