Japan overweegt aanschaf aanvalsraketten
TOKIO (ANP/RTR) - Japan overweegt het raketafweersysteem Aegis Ashore te verruilen voor een systeem dat aanvalsmogelijkheden heeft, zeggen de Japanse premier Shinzo Abe en de minister van Defensie Taro Kono. De minister kondigde deze maand tot verrassing van velen aan dat Japan de inzet van Aegis Ashore radarstations opschort. De verdediging tegen raketten is een prioriteit voor Japan gezien de permanente dreiging van Noord-Korea.
Door de beslissing van Kono om het Aegis-systeem in te ruilen laait in Japan opnieuw een discussie op over de manier waarop het land zich moet weren tegen de dreiging van Noord-Koreaanse raketten. De Nationale Veiligheidsraad kiest mogelijk in oktober een vervanging.
Het Aegis-systeem geeft geen opties om Noord-Koreaanse raketbasissen preventief aan te vallen. Ook is de Japanse regering bezorgd over de kosten van het Aegis-systeem.
Militair beleid
Voordat Japan het in 2018 aanschafte, hadden parlementariërs van de regerende Liberaal Democratische Partij (LDP) al besloten dat de aanschaf van aanvalsraketten niet indruist tegen de grondwettelijke doctrine van zelfverdediging. Die is leidend in het Japanse defensiebeleid sinds het einde van de Tweede Wereldoorlog.
Als Japan aanvalsraketten aanschaft, zou dat desondanks een grote verschuiving zijn in het militaire beleid van de eilandstaat. De Verenigde Staten, Japans belangrijkste bondgenoot, zouden daar net als Japans buurlanden de nodige reserveringen bij hebben.
Meer uit Buitenland
BRUSSEL (ANP) - De Europese Unie veroordeelt de recente beslissingen van het Israëlische Veiligheidskabinet om de Israëlische controle op de Westelijke Jordaanoever uit te breiden. "Deze stap is wederom een stap in de verkeerde richting, terwijl de hele internationale gemeenschap zich inspant om fase twee van het alomvattende plan voor Gaza uit te voeren", zei een woordvoerder van de Europese Commissie maandag.
22 minuten geledenCARACAS (ANP) - De Amerikaanse minister van Energie Chris Wright verwacht dat er binnen 18 tot 24 maanden verkiezingen gehouden zullen worden in Venezuela, zegt hij tegen nieuwssite Politico. Hij benadrukte daarbij dat er geen verandering is in "het plan" een democratie te bewerkstelligen in het land. Dat gebeurt volgens hem alleen niet van de ene op de andere dag. "Maar hoe sneller we dat voor elkaar krijgen, hoe beter."
1 uur geledenGENEVE (ANP) - VN-mensenrechtencommissaris Volker Türk heeft zich uitgesproken tegen de veroordeling van Jimmy Lai (78) in Hongkong. Hij roept op tot de vrijlating van de mediamagnaat, die maandag twintig jaar celstraf kreeg onder een omstreden veiligheidswet.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP/AFP) - De aanklagers van het Kosovotribunaal hebben een gevangenisstraf van 45 jaar geëist voor de Kosovaarse oud-president Hashim Thaçi. Hij wordt in Den Haag vervolgd voor oorlogsmisdaden en misdaden tegen de menselijkheid tijdens de onafhankelijkheidsoorlog met Servië, eind jaren negentig.
2 uur geledenTRIPOLI (ANP/RTR/AFP) - Het dodental door het instorten van woongebouwen in het Libanese Tripoli is gestegen naar veertien. Acht mensen konden worden gered, melden de autoriteiten in Libanese media.
3 uur geledenTOKIO (ANP/AFP) - De Japanse premier Sanae Takaichi ziet in haar monsterzege bij de parlementsverkiezingen een signaal dat er draagvlak is voor grote veranderingen. "Wij geloven dat het publiek begrip en sympathie heeft getoond voor onze oproepen over de dringende noodzaak van een grote beleidsverandering", zei ze op een persconferentie.
3 uur geledenLONDEN (ANP) - De Britse prins William en zijn vrouw Catherine zijn "diep verontrust" door de onthullingen in het schandaal rond de veroordeelde zedendelinquent Jeffrey Epstein, waarbij ook de voormalige Britse prins Andrew betrokken is. Het is de eerste keer dat ze publiekelijk reageren op de kwestie.
3 uur geleden