Itawa blijft Poolse zusterstad van Tholen
THOLEN - Itawa blijft de Poolse zusterstad van Tholen. De stedenband liep eind 2018 af, maar zowel Itawa als Tholen wil de jumelage voortzetten. Vanwege de verkiezingen in Polen waren er aardig wat veranderingen in het gemeentebestuur van Itawa waardoor de verlenging even op zich liet wachten. Itawa zet de samenwerking echter graag voort en ook voor de Thoolse gemeenteraad vormde het in de laatste gemeenteraadsvergadering niet meer dan een hamerstuk.
De stedenband tussen Tholen en Itawa begon in 1994 toen de Vereniging van Nederlandse Gemeenten een oproep deed om een band aan te gaan met landen in Oost-Europa. Na het vallen van de muur, waren de mogelijkheden hiervoor ineens een stuk groter. "De samenwerking is vooral bedoeld om kennis en ervaringen uit te wisselen'', legde wethouder Hoek eerder al uit. "Wij kunnen iets leren van Itawa op het gebied van subsidies, terwijl wij vooruitstrevend zijn in het scheiden van afval. Buiten het feit dat er op het gebied van echt belangrijke zaken van elkaar geleerd kan worden, wordt er langzamerhand ook een stukje cultuur van elkaar overgenomen." Sinds vijftien jaar vieren de inwoners van het Poolse Itawa bijvoorbeeld Koninginnedag of Koningsdag, inclusief oranje optocht. Zij zien naar eigen zeggen Tholen als grote ambassadeur van Nederland en nemen Tholen als voorbeeld voor hun eigen gemeente.
Leren
In 2014 is de samenwerking namelijk met vijf jaar verlengd waardoor de gemeentes ook na de eerste tien jaar van elkaar konden blijven leren. Er werden over een weer bezoeken gebracht. Voorlopig zal er aan de stedenband tussen Tholen en Itawa nog geen einde komen, want beide gemeentebesturen hebben recent besloten zustersteden van elkaar te blijven.
Verkiezingen
Hoewel beide gemeenten spreken van een warme vriendschap, werd de stedenband niet direct bij afloop van de tweede periode verlengd. Volgens de gemeente Tholen en Itawa waren de verkiezingen in Polen daar debet aan. Eind oktober en begin november vorig jaar werden er in de Thoolse zusterstad stemrondes gehouden. De uitkomst van deze verkiezingen hebben de nodige veranderingen teweeg gebracht waaronder het vervangen van de burgemeester, de vervanger van de burgemeester en de voorzitter van de gemeenteraad van Itawa. Om die reden kon de evaluatie van de stedenband niet op tijd geëvalueerd en eventueel verlengd worden. Begin maart kwam er echter toch bericht uit Polen dat Itawa de vriendschap met Tholen graag zou verlengen.
Deuren
Ook Tholen is hier voorstander van. "De afgelopen vijf jaar is gebleken dat de stedenband nog steeds een functie heeft. De uitwisseling, kennis en ervaring draagt nog steeds bij aan de planvorming voor de ontwikkeling van de Itawa als toeristisch-recreatieve gemeente, Ook voor Tholen opent de samenwerking op bestuurlijk niveau deuren. Men wil om die reden de stedenband verlengen met vijf jaar tot 2024.
Subsidie
In de begroting van de gemeente Tholen voor de jaren 2019-2022 is 4500 euro gereserveerd voor de stedenband Tholen-Itawa. Hiervan is 1500 euro bestemd voor gemeentelijke activiteiten en 3000 subsidie voor de stichting Tholen-Itawa.
Meer uit Tholen
OUD-VOSSEMEER - Ondanks het feit dat wandelen in de vriendengroep van Robin en Denise de verbindende factor is, willen ze zich geen getraind wandelaar noemen. De vriendengroep van elf personen kent elkaar van een wandelvakantie en trekt nog steeds elk jaar samen de wandelschoenen aan. Vandaag kiezen zes van de elf voor de afstand van 15 kilometer. "Vandaag is naast een training ook gelijk een soort vergadering om de laatste zaken voor onze vakantie af te stemmen", zo vertelt Denise. Dit jaar gaat de reis naar de Ardennen.
3 uur geledenOUD-VOSSEMEER/THOLEN - De Oud-Vossemeers' Muziekvereniging krijgt geld van de Provincie Zeeland voor het project 'Samen tegen eenzaamheid'. Met dit initiatief wil de vereniging vooral senioren en alleenstaanden helpen om weer met plezier in het leven te staan. Ook Stichting Westerlicht ontvangt een bijdrage. De stichting met een locatie in onder andere Tholen gebruikt het geld om meer bekendheid te krijgen en beter te laten zien wat zij doet.
8 uur geledenTHOLEN - Aanstaande zaterdag 18 juli om 15.30 uur brengen Monique Heidema (violoncello) en André Telderman (vleugel) in het Oude Stadhuis van Tholen een sfeervol programma met de titel 'Lied zonder woorden'.
11 uur geledenTHOLEN - Bowling De Thoolse Brug is sinds deze week gesloten. Via de website en Facebookpagina is bekendgemaakt dat de bowlinglocatie na ruim 11 jaar de deuren gesloten houdt. Eigenaren Patrick en Marjola Boeters namen de locatie begin 2025 over van Freddie Schijf, die toen met pensioen ging.
1 dag geledenSCHERPENISSE - Sinds kort is het landelijke vrijwilligersinitiatief Laptop Revive actief in Scherpenisse. Vrijwilligers halen oude laptops op, voorzien ze van Linux Mint en geven ze aan onder meer studenten die geen eigen laptop hebben.
1 dag geledenOUD-VOSSEMEER - Steevast is de Zevendorpentocht voor veel deelnemers aan de langste afstanden de laatste 'trainingsronde' voor de Nijmeegse Vierdaagse. Zo ook voor Marc en zijn veertien medewandelaars van Wandelvereniging Oostendam uit Ridderkerk. "Vanwege de verwachte temperaturen hebben we besloten om vandaag voor de 35 kilometer te gaan in plaats van de 40", zo vertelt Marc bij het eerste rustpunt op de route.
1 dag geledenSINT PHILIPSLAND - Bij een woning aan de Oostdijk in Sint Philipsland is woensdagmiddag brand uitgebroken in de tuin. Het is nog niet duidelijk hoe de brand is ontstaan.
2 dagen geleden