Itawa blijft Poolse zusterstad van Tholen
THOLEN - Itawa blijft de Poolse zusterstad van Tholen. De stedenband liep eind 2018 af, maar zowel Itawa als Tholen wil de jumelage voortzetten. Vanwege de verkiezingen in Polen waren er aardig wat veranderingen in het gemeentebestuur van Itawa waardoor de verlenging even op zich liet wachten. Itawa zet de samenwerking echter graag voort en ook voor de Thoolse gemeenteraad vormde het in de laatste gemeenteraadsvergadering niet meer dan een hamerstuk.
De stedenband tussen Tholen en Itawa begon in 1994 toen de Vereniging van Nederlandse Gemeenten een oproep deed om een band aan te gaan met landen in Oost-Europa. Na het vallen van de muur, waren de mogelijkheden hiervoor ineens een stuk groter. "De samenwerking is vooral bedoeld om kennis en ervaringen uit te wisselen'', legde wethouder Hoek eerder al uit. "Wij kunnen iets leren van Itawa op het gebied van subsidies, terwijl wij vooruitstrevend zijn in het scheiden van afval. Buiten het feit dat er op het gebied van echt belangrijke zaken van elkaar geleerd kan worden, wordt er langzamerhand ook een stukje cultuur van elkaar overgenomen." Sinds vijftien jaar vieren de inwoners van het Poolse Itawa bijvoorbeeld Koninginnedag of Koningsdag, inclusief oranje optocht. Zij zien naar eigen zeggen Tholen als grote ambassadeur van Nederland en nemen Tholen als voorbeeld voor hun eigen gemeente.
Leren
In 2014 is de samenwerking namelijk met vijf jaar verlengd waardoor de gemeentes ook na de eerste tien jaar van elkaar konden blijven leren. Er werden over een weer bezoeken gebracht. Voorlopig zal er aan de stedenband tussen Tholen en Itawa nog geen einde komen, want beide gemeentebesturen hebben recent besloten zustersteden van elkaar te blijven.
Verkiezingen
Hoewel beide gemeenten spreken van een warme vriendschap, werd de stedenband niet direct bij afloop van de tweede periode verlengd. Volgens de gemeente Tholen en Itawa waren de verkiezingen in Polen daar debet aan. Eind oktober en begin november vorig jaar werden er in de Thoolse zusterstad stemrondes gehouden. De uitkomst van deze verkiezingen hebben de nodige veranderingen teweeg gebracht waaronder het vervangen van de burgemeester, de vervanger van de burgemeester en de voorzitter van de gemeenteraad van Itawa. Om die reden kon de evaluatie van de stedenband niet op tijd geëvalueerd en eventueel verlengd worden. Begin maart kwam er echter toch bericht uit Polen dat Itawa de vriendschap met Tholen graag zou verlengen.
Deuren
Ook Tholen is hier voorstander van. "De afgelopen vijf jaar is gebleken dat de stedenband nog steeds een functie heeft. De uitwisseling, kennis en ervaring draagt nog steeds bij aan de planvorming voor de ontwikkeling van de Itawa als toeristisch-recreatieve gemeente, Ook voor Tholen opent de samenwerking op bestuurlijk niveau deuren. Men wil om die reden de stedenband verlengen met vijf jaar tot 2024.
Subsidie
In de begroting van de gemeente Tholen voor de jaren 2019-2022 is 4500 euro gereserveerd voor de stedenband Tholen-Itawa. Hiervan is 1500 euro bestemd voor gemeentelijke activiteiten en 3000 subsidie voor de stichting Tholen-Itawa.
Meer uit Tholen
THOLEN - Wat gebeurde er zaterdag 24 januari allemaal in het amateurvoetbal? In dit overzicht zetten we de uitslagen en programma's van de Thoolse voetbalclubs op een rijtje. Dit is een samenvatting van speelronde 13 in de Derde Klasse.
2 uur geledenBERGEN OP ZOOM/THOLEN - De politie heeft gisteravond via Burgernet een waarschuwing verspreid voor oplichters die actief zijn in Bergen op Zoom en Tholen. Zij doen zich voor als agenten en proberen op die manier geld en andere bezittingen van inwoners buit te maken.
5 uur geledenSCHELLUINEN/SCHERPENISSE - Dominee L. Blok, emeritus predikant van de Gereformeerde Gemeenten, is op 14 januari in zijn woonplaats Schelluinen overleden. Hij werd 83 jaar. Blok stond tot op hoge leeftijd in de eredienst en leidde onder meer de bevestigingsdienst van zijn zoon in Scherpenisse.
22 uur geledenGRÔÔT PESÔÔT - Al wekenlang was onder de Vosmeerse jeugd de spanning voelbaar. Wie zouden de nieuwe jeugdprinses, jeugdnar, jeugdboer of jeugdpolitie worden en de komende Woaidaehen hand in hand lopen met Prins Leroy, Nar Silla, Boer Pot en Pliessie Witte? En of het zo zou moeten zijn: er waren precies elf aanmeldingen van Vosmeerse Luusjes. In uitzendingen van Luuze TV was te zien dat de hofhouding het dit jaar eerst zonder jeugdgevolg wilde proberen, maar dit bleek geen optie, zo blikt Prins Leroy terug.
1 dag geledenHALSTEREN/THOLEN - Rijkswaterstaat begint vanavond met het verwijderen van roest op de Thoolse brug. Door de werkzaamheden is de brug tussen Halsteren en Tholen tien avonden en nachten dicht. Van 20.00 tot 06.00 uur is de hoofdrijbaan volledig afgesloten voor weggebruikers.
1 dag geledenSINT-MAARTENSDIJK - Wie kan er mooier vertellen over zijn vak dan degene die er dagelijks mee bezig is. Waar komt zijn of haar liefde voor het vak vandaan? Waarom hebben ze voor dit beroep gekozen? Wat is er nou zo mooi aan het vak? En hoe ziet een werkdag er eigenlijk uit? Deze week: bestuurslid Thana Kammeijer en vrijwilliger Saar van Keulen van Stichting Goed Ontmoet.
2 dagen geledenWEST-BRABANT- Het landelijke servicenummer van de politie, 0900-8844, heeft een groot aantal meldingen ontvangen van mensen die een e-mail van Europol en de Nationale Politie hebben ontvangen. Ze worden beschuldigd van het in bezit hebben en verspreiden van kinderporno. Deze e-mail, waaronder de naam van Korpschef Janny Knol staat, is nep. De politie adviseert met klem om de mail te negeren.
2 dagen geleden