Italiaanse waakhond stelt eisenlijst op voor ChatGPT
ROME (ANP) - AI-systeem ChatGPT kan voorlopig weer toegang krijgen tot de Italiaanse markt als moederbedrijf OpenAI aan een reeks eisen van de Italiaanse privacytoezichthouder voldoet. Dat heeft die waakhond, Garante per la Protezione dei Dati Personali (GPDP), bekendgemaakt. Zo zal het Amerikaanse OpenAI onder meer duidelijk moeten maken hoe het met persoonsgegevens omspringt en minderjarigen moeten beschermen.
Van GPDP moet OpenAI op de website duidelijk maken welke gegevens worden vergaard en verwerkt en met welk doel. Die boodschap moet makkelijk te vinden zijn en zichtbaar zijn voordat mensen van ChatGPT gebruik gaan maken. Italiaanse gebruikers moeten die boodschap te zien krijgen voordat ze zich registreren of, als ze al geregistreerd zijn, voor ze de dienst weer gaan gebruiken.
Verder moet het bedrijf per direct kinderen onder de 13 gaan weren, net als tieners van 13 tot en met 18 jaar oud die geen toestemming hebben van hun ouders. En OpenAI moet een mogelijkheid creëren voor niet-gebruikers om bezwaar te maken tegen de verwerking van hun gegevens door de kunstmatige-intelligentiesystemen van het bedrijf.
Advertenties
Ook zal OpenAI advertenties moeten kopen op radio en televisie, in kranten en op internet. Daarin moet het bedrijf uitleg geven over de verwerking van persoonlijke gegevens.
OpenAI heeft tot eind deze maand om aan deze voorwaarden te voldoen. In dat geval mag het dus weer actief worden in Italië. GPDP verbood ChatGPT eind maart voorlopig in Italië vanwege privacybezwaren. De toezichthouder blijft wel onderzoek doen en kan ook na april nog extra maatregelen verlangen van OpenAI.
Andere landen
Behalve in Italië wordt OpenAI ook in Frankrijk door de privacytoezichthouder onderzocht. De Autoriteit Persoonsgegevens liet deze maand al weten ChatGPT voorlopig nog niet te blokkeren in Nederland, maar de situatie wel op de voet te volgen. De Spaanse privacywaakhond wil dat de centrale Europese toezichthouder zich binnenkort over ChatGPT buigt.
Meer uit Financieel
AMSTERDAM (ANP) - Nederlandse consumenten blijven ook in 2026 vaker online winkelen. Dit verwacht ABN AMRO in een nieuwe prognose voor de retail. De bank voorziet een stijging van 6 procent van de aankopen via webwinkels. In 2025 nam dit met 6,6 procent toe en het jaar daarvoor met 9,6 procent.
1 uur geledenSEATTLE (ANP) - Amazon heeft in het vierde kwartaal opnieuw een hogere omzet en winst behaald. Het techconcern bleef profiteren van groei bij de divisie die clouddiensten aanbiedt. Ook groeiden de inkomsten uit advertenties.
2 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn donderdag met verliezen gesloten. De stemming was opnieuw negatief, na zware koersverliezen in de techsector eerder deze week.
2 uur geledenBERLIJN (ANP/DPA) - Het vliegverkeer op de internationale luchthaven van Berlijn is tijdelijk stilgelegd vanwege ijzel. Dat is te lezen op de website van de luchthaven. Er kunnen hierdoor geen vliegtuigen meer landen of opstijgen. Het is niet duidelijk wanneer het vliegverkeer weer wordt hervat.
4 uur geledenWENEN (ANP) - Voedingsmiddelenconcern Danone heeft in Oostenrijk een nieuwe terugroepactie van babyvoeding aangekondigd. Dat meldt de Oostenrijkse autoriteit voor voedselveiligheid Ages. Sinds december hebben Danone en verschillende andere fabrikanten in tientallen landen babyvoeding teruggeroepen die mogelijk besmet is met een giftige stof.
6 uur geledenMADRID (ANP/RTR) - Ongeveer 2 miljoen vaten aan Venezolaanse olie gaan naar raffinaderijen in Spanje om te worden verwerkt door het Spaanse olie- en gasconcern Repsol. Dat meldt persbureau Reuters op basis van scheepvaartgegevens. Repsol heeft de olie gekocht van grondstoffenhandelaar Trafigura, aldus Reuters. Dat bedrijf is samen met branchegenoot Vitol door de Amerikaanse regering ingeschakeld om olie uit Venezuela op de markt te brengen.
7 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - ArcelorMittal eindigde donderdag bovenaan de AEX-index. De staalproducent maakte financiële resultaten bekend, waarbij de winst vorig jaar was toegenomen. Topman Aditya Mittal was ook positief gestemd over de vraag naar staal in Europa na de protectionistische maatregelen die de Europese Unie vorig jaar heeft genomen om de staalsector te beschermen tegen met name goedkoper staal uit China.
7 uur geleden