Irritatie in Kamer dat Kaag wacht met plan koopkrachtherstel
DEN HAAG (ANP) - Een deel van de oppositie in de Tweede Kamer is geïrriteerd dat minister van Financiën, Sigrid Kaag, tijdens het debat over de Startnota nog niet met plannen komt om de dalende koopkracht te herstellen. Kaag wil eerst ramingen van het Centraal Planbureau (CPB) afwachten, die in maart komen. Mogelijke aanpassingen van de begroting, waardoor ruimte voor herstel ontstaat, presenteert het kabinet dan pas in mei tijdens de behandeling van de Voorjaarsnota.
Onder meer de SGP, PvdA, DENK en Kamerlid Pieter Omtzigt reageerden geërgerd. Zij vinden dat Kaag het probleem voor zich uitschuift, terwijl mensen nu in de problemen komen door de oplopende prijzen voor boodschappen en energie. "U zegt eigenlijk tegen heel Nederland: pak een deken en doe een warme trui aan, want dit jaar kunnen we niks repareren", aldus PVV-Kamerlid Tony van Dijck. Omtzigt wil weten wat het kabinet gaat doen aan het acute probleem. "Of wachten we tot het explodeert en mensen uit huis gezet worden omdat ze hun rekeningen niet kunnen betalen?"
Kaag vraagt om geduld in de Kamer. Zij verwacht dat de situatie "inzichtelijker" is zodra de ramingen van het CPB er zijn. Zoals eerder tempert ze ook tijdens het debat de verwachtingen voor wat mogelijk is. Veel ligt al vast in de begroting en de mogelijkheden om dit jaar nog mensen tegemoet te komen zijn volgens haar beperkt. Toezeggingen dat er sowieso compensatie komt, wil ze dan ook niet doen. "Ik vraag echt even uw begrip dat we moeilijke keuzes met elkaar moeten maken." Wel herhaalt ze dat het kabinet ervan "doordrongen is dat mensen het moeilijk hebben".
Eerder waarschuwde minister Karien van Gennip (Sociale Zaken) al dat koopkrachtmaatregelen voor dit jaar "best moeilijk" zijn. Zij zei dat de aanpassing van belastingregels op zijn vroegst per 1 januari volgend jaar mogelijk zijn. Wel kan het kabinet mogelijk overgaan tot specifieke compensatie voor bijvoorbeeld de energierekening. Daarvoor trok het kabinet vorig jaar 3 miljard euro uit, zodat huishoudens op of net boven het sociale minimum 200 euro kunnen krijgen voor de energierekening.
Meer uit Binnenland
HEERHUGOWAARD (ANP) - Er is dinsdag nog veel onduidelijk over het steekincident bij een bedrijf in Heerhugowaard maandagavond. Daarbij vielen een dode en twee gewonden. De politie kan nog niet melden wat de identiteit is van de slachtoffers. Er is nog niemand aangehouden.
21 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Werknemers die te weinig betaald krijgen, kunnen straks makkelijker hun achterstallig loon terugkrijgen. Vooral arbeidsmigranten worden onderbetaald. Minister Hans Vijlbrief (Sociale Zaken, D66) wil werkgevers sneller verantwoordelijk maken.
56 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Steeds meer gemeenten ontwikkelen eigen hitteplannen, met maatregelen om kwetsbare mensen te beschermen tegen de gevolgen van hoge temperaturen. Het Rode Kruis en het Klimaatverbond becijferen dat het aantal gemeenten dat een hitteplan heeft, of aan het maken is, afgelopen jaar is gestegen van 90 naar 128. Ze noemen dat "een stap in de goede richting", maar vinden dat iedere gemeente zo'n plan zou moeten hebben.
3 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Kinderen vanaf 10 jaar oud kunnen vanaf dinsdag met hun smartphone betalen bij de jongerenbank van ABN AMRO. Die bank, BUUT, is naar eigen zeggen de eerste in Nederland die jongeren onder de 16 jaar betalingen laat doen via hun mobiel. Daarmee wil BUUT jongeren onder begeleiding van hun ouders leren bewuster met hun uitgaven om te gaan.
5 uur geledenHEERHUGOWAARD (ANP) - Bij een steekincident bij een bedrijf in Heerhugowaard zijn een dode en twee gewonden gevallen, meldt de politie. Rond 19.35 uur kreeg de politie een melding van een steekpartij en zette vervolgens de omgeving af voor een grote actie. De politie heeft nog niemand aangehouden en roept getuigen op zich te melden.
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Asielminister Bart van den Brink noemt het "goed nieuws" dat er in de Europese Unie een onderhandelingsakkoord is om asielzoekers die niet mogen blijven terug te sturen. Het Europees Parlement, de EU-lidstaten en de Europese Commissie bereikten maandagavond een akkoord over een nieuwe terugkeerregeling.
11 uur geledenHEERHUGOWAARD (ANP) - Bij een steekincident bij een bedrijf in Heerhugowaard zijn een dode en twee gewonden gevallen, meldt de politie. Rond 19.35 uur kreeg de politie een melding van een steekpartij en zette vervolgens de omgeving af voor een grote actie. De politie heeft nog niemand aangehouden en roept getuigen op zich te melden.
12 uur geleden