Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Iranoorlog stuwt ook prijzen van sojabonen en tarwe

Iranoorlog stuwt ook prijzen van sojabonen en tarwe

CHICAGO (ANP) - De oorlog in Iran stuwt ook de prijzen van landbouwgewassen. Op de grote grondstoffenmarkt in Chicago worden bijvoorbeeld sojabonen, maïs en tarwe almaar duurder. Consumenten kunnen dit gaan merken als ze boodschappen doen in de supermarkt, al zal de impact van land tot land verschillen.

Palmolie werd volgens persbureau Bloomberg maandag zelfs 10 procent duurder. Dat is de grootste toename sinds 2022. Ook de prijs van sojaolie en tarwe steeg flink.

Door de Iranoorlog is de Straat van Hormuz praktisch afgesloten, waardoor de olie- en gasexport uit het Midden-Oosten wordt afgeknepen. Hierdoor is er meer vraag ontstaan naar op gewassen gebaseerde biobrandstoffen.

Tarwe

Daarnaast gaan zowel de energieprijzen als de meststoffenprijzen hard omhoog, waardoor kosten voor boeren kunnen oplopen. Bovendien zouden zorgen over voedselzekerheid in oorlogstijd sommige landen ertoe kunnen aanzetten om voorraden aan te leggen van basisproducten zoals tarwe. Dit kan de marktprijzen ook aanwakkeren.

Volgens Joe Davis, directeur bij de firma Futures International, merkt de Amerikaanse consument de stijging van de olieprijzen direct aan de pomp. Prijsstijgingen in de supermarkt volgen naar zijn inschatting pas wanneer de transport- en meststoffenprijzen langere tijd hoog blijven.

Inflatie aanwakkeren

"Hoewel de meeste boeren hun prijzen hebben vastgezet of hun benodigdheden voor 2026 hebben ingekocht, zou volgend jaar het moment kunnen zijn waarop boeren de pijn voelen als de Straat van Hormuz niet snel heropent", aldus Davis.

In Nederland waarschuwden verschillende economen vorige week al dat de oorlog in het Midden-Oosten de inflatie kan aanwakkeren. Hoeveel precies hangt echter erg af van hoe lang de oorlog duurt en hoe ontwrichtend die is.

Meer uit Financieel

FAA: stoelen in honderden Boeings 737 MAX verkeerd geïnstalleerd

SEATTLE (ANP) - De stoelen in 453 Boeings van het type 737 MAX die in de Verenigde Staten zijn geregistreerd, zijn verkeerd geïnstalleerd en moeten worden gerepareerd. Dat zei de Amerikaanse luchtvaartautoriteit FAA maandag.

2 uur geleden
Recordaantal woningen verkocht dit jaar, verwacht ING

AMSTERDAM (ANP) - Het aantal woningverkopen komt dit jaar op het hoogste niveau ooit te liggen, verwacht ING. Dat komt door het aanhoudend hoge aantal voormalige huurwoningen dat in de verkoop gaat en toenemende financiële mogelijkheden van kopers. Door het grotere aanbod blijft de stijging van de huizenprijs naar verwachting van de bank beperkt tot zo'n 3 procent.

5 uur geleden
Recordaantal woningen verkocht dit jaar, verwacht ING

AMSTERDAM (ANP) - Het aantal woningverkopen komt dit jaar op het hoogste niveau ooit te liggen, verwacht ING. Dat komt door het aanhoudend hoge aantal voormalige huurwoningen dat in de verkoop gaat en toenemende financiële mogelijkheden van kopers. Door het grotere aanbod blijft de stijging van de huizenprijs naar verwachting van de bank beperkt tot zo'n 3 procent.

5 uur geleden
Wall Street verdeeld door techzorgen en lagere olieprijs

NEW YORK (ANP) - Beleggers op Wall Street hielden zich maandag gedeisd, vooral door aanhoudende zorgen over de technologiesector en de toenemende concurrentie uit China. De beurshandel kreeg wel steun van de gevechtspauze tussen de Verenigde Staten en Iran en een flinke daling van de olieprijzen. Daardoor moesten oliebedrijven terrein prijsgeven.

6 uur geleden
Philips verhoogt winstverwachting na meevaller importheffingen VS

AMSTERDAM (ANP) - Zorgtechnologieconcern Philips heeft zijn winstverwachting voor dit jaar licht verhoogd, nadat een terugbetaling van Amerikaanse importheffingen de resultaten in het tweede kwartaal een impuls gaf.

8 uur geleden
Nachtkijkermaker profiteert weer van sterke orderstroom defensie

ATHENE (ANP) - Theon International blijft als beursgenoteerd defensiebedrijf profiteren van de miljarden die Europa in zijn defensie steekt. De in Athene gevestigde fabrikant van nachtkijkers en warmtebeeldsystemen voor de defensiesector boekte een omzet van bijna 249 miljoen euro in de eerste helft van dit jaar, ruim 35 procent meer dan in dezelfde periode vorig jaar.

8 uur geleden
Trump roept Federal Reserve op om rente te verlagen

WASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump riep de Amerikaanse centrale bank maandag op de rente te verlagen. Volgens hem zouden de Verenigde Staten de laagste rente ter wereld moeten hebben.

9 uur geleden