Iraniërs vieren 41e jaar Islamitische Revolutie
TEHERAN (ANP/RTR/AFP) - Tienduizenden Iraniërs zijn dinsdagochtend in de hoofdstad Teheran en andere steden de straat opgegaan om de 41e verjaardag van de Islamitische Revolutie te vieren. Naast Iraanse vlaggen en portretten van ayatollah Khomeini, de leider van de revolutie, zijn spandoeken en borden met de teksten "Dood aan Amerika" en "We zullen weerstand houden tot het einde" te zien.
Iran en de Verenigde Staten staan sinds 1979 op gespannen voet met elkaar, toen een groep Iraanse studenten in naam van de revolutie Amerikaanse diplomaten en burgers 444 dagen in gijzeling hield in de ambassade. De spanningen tussen beide landen bereikten vorige maand een hoogtepunt nadat de Iraanse generaal Qassem Soleimani was gedood door een Amerikaanse raket. Dagen later nam Iran wraak door raketaanvallen uit te voeren op Amerikaanse legerbases in Irak.
De viering van de Islamitische Revolutie op 11 februari markeert de dag dat het regime van de sjah instortte in 1979 en ayatollah Khomeini de macht greep. Als onderdeel van de viering worden raketten geshowd.
Vorige maand waren in Teheran nog studentenprotesten tegen de regering. Die protesten volgden nadat Iran had toegegeven per ongeluk een Oekraïense passagiersvliegtuig neer te hebben gehaald.
Meer uit Buitenland
GENÈVE (ANP/RTR) - Een centrum van het Rode Kruis in Libanon is maandag aangevallen, zegt de hulporganisatie. Het is niet duidelijk of daarbij hulpverleners gewond raakten. Het Internationale Comité van het Rode Kruis zegt in een reactie zich zorgen te maken over de aanvallen op hulpverleners. Zondag kwam een vrijwilliger van de organisatie om het leven door een aanval van een Israëlische drone.
9 minuten geledenBOEDAPEST (ANP) - De Hongaarse oppositieleider Péter Magyar stuurt na zijn verkiezingsoverwinning aan op een aanpassing van de grondwet. Hij wil dat premiers in de toekomst maximaal twee ambtstermijnen kunnen krijgen. Magyar verklaarde dat op een persconferentie nadat hij met zijn Tisza-partij de nationalistische premier Viktor Orbán had verslagen na zestien jaar aan de macht.
32 minuten geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse krijgsmacht heeft zeevaarders gewaarschuwd voor de aanstaande maritieme blokkade in het Midden-Oosten. Die geldt voor schepen uit alle landen en wordt om 16.00 uur Nederlandse tijd ingesteld in de Golf van Oman en de Arabische Zee, ten oosten van de Straat van Hormuz.
43 minuten geledenBRUSSEL (ANP) - De voorzitter van de Europese Commissie, Ursula von der Leyen, is bezorgd dat gesprekken over veiligheid in het Midden-Oosten ontsporen door "de aanhoudende aanvallen op Libanon". Ze hamert erop dat de aanvallen op Libanon moeten stoppen. "Je kunt geen stabiliteit in het Midden-Oosten of de Golfregio hebben zolang Libanon in brand staat."
1 uur geledenMOSKOU (ANP/RTR) - Rusland wil goede banden met Hongarije aanhouden na de verkiezingsuitslag, meldde Kremlinwoordvoerder Dmitri Peskov. De Hongaarse oppositieleider Péter Magyar heeft zondag de verkiezingen gewonnen van premier Viktor Orbán. "Hongaren hebben hun keuze gemaakt en wij respecteren hun keuze", aldus Peskov.
2 uur geledenALGIERS (ANP/AFP/RTR) - De paus is ondanks kritiek van de Amerikaanse president Donald Trump van plan zich te blijven uitspreken tegen oorlog. Dat verklaarde Leo tijdens zijn vlucht naar Algerije. Hij is de eerste paus die dat land bezoekt en begint daar aan een rondreis van anderhalve week door Afrikaanse landen.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Nederlandse defensiefabrikant Destinus gaat raketten bouwen met het grote Duitse bedrijf Rheinmetall. De twee gaan samenwerken bij de productie van kruisraketten en ballistische raketten, laten ze weten.
4 uur geleden