
Iran vaardigt arrestatiebevel uit tegen Donald Trump
TEHERAN (ANP/RTR) - De Iraanse autoriteiten hebben een arrestatiebevel uitgevaardigd tegen president Donald Trump en andere Amerikaanse functionarissen. Zij worden volgens het Iraanse persbureau Fars verantwoordelijk gehouden voor de dood van generaal Qassem Soleimani, een van de machtigste mannen in Iran.
De leider van de al-Quds-eenheid van de Iraanse Revolutionaire Garde kwam begin dit jaar om het leven door een aanval met een Amerikaanse drone in Irak. De Iraanse justitie zegt dat 36 functionarissen uit de VS en andere landen worden vervolgd voor de dood van Soleimani. Zij worden verdacht van moord en terrorisme.
Trump staat volgens procureur-generaal Ali Alqasi Mehr boven aan de lijst met verdachten. Iran wil de Amerikaanse president vervolgen zodra zijn ambtstermijn erop zit. De Iraanse autoriteiten doen ook een beroep op Interpol. Via die politieorganisatie wordt gevraagd de verdachten aan te houden.
Politieke stunt
De Iran-gezant van de VS noemde het uitvaardigen van de arrestatiebevelen een politieke stunt. "Dit is politiek gemotiveerd. Dit heeft niets te maken met de nationale veiligheid, internationale vrede of het bevorderen van stabiliteit", zei Brian Hook. "Dit is een propagandastunt die door niemand serieus zal worden genomen."
De VS stelden dat Soleimani achter aanvallen zat op Amerikaanse doelen in het Midden-Oosten. De dood van de machtige commandant deed de toch al gespannen relatie tussen de VS en Iran nog verder verslechteren. Iran sloeg terug met een raketaanval op Amerikaanse militaire doelen in buurland Irak.
Zware sancties
Het Iraanse leger haalde kort daarop ook een passagiersvliegtuig van Ukraine International Airlines neer bij hoofdstad Teheran. Die crash kostte aan alle 176 mensen aan boord het leven. De Iraanse autoriteiten gaven pas na enige tijd toe het vliegtuig uit de lucht te hebben geschoten en spraken over een menselijke fout.
De relatie tussen de VS en Iran staat al jaren onder druk. Dat komt onder meer doordat president Donald Trump zijn land terugtrok uit het onder zijn voorganger gesloten atoomakkoord met Teheran. Hij legde Iran ook weer zware sancties op. Washington vindt dat Teheran een destabiliserende rol speelt in het Midden-Oosten, waar het onder meer Hezbollah en het Syrische regime steunt.
Meer uit Buitenland
ALÈS (ANP/AFP) - De verdachte van een dodelijke steekpartij in een Franse moskee heeft zichzelf aangegeven in buurland Italië. Hij meldde zich daar bij een politiebureau, aldus een Franse aanklager.
17 minuten geledenKYIV (ANP/RTR) - De Oekraïense premier Denys Sjmyhal heeft vooruitgang gemeld bij de onderhandelingen over een mineralendeal met de regering van de Amerikaanse president Donald Trump. Sjmyhal stelde op Telegram dat is overeengekomen dat hulp die de VS in het verleden hebben verleend aan zijn land niet wordt meegenomen in de overeenkomst.
43 minuten geledenNEW DELHI (ANP/RTR) - Pakistan en India hebben elkaar voor de vierde nacht op rij beschoten in Kasjmir. Het Indiase leger stelt dat het heeft gereageerd op "onuitgelokte" beschietingen langs de bestandslijn, die dwars door Kasjmir loopt en de grens vormt tussen de twee landen.
1 uur geledenVANCOUVER (ANP/RTR) - De elf mensen die zijn omgekomen toen een man inreed op een menigte in Vancouver, waren tussen de 5 en 65 jaar oud. Dat heeft de politie in de Canadese stad bekendgemaakt.
3 uur geledenBEDMINSTER (ANP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft zijn Russische ambtgenoot Vladimir Poetin opnieuw verzocht te stoppen met aanvallen op Oekraïne. "Ik wil dat hij stopt met schieten, gaat zitten en een deal tekent", antwoordde Trump tijdens een persmoment zondag op de vraag wat hij van Poetin wilde.
3 uur geledenSANAA (ANP/AFP) - Bij een Amerikaanse luchtaanval op de Jemenitische hoofdstad Sanaa zijn zeker acht mensen omgekomen. Daarnaast vielen er gewonden, meldt televisiezender Al-Massira, die in handen is van de Houthi-rebellen.
9 uur geledenGAZA-STAD (ANP) - Het Israëlische leger voert zijn luchtaanvallen in de Palestijnse Gazastrook op, melden diverse Palestijnse bronnen, waaronder persbureau Wafa. Sinds zonsopgang op zondag zouden daarbij al minstens vijftig Palestijnen zijn omgekomen.
12 uur geleden