Irak exporteert na jarenlange stop olie uit Koerdische noorden
BAGDAD (ANP/RTR/BLOOMBERG) - Irak exporteert weer olie vanuit de semi-autonome Koerdische regio in het noorden van het land. Door geruzie gebeurde dit de afgelopen tweeënhalf jaar niet, maar nu ligt er volgens het Iraakse ministerie voor Olie een voorlopig akkoord. Daardoor kunnen dagelijks 180.000 tot 190.000 vaten olie via een pijpleiding naar Turkije vloeien.
De oliestroom via de pijpleiding tussen het Iraakse Kirkuk en Turkse Ceyhan stopte nadat een arbitragehof Turkije had gesommeerd 1,5 miljard dollar te betalen. Dat was bedoeld als schadevergoeding omdat lokale Koerdische autoriteiten ongeoorloofd olie zouden hebben verkocht aan Turkije. Financiële en juridische geschillen tussen de lokale Koerdische regering, Bagdad en oliebedrijven verhinderden vervolgens dat de olie-export weer op gang kwam.
In een voorlopige overeenkomst is afgesproken dat de Koerden een deel van de in hun regio geproduceerde olie zelf mogen houden, maar het grootste deel verkopen aan staatsolieverkoper SOMO, meldt persbureau Reuters op basis van ingewijden. De Koerdische regering en internationale oliebedrijven moeten nog wel een akkoord sluiten over uitstaande schulden. Daarover praten ze over dertig dagen verder.
Ruzie olie-inkomsten
Irak en Koerdistan ruzieden lange tijd over olie-inkomsten. De regionale regering ging er eerder dit jaar al mee akkoord dat SOMO de controle krijgt over de aardolie in het noorden. De regering in Bagdad maakte vervolgens weer geld over naar de regionale regering om lonen mee te betalen.
Het akkoord komt op een moment dat een overaanbod aan olie op de wereldmarkt wordt verwacht. Het verbond van olielanden OPEC+ heeft de productie dit jaar opgeschroefd. De prijs voor een vat Brentolie is dit jaar ongeveer 7 procent gezakt.
Meer uit Financieel
KOEWEIT (ANP/BLOOMBERG) - Koeweit, de op vier na grootste olieproducent van oliekartel OPEC, heeft de olie- en raffinageproductie teruggeschroefd na de vertraging van het scheepvaartverkeer door de Straat van Hormuz. Het terugschroeven van de olieproductie door Koeweit kan de olieprijzen verder opstuwen, waardoor benzine aan de pomp mogelijk nog duurder wordt.
2 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De Europese Unie onderzoekt of ze de druk op bedrijven die worstelen met de hoge energieprijzen kan verlichten, onder andere door te kijken naar energiebelastingen, kosten voor het elektriciteits- en gasnetwerk en CO2-kosten. Dat staat in een document dat door persbureau Reuters is ingezien.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Door het beperkte aantal vluchten uit het Midden-Oosten en delen van Azië vragen sommige luchtvaartmaatschappijen extreem hoge bedragen voor stoelen op vluchten richting Europa, waarschuwt Frank Radstake, directeur van de ANVR.
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Reisorganisatie TUI kan nog niet zeggen wanneer gestrande reizigers in het Midden-Oosten en het Verre Oosten naar huis kunnen. Inmiddels zijn al honderden reizigers terug, maar er zitten er ook nog honderden vast, zegt een woordvoerster van TUI.
8 uur geledenDUBAI (ANP/AFP) - Dubai Airport hervat zaterdag deels het vliegverkeer, kort nadat de operaties waren stilgelegd. Eerder op de dag werd het vliegverkeer stilgelegd nadat de luchtverdediging een object boven het gebied had onderschept. In Dubai werden twee explosies gemeld.
8 uur geledenDUBAI (ANP) - Dubai Airport, een van de drukste luchthavens ter wereld, heeft zaterdag het vliegverkeer stilgelegd nadat de luchtverdediging een object boven het gebied had onderschept. Eerder op de dag werden in Dubai twee explosies gemeld.
9 uur geledenDUBAI (ANP/RTR) - Emirates heeft alle vluchten van en naar Dubai voor onbepaalde tijd opgeschort, maakte de luchtvaartmaatschappij zaterdag bekend. Vrijdag kondigde Emirates juist aan vanaf zaterdag weer dagelijks van thuisbasis Dubai naar tientallen bestemmingen te vliegen, waaronder Schiphol.
10 uur geleden