Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

IOM: leden van minderheden gevlucht sinds machtsovername Syrië

IOM: leden van minderheden gevlucht sinds machtsovername Syrië

GENÈVE (ANP/AFP/DPA) - De topvrouw van de Internationale Organisatie voor Migratie (IOM) zegt dat tienduizenden mensen Syrië zijn ontvlucht sinds het regime van Bashar al-Assad omver is geworpen door de soennitische groep Hayat Tahrir al-Sham (HTS). "We horen dat vooral religieuze minderheden vertrekken", aldus directeur-generaal Amy Pope van de VN-organisatie.

Onder anderen sjiieten zouden zijn gevlucht. "Niet omdat ze worden bedreigd, maar omdat ze zich zorgen maken over mogelijke bedreigingen" in een land met een soennitische meerderheid. Volgens Pope hebben religieuze leiders in Damascus gezegd dat in hun christelijke gemeenschappen zorgen zijn, maar zouden mensen niet zijn vertrokken. Het is nog niet duidelijk hoe Syrië er onder HTS uit gaat zien.

Sinds de uitbraak van de Syrische burgeroorlog in 2011 zijn miljoenen Syriërs gevlucht, ook naar het buitenland. Nu er een einde is gekomen aan Assads dictatuur, zijn volgens Pope 100.000 mensen teruggekeerd naar Syrië. Binnen het land hebben zich nog eens 150.000 mensen verplaatst. Pope adviseert de eerder gevluchte Syriërs vooralsnog niet massaal terug te keren naar hun thuisland. Eerst moet de situatie stabiliseren, stelt de topvrouw.

Vrije verkiezingen

De humanitaire behoeften in Syrië zijn erg groot. Volgens Pope hebben meer dan 16 miljoen mensen enige vorm van humanitaire hulp nodig. De bevolking is door dertien jaar burgeroorlog massaal in armoede gestort. Bovendien zijn de verwoestingen enorm.

Volgens de VN-gezant voor Syrië, Geir Pedersen, is de situatie op veel plekken momenteel "stabiel". Hij heeft dinsdag in een overleg van de VN-Veiligheidsraad de groeiende stabiliteit van het land sinds de val van Assad geprezen en opgeroepen tot internationale steun. Hij benadrukte dat de uitdagingen enorm zijn. De politieke transitie in Syrië moet volgens hem inclusief zijn voor alle Syrische bevolkingsgroepen en leiden tot vrije verkiezingen en een nieuwe grondwet.

Meer uit Buitenland

Trump keurt verkoop F-35's aan Saudi-Arabië goed bij bezoek prins

WASHINGTON (ANP) - De Verenigde Staten en Saudi-Arabië hebben tijdens een bezoek van kroonprins Mohammed bin Salman overeenkomsten getekend over de verkoop van geavanceerde Amerikaanse F-35-gevechtsvliegtuigen en samenwerking op het gebied van civiele kernenergie. Dat meldt het Witte Huis.

58 minuten geleden
Ook Senaat VS akkoord met vrijgave Epstein-dossiers

WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse Senaat heeft een door het Huis van Afgevaardigden aangenomen wetsvoorstel goedgekeurd dat de vrijgave beveelt van federale dossiers over Jeffrey Epstein. De dossiers bevatten mogelijk belastend materiaal voor prominente figuren, onder wie president Donald Trump.

1 uur geleden
Doden door Israëlisch bombardement op Palestijnen in Zuid-Libanon

BEIROET/SIDON (ANP/AFP/RTR) - Door een Israëlische luchtaanval op een dichtbevolkte Palestijnse wijk aan de rand van de Libanese stad Sidon zijn volgens plaatselijke media zeker dertien doden gevallen.

3 uur geleden
Huis stemt vrijwel unaniem voor vrijgave dossiers Jeffrey Epstein

WASHINGTON (ANP/RTR) - Het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden heeft vrijwel unaniem gestemd voor het vrijgeven van de bij het ministerie van Justitie beschikbare documenten over de in een cel overleden zedendelinquent Jeffrey Epstein (1953-2019). President Donald Trump was hier geen voorstander van, maar hij verzocht onlangs de Republikeinen in het Huis voor het vrijgeven te stemmen, "omdat we niets te verbergen hebben".

5 uur geleden
Trump wil nieuwszender aanpakken na kritische vragen

WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump botste bij de ontvangst van de Saudische kroonprins in het Witte Huis hard met de pers. "Je bent een verschrikkelijk persoon en een verschrikkelijke verslaggever", beet hij een journaliste van ABC News toe die kritische vragen had gesteld. Hij riep vervolgens op tot het intrekken van de uitzendlicentie van haar werkgever. "Jullie nieuws is zo nep en zo fout. We hebben een geweldige commissaris die daar eens naar moet kijken."

6 uur geleden
Lula weer naar klimaattop om druk op te voeren voor akkoord

BELÉM (ANP/AFP/BLOOMBERG) - De Braziliaanse president Luiz Inácio Lula da Silva keert woensdag terug naar de klimaattop in Belém. Hij hoopt met het ingelaste bezoek vermoedelijk de onderhandelingen een duwtje te geven richting een akkoord. Conceptteksten die voorzitter André Corrêa do Lago heeft rondgestuurd, maken duidelijk dat landen het over diverse belangrijke kwesties nog niet eens zijn.

6 uur geleden
Oekraïne eist 43 miljard dollar van Rusland vanwege klimaatschade

BELÉM (ANP) - Oekraïne eist een vergoeding van 43 miljard dollar van Rusland voor alle klimaatschade die het land heeft veroorzaakt sinds de invasie in Oekraïne. Viceminister Pavlo Kartashov van Economie, Milieu en Landbouw heeft dat dinsdag aangekondigd op de klimaattop in Belém. "Rusland voert in veel opzichten een vuile oorlog en ook ons ​​klimaat is een slachtoffer", zei hij.

7 uur geleden