IOM: leden van minderheden gevlucht sinds machtsovername Syrië
GENÈVE (ANP/AFP/DPA) - De topvrouw van de Internationale Organisatie voor Migratie (IOM) zegt dat tienduizenden mensen Syrië zijn ontvlucht sinds het regime van Bashar al-Assad omver is geworpen door de soennitische groep Hayat Tahrir al-Sham (HTS). "We horen dat vooral religieuze minderheden vertrekken", aldus directeur-generaal Amy Pope van de VN-organisatie.
Onder anderen sjiieten zouden zijn gevlucht. "Niet omdat ze worden bedreigd, maar omdat ze zich zorgen maken over mogelijke bedreigingen" in een land met een soennitische meerderheid. Volgens Pope hebben religieuze leiders in Damascus gezegd dat in hun christelijke gemeenschappen zorgen zijn, maar zouden mensen niet zijn vertrokken. Het is nog niet duidelijk hoe Syrië er onder HTS uit gaat zien.
Sinds de uitbraak van de Syrische burgeroorlog in 2011 zijn miljoenen Syriërs gevlucht, ook naar het buitenland. Nu er een einde is gekomen aan Assads dictatuur, zijn volgens Pope 100.000 mensen teruggekeerd naar Syrië. Binnen het land hebben zich nog eens 150.000 mensen verplaatst. Pope adviseert de eerder gevluchte Syriërs vooralsnog niet massaal terug te keren naar hun thuisland. Eerst moet de situatie stabiliseren, stelt de topvrouw.
Vrije verkiezingen
De humanitaire behoeften in Syrië zijn erg groot. Volgens Pope hebben meer dan 16 miljoen mensen enige vorm van humanitaire hulp nodig. De bevolking is door dertien jaar burgeroorlog massaal in armoede gestort. Bovendien zijn de verwoestingen enorm.
Volgens de VN-gezant voor Syrië, Geir Pedersen, is de situatie op veel plekken momenteel "stabiel". Hij heeft dinsdag in een overleg van de VN-Veiligheidsraad de groeiende stabiliteit van het land sinds de val van Assad geprezen en opgeroepen tot internationale steun. Hij benadrukte dat de uitdagingen enorm zijn. De politieke transitie in Syrië moet volgens hem inclusief zijn voor alle Syrische bevolkingsgroepen en leiden tot vrije verkiezingen en een nieuwe grondwet.
Meer uit Buitenland
DUBAI (ANP) - Een tanker is voor de kust van de Verenigde Arabische Emiraten geraakt door onbekende projectielen. Dat meldt de Britse scheepvaartmonitor United Kingdom Maritime Trade Operations (UKMTO) maandag.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De troepen van het Amerikaanse Centrale Commando (CENTCOM) zullen vanaf maandag steun verlenen aan Project Freedom om de vrijheid van scheepvaart voor de commerciële scheepvaart door de Straat van Hormuz te herstellen. Dat schrijft het CENTCOM op X.
2 uur geledenNEW YORK (ANP) - Oud-burgemeester Rudy Giuliani van New York is opgenomen in het ziekenhuis en "verkeert in kritieke, maar stabiele toestand". Dat meldt zijn woordvoerder Ted Goodman op X.
3 uur geledenTEHERAN (ANP) - Elke poging van de VS om zich te mengen in de Straat van Hormuz wordt beschouwd als een schending van het staakt-het-vuren. Dat schrijft Ebrahim Azizi, hoofd van de nationale veiligheidscommissie in het Iraanse parlement, op X.
3 uur geledenLONDEN (ANP) - Het Verenigd Koninkrijk staat op het punt onderhandelingen te starten om zich aan te sluiten bij het leningsplan ter waarde van 90 miljard euro van de EU voor Oekraïne. Dat stelt de Britse regering zondag in een verklaring.
4 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR/AFP) - De Verenigde Staten beginnen maandagochtend met een operatie om schepen te begeleiden die vastzitten in de Straat van Hormuz. Dat schrijft de Amerikaanse president Donald Trump op Truth Social.
6 uur geledenBERLIJN (ANP/DPA) - De Duitse bondskanselier Friedrich Merz acht het momenteel onwaarschijnlijk dat de Verenigde Staten Duitsland zullen voorzien van de Tomahawk-kruisraketten die de toenmalige president Joe Biden in 2024 toezegde.
7 uur geleden