Inwonersbijeenkomst over Rillandse energiecoöperatie
RILLAND - Genoeg groene stroom produceren voor alle inwoners en bedrijven in en om Rilland en Bath en die stroom tegen een schappelijk tarief aan hen leveren. Dat is de droom van een achttal enthousiaste vrijwilligers uit Rilland en Bath. Daarvoor willen ze de Energiecoöperatie 4411 oprichten, verwijzend naar het gebied waarbinnen men lid kan worden van de coöperatie. De winst van de coöperatie wordt geïnvesteerd in de toekomst van de dorpen. Donderdag is er een bijeenkomst in dorpshuis Luctor et Emergo in Rilland om inwoners meer te vertellen en te horen wat ze ervan vinden.
Acht inwoners van Rilland en Bath hebben elkaar gevonden rond het idee om, samen met zoveel mogelijk inwoners en bedrijven uit het postcodegebied 4411, zelf duurzame energie te produceren en daarvoor een coöperatie op te richten. “De winst die dit oplevert willen we niet in eigen zak steken, maar gebruiken voor de leefbaarheid en de maatschappelijke verduurzaming van het gebied”, vertelt Frank Zilverentand, één van de initiatiefnemers. Leden van de coöperatie beslissen dan over de besteding van de winst. Daarnaast is er een net rendement voor diegene die lid wordt van de coöperatie en die er geld insteekt door obligaties te kopen. Maar het allerbelangrijkste vinden ze dat men zelf bijdraagt aan de energietransitie, zelf de beslissingen neemt en zo werkt aan een goede toekomst voor de volgende generaties.
Droom
De initiatiefnemers willen op termijn net zoveel duurzame energie opwekken als er in het postcodegebied 4411 gebruikt wordt. Hun droom is zelfs dat ooit de energie die de coöperatie produceert direct en tegen een net tarief aan de leden geleverd wordt. Maar daarvoor moet nog wel nieuwe techniek beschikbaar komen.
Het plan is niet zomaar een wild idee, maar is ook elders in Zeeland opgezet. In Koudekerke heeft men ook een eigen energiecoöperatie, die ook haar winst gebruik voor de toekomstbestendigheid van het dorp. Op 29 juni wordt daar meer over verteld in het dorpshuis.
“Als Zeeuwind gebruiken we onze jarenlange kennis en ervaring graag om duurzame, lokale initiatieven van de grond te helpen, zoals deze in Rilland”, vertelt Marjan Brandes, manager coöperatie van Zeeuwind. “Dat doen we overigens niet alleen met kennis en ervaring, maar ook financieel kunnen we dit soort initiatieven ondersteunen.”
Bijeenkomst
Op donderdag 29 juni vindt er een informatie- en gespreksavond plaats in het dorpshuis in Rilland, om te horen wat de inwoners van het idee van een eigen energiecoöperatie vinden en welke vragen en ideeën zij nog hebben. De zaal is open vanaf 19.45 uur.
Meer uit Reimerswaal
KAPELLE- De Zonnebloemafdeling Goes-Kapelle organiseert op zaterdag 22 november een optreden van het accordeonorkest Accordeola in het Heer Hendrikhuis aan de Te Werfstraat 18.
1 maand geledenYERSEKE - Ondanks het eerdere besluit om de officiële intocht van Sinterklaas af te gelasten, heeft Sinterklaas zaterdag toch voet aan wal gezet in Yerseke. De Sint kwam met zwart geschminkte Pieten, een onderwerp dat al langere tijd tot discussie leidt. Actievoerders waren niet aanwezig, waardoor de alternatieve intocht rustig verliep.
1 maand geledenHANSWEERT - Sinterklaas en zijn pieten staan te trappelen om voet aan wal te zetten in Hansweert. Ze hebben goed nieuws: de pakjesboot ligt op koers en Sint en zijn pieten hopen zondag 16 november rond 14.30 uur te arriveren in de buitenhaven bij de steiger van het fiets-voetveer. Muziekvereniging EMM/ Scheldegalm zal het gezelschap verwelkomen met de bekende sinterklaas-meezingers.
1 maand geledenKrabbendijke - Het voormalig veilingterrein in Krabbendijke krijgt een nieuwe invulling. De gemeenteraad heeft duidelijke kaders vastgesteld voor de inrichting van het terrein, dat een groene ontmoetingsplek voor het dorp moet worden.
1 maand geledenYERSEKE - De gemeente Reimerswaal bereidt zich voor op een aangekondigde demonstratie tijdens de sinterklaasintocht in Yerseke, komende zaterdag 15 november.
1 maand geledenKAPELLE/ BIEZELINGE - Nova Melodica uit Kapelle-Biezelinge bestaat 55 jaar! Reden om terug te kijken, dankbaar te zijn en feest te vieren! Het jongerenkoor en -combo, onder leiding van dirigent Marianne van Dijke, viert dit met een muzikaal optreden op zaterdag 15 november in Theater De Mythe in Goes. Met een gevarieerd programma vol krachtige gospelsongs wordt u meegenomen op een reis vol van hoop en verwachting. Juist in het donker laten hoop en vertrouwen ons uitzien naar de toekomst. De zon zal opnieuw opgaan, iedere dag weer.
1 maand geledenWaarde - Wie de garage bij Dirk en Jeanette Verburg inloopt, hoort het meteen: een vrolijk koor van getjilp, gefluit en gekwetter. Via een trapje naar boven kom je in een ruimte die letterlijk leeft. De hele bovenverdieping is één grote volière, gevuld met wel 130 kanaries en dwergpapegaaitjes.
1 maand geleden