Invoering Omgevingswet per 2023 hangt aan zijden draadje
DEN HAAG (ANP) - De Eerste Kamer neemt deze maand mogelijk geen besluit over de invoeringsdatum van de Omgevingswet. De invoering van de wet per 1 januari staat daarmee op losse schroeven. In de Omgevingswet worden alle regels en wetten voor ruimtelijke ordening en leefomgeving gebundeld en vereenvoudigd. De invoering van de wet is al een aantal keer uitgesteld.
De nieuwe wet moet zorgen voor snellere procedures, waarmee vergunningen sneller kunnen worden verleend. Problemen bij het zogeheten Digitaal Stelsel Omgevingsgwet (DSO), een cruciaal onderdeel bij de uitvoering van de Omgevingswet, leiden al tijden tot onrust en vertraging. Ook de senaat is hier uiterst kritisch over en is er niet gerust op dat het digitale systeem op 1 januari naar behoren werkt. Voor een groot deel van de senaat is garantie daarover een voorwaarde om met de wet in te stemmen.
Minister Hugo de Jonge wil de Omgevingswet per 2023 invoeren en die uiterlijk in het Staatsblad van 1 juli publiceren, zodat gemeenten voldoende voorbereidingstijd hebben. De kans dat dit lukt is aanzienlijk geslonken nu de senaat deze week heeft besloten eerst nog een mondeling overleg met de minister te willen, voordat de Eerste Kamer een besluit wil nemen over de invoeringsdatum van de wet.
Intimidatie
Een datum voor dat overleg met De Jonge is er nog niet. Dat wordt dinsdag in de Eerste Kamer besproken. De plenaire behandeling van de invoeringsdatum stond voor 21 juni op de agenda van de senaat; een week later zou over de invoeringsdatum worden gestemd. Afhankelijk van het mondeling overleg van De Jonge in de Eerste Kamer, en vooral of hij daarin een meerderheid van de senaat kan overtuigen dat het DSO op 1 januari naar behoren functioneert, wordt al dan niet voor het zomerreces gestemd.
Openlijke kritiek door ambtenaren op de DSO wordt gesnoerd, zo is eerder in de Eerste Kamer aan bod gekomen. Binnenlands Bestuur meldt donderdag dat ambtenaren die kritiek leveren op de invoering van de Omgevingswet door het ministerie van Binnenlandse Zaken worden geïntimideerd. Al deze signalen zijn voor senator Peter Nicolaï van de Partij voor de Dieren aanleiding geweest een meldpunt te openen, waar iedereen zich kan melden die onder druk zijn gezet om kritiek op de DSO niet openlijk te melden, of zijn gedwongen de Eerste Kamer misleidende informatie te geven over de voortgang van het DSO. Hij heeft hiervoor donderdag zijn mailadres opengesteld.
Meer uit Binnenland
SANTA CRUZ (ANP) - Het Nederlandse cruiseschip Hondius legt niet aan bij Tenerife, maar gaat daar alleen voor anker. Dat meldt de president van de Canarische Eilanden, Fernando Clavijo, volgens Spaanse media. Hij stelt dat passagiers er met een boot worden opgehaald en zo naar het vliegveld worden gebracht. De Spaanse minister van Volksgezondheid bevestigt dat het schip wegblijft uit de haven.
3 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Cruisemaatschappij Oceanwide Expeditions heeft de "juiste procedure" gevolgd toen bleek dat er aan boord van de Hondius een 69-jarige Nederlander was overleden. Dat laat het bedrijf weten in reactie op een video die online rondgaat, waarop te zien is dat de kapitein spreekt van een natuurlijk overlijden.
11 minuten geledenLEIDEN (ANP) - De opvarende van het cruiseschip Hondius die woensdagavond is overgebracht naar het Leids Universitair Medisch Centrum (LUMC) is geïnfecteerd met het hantavirus. "De patiënt is hiervan op de hoogte gesteld en heeft toestemming gegeven om deze informatie te delen", meldt het Leidse ziekenhuis.
2 uur geledenGENÈVE (ANP) - Op het cruiseschip Hondius zijn voorzorgsmaatregelen getroffen om de kans op verspreiding van het hantavirus zo klein mogelijk te houden. Zo worden de kamers aan boord gedesinfecteerd, blijven opvarenden zoveel mogelijk in hun hut waar ze eten en water krijgen en er is gevraagd een mondmasker te dragen. Dat zei de Amerikaanse epidemioloog Maria Van Kerkhove tijdens een persconferentie van de Wereldgezondheidsorganisatie (WHO).
3 uur geledenNIJMEGEN (ANP) - De opvarende van het cruiseschip de m/v Hondius die donderdag is opgenomen in het Radboudumc, is positief getest op het hantavirus. Dat bevestigt het ziekenhuis in Nijmegen op basis van informatie van het Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieu (RIVM). De patiënt ligt in isolatie.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De natuurbrand die op 29 april uitbrak op het Artillerie Schietkamp (ASK) in 't Harde is veroorzaakt door een oefening met springstoffen. Dat meldt de Koninklijke Marechaussee (KMAR) op basis van feitenonderzoek naar de brand. Er zijn geen aanwijzingen gevonden voor strafbare feiten.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - In de zaak rond de doodgestoken 16-jarige Giannini uit Delft zal een reconstructie worden gehouden, om zo nauwkeurig mogelijk te onderzoeken wat er zich op 22 januari op de plaats van het misdrijf in Den Hoorn heeft afgespeeld. Dat bleek donderdag op een voorbereidende zitting in de zaak tegen de 18-jarige jongen die wordt verdacht van de dodelijke steekpartij.
4 uur geleden