Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Invoering Omgevingswet per 2023 hangt aan zijden draadje

Invoering Omgevingswet per 2023 hangt aan zijden draadje

DEN HAAG (ANP) - De Eerste Kamer neemt deze maand mogelijk geen besluit over de invoeringsdatum van de Omgevingswet. De invoering van de wet per 1 januari staat daarmee op losse schroeven. In de Omgevingswet worden alle regels en wetten voor ruimtelijke ordening en leefomgeving gebundeld en vereenvoudigd. De invoering van de wet is al een aantal keer uitgesteld.

De nieuwe wet moet zorgen voor snellere procedures, waarmee vergunningen sneller kunnen worden verleend. Problemen bij het zogeheten Digitaal Stelsel Omgevingsgwet (DSO), een cruciaal onderdeel bij de uitvoering van de Omgevingswet, leiden al tijden tot onrust en vertraging. Ook de senaat is hier uiterst kritisch over en is er niet gerust op dat het digitale systeem op 1 januari naar behoren werkt. Voor een groot deel van de senaat is garantie daarover een voorwaarde om met de wet in te stemmen.

Minister Hugo de Jonge wil de Omgevingswet per 2023 invoeren en die uiterlijk in het Staatsblad van 1 juli publiceren, zodat gemeenten voldoende voorbereidingstijd hebben. De kans dat dit lukt is aanzienlijk geslonken nu de senaat deze week heeft besloten eerst nog een mondeling overleg met de minister te willen, voordat de Eerste Kamer een besluit wil nemen over de invoeringsdatum van de wet.

Intimidatie

Een datum voor dat overleg met De Jonge is er nog niet. Dat wordt dinsdag in de Eerste Kamer besproken. De plenaire behandeling van de invoeringsdatum stond voor 21 juni op de agenda van de senaat; een week later zou over de invoeringsdatum worden gestemd. Afhankelijk van het mondeling overleg van De Jonge in de Eerste Kamer, en vooral of hij daarin een meerderheid van de senaat kan overtuigen dat het DSO op 1 januari naar behoren functioneert, wordt al dan niet voor het zomerreces gestemd.

Openlijke kritiek door ambtenaren op de DSO wordt gesnoerd, zo is eerder in de Eerste Kamer aan bod gekomen. Binnenlands Bestuur meldt donderdag dat ambtenaren die kritiek leveren op de invoering van de Omgevingswet door het ministerie van Binnenlandse Zaken worden geïntimideerd. Al deze signalen zijn voor senator Peter Nicolaï van de Partij voor de Dieren aanleiding geweest een meldpunt te openen, waar iedereen zich kan melden die onder druk zijn gezet om kritiek op de DSO niet openlijk te melden, of zijn gedwongen de Eerste Kamer misleidende informatie te geven over de voortgang van het DSO. Hij heeft hiervoor donderdag zijn mailadres opengesteld.

Meer uit Binnenland

Opnieuw doden bij Israëlische aanvallen in Zuid-Libanon

BEIROET (ANP/AFP) - Israëlische aanvallen in Zuid-Libanon hebben opnieuw dodelijke slachtoffers gemaakt. Volgens de Israëlische krijgsmacht IDF heeft het leger dit weekend "meer dan vijftien Hezbollah-terroristen gedood", aldus een IDF-bericht op Telegram. Het Libanese ministerie van Volksgezondheid bevestigt vier doden, zonder te vermelden of het daarbij inderdaad om Hezbollah-strijders gaat. Er geldt sinds midden april een staakt-het-vuren in Libanon.

6 uur geleden
Niet 200 maar ruim 400 aanhoudingen bij XR-blokkade A12

UTRECHT (ANP) - Bij de wegblokkade op de A12 van Extinction Rebellion (XR) zijn aanzienlijk meer mensen aangehouden dan eerder gemeld. In totaal werden tussen de 400 en 450 activisten meegenomen door de politie.

6 uur geleden
Iraanse delegatie vertrokken uit Pakistan

ISLAMABAD (ANP/RTR/AFP) - De Iraanse delegatie heeft Pakistan verlaten na daar de hele dag topoverleg te hebben gevoerd, bericht onder meer nieuwszender Al Jazeera. De Iraniërs zouden Pakistaanse leiders een lijst hebben gegeven met hun voorwaarden voor het beëindigen van de oorlog met de VS en Israël.

6 uur geleden
Politie houdt ruim 200 demonstranten aan na XR-blokkade A12

UTRECHT (ANP) - De politie heeft ruim tweehonderd demonstranten aangehouden na de wegblokkade van Extinction Rebellion (XR) op de A12 bij De Meern. Dat meldt de politie. Ook zijn er tot nu toe zes bestuurders van auto's aangehouden die het verkeer ophielden door de weg te blokkeren. Het gaat om mannen tussen de 40 en 79 jaar. Hun voertuigen zijn in beslag genomen.

7 uur geleden
Politie begint ontruiming van door klimaatactivisten bezette A12

DE MEERN (ANP) - De politie is zaterdag begonnen met het ontruimen van een deel van de A12, dat door klimaatactivisten van XR is bezet. Die liepen zaterdagochtend de snelweg op ter hoogte van De Meern, vlak bij Utrecht.

9 uur geleden
Ondanks verzet Kamer verlengt kabinet contract met DigiD-bedrijf

DEN HAAG (ANP) - Ondanks verzet in de Tweede Kamer verlengt het kabinet begin volgende maand het contract met Solvinity, het bedrijf dat ervoor zorgt dat DigiD kan draaien. Dat schrijft verantwoordelijk staatssecretaris Eric van der Burg (Binnenlandse Zaken) op vragen van JA21 aan de Kamer.

10 uur geleden
Gemeente: politie bereidt zich voor op opheffen blokkade op A12

UTRECHT (ANP) - De politie bereidt zich voor op het verwijderen van de demonstranten en op het opheffen van de blokkade op de A12. Dat meldt de gemeente Utrecht op X. Klimaatdemonstranten van XR zijn bij De Meern de snelweg opgelopen. De politie wist ze niet tegen te houden.

10 uur geleden