Invloed aandeelhouders op klimaatbeleid nv's nagenoeg nihil
DEN HAAG (ANP) - De invloed van aandeelhouders op de duurzame koers van Nederlandse bedrijven is nagenoeg nihil. Het Nederlandse recht bepaalt namelijk dat voor het agenderen van stempunten op de aandeelhoudersvergadering, zoals bijvoorbeeld een klimaatresolutie, instemming van het bestuur nodig is. Zeggen zij nee, dan heb je als aandeelhouder geen poot om op te staan.
De activistische aandeelhouder Follow This lukt het al wel jaren om een klimaatresolutie als stempunt op de agenda van Shell te krijgen. Dat lukt alleen omdat Shell naast een Nederlandse vennootschap ook een Brits bedrijf is. Volgens de Britse regels kun je met de steun van zeker honderd kleinere aandeelhouders wel invloed hebben op de agenda en stempunten. Maar zoiets krijg je naar verwachting niet voor elkaar bij een bedrijf als AkzoNobel of IMCD.
Beleggersvereniging VEB is verbaasd dat het Milieudefensie lukte om Shell via de rechter te dwingen meer te doen tegen klimaatverandering. De resolutie van Follow This die dit ook beoogde, haalde krap een derde van de stemmen. Dat is veel maar lang niet genoeg om dit op deze manier voor elkaar te krijgen.
Geringe invloed op beleid
De VEB erkent dat het in Nederland nog wel mogelijk is discussiepunten op de agenda te krijgen. Maar meebeslissen over beleid is schier onmogelijk. "Nederland is voor aandeelhouders geen vriendelijk land", aldus de VEB. Maar de zaak-Shell toont aan dat het bestuur van ondernemingen wel kan worden overruled. Maar dat gebeurt op gebieden die buiten de 'scope' van aandeelhouders liggen.
Ook Eumedion, belangenbehartiger van institutionele beleggers, erkent de geringe invloed op beleid en strategie van ondernemingen. Sterker het agenderingsrecht, dat sinds 2004 geldt, werd eerder al eens aangescherpt. Belangrijk daarbij was de kwestie rond het opbreken van ABN AMRO in 2007. Activistische investeerder TCI wist met 1 procent van de aandelen in handen aandeelhouders zo ver te krijgen om in te stemmen met de splitsing. Achteraf had de kwestie niet op de agenda te hoeven worden gezet, omdat het om een strategische kwestie ging.
Gunstige regels voor bedrijven
Volgens de Hoge Raad veranderde er namelijk niets aan de aard en het karakter van de bank. Alleen zaken die dat wel doen moeten ter stemming voorgelegd worden aan aandeelhouders. De Hoge Raad oordeelde in de jaren daarna in nog een aantal zaken tegen de eisen van aandeelhouders. Onder andere in de poging van baggeraar Boskalis dat bodemonderzoeker Fugro wilde overnemen. Fugro was daarbij niet verplicht om het beëindigen van een omstreden beschermingsconstructie ter stemming voor te leggen aan de aandeelhouders, zoals Boskalis wilde.
De voor bedrijven gunstige regels zijn voor buitenlandse ondernemingen ook een reden om statutair in Nederland gevestigd te zijn, al dan niet met alleen een brievenbus. Zo is het Amerikaanse chemieconcern LyondellBasell juridisch een Rotterdams bedrijf. Verschillende aandeelhouders wilden een klimaatresolutie als stempunt op de aandeelhoudersvergadering van vrijdag zetten. Vanwege de Nederlandse regels zijn ze niet verder gekomen dan een discussiepunt, waarmee aandeelhouders ook hier geen signaal af kunnen geven.
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP) - Bank of America krijgt een boete van 1,2 miljard dollar vanwege het tekortschieten in de aanpak van witwaspraktijken. Dat meldt zakenkrant Financial Times. De bank zou volgens het Amerikaanse ministerie van Financiën verdachte transacties ter waarde van 5 miljard dollar niet op de juiste manier hebben gemeld.
3 uur geledenSAN FRANCISCO (ANP) - OpenAI heeft een "geavanceerd opnameapparaat" ontdekt dat in een van de kantoren van het bedrijf was verstopt. Dat meldt de maker van ChatGPT in een bericht op socialmediaplatform X. OpenAI kwam erachter dat een medewerker het enkele dagen eerder had geplaatst. Die medewerker is daarna ontslagen en gearresteerd.
4 uur geledenNEW YORK (ANP) - Apple is dinsdag iets hoger geëindigd op de aandelenbeurzen in New York. De iPhone-maker heeft een reeks producten aangekondigd voor in huis. Een daarvan is de HomeView, een soort iPad waarmee gebruikers hun kalender in de gaten kunnen houden, to-dolijstjes kunnen maken en die helpt bij het bedienen van de deurbel. Apple won 0,1 procent.
4 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Albert Heijn is eerst begonnen met het herstellen van de systemen die te maken hebben met de winkelvoorraad. Dat zei topvrouw Margaret Versteden-Van Duijn van de supermarktketen in het programma Eva. Over de oorzaak van het cybersecurity-incident, zoals AH het zelf noemt, liet ze niks los.
6 uur geledenAUSTIN (ANP/BLOOMBERG) - Datingappbedrijf Bumble wordt van de beurs gehaald door het recent opgerichte Ithaca Holdings voor een bedrag van 1,3 miljard dollar, omgerekend ruim 1,1 miljard euro. Dat is veel minder dan de waardering van het bedrijf bij de beursgang in 2021. Bumble kampt, net als andere datingapps, met een dalend aantal gebruikers, omdat jongeren minder trek lijken te hebben in online daten.
8 uur geledenZAANDAM (ANP) - Het onderzoek naar het cyberbeveiligingsincident dat speelt bij Albert Heijn loopt nog, meldt de supermarktketen dinsdagmiddag in een update. "We nemen het cybersecurity-incident zeer serieus en doen zorgvuldig onderzoek naar de aard en oorzaak ervan."
8 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX, de belangrijkste beursgraadmeter op het Damrak, is dinsdag met verlies gesloten, vooral door koersverliezen van de chipbedrijven. Supermarktconcern Ahold Delhaize (plus 0,7 procent) toonde een klein herstel na de koersval een dag eerder. De IT-problemen bij Albert Heijn en zusterketens als Etos, het Belgische Delhaize en het Amerikaanse Stop&Shop zijn nog steeds niet opgelost. Het concern zegt geen aanwijzingen te hebben dat gegevens van klanten, medewerkers of andere bedrijven zijn gestolen bij het cyberveiligheidsincident.
8 uur geleden