Internationale troepen bewaken 'strategische' locaties Kazachstan
ALMATY (ANP/RTR) - Een internationale troepenmacht onder leiding van Rusland heeft in Kazachstan de bewaking overgenomen van een aantal "strategische" locaties. Dat meldt het kantoor van president Kassym-Jomart Tokajev, zonder te laten weten om welke installaties het precies gaat.
Tokajev heeft een beroep gedaan op het militaire bondgenootschap CSTO vanwege de onrust in zijn land. Daar waren demonstraties tegen een verhoging van brandstofprijzen deze maand uit de hand gelopen. Er vielen tientallen doden bij ongeregeldheden. Overheidsgebouwen gingen in vlammen op.
De autoriteiten zeggen zeker 5800 mensen te hebben opgepakt vanwege de onrust, onder wie ook veel buitenlanders. Een van de bekendste arrestanten is Karim Masimov, een voormalige premier die onlangs was ontslagen als hoofd van de binnenlandse veiligheidsdienst KNB. Hij wordt verdacht van verraad, maar het is onduidelijk wat hem precies wordt verweten.
Volgens sommige waarnemers gaat achter de onrust mogelijk een machtsstrijd binnen de politieke elite schuil. Tokajev verstevigde tijdens de crisis zijn greep op de macht. Hij nam het presidentschap in 2019 over van Noersoeltan Nazarbajev, die tientallen jaren aan de macht is geweest en nog steeds veel invloed heeft. De opgepakte Masimov stond bekend als een van zijn bondgenoten.
Meer uit Buitenland
BRUSSEL (ANP) - De oorlog in Iran kent tot nu toe Rusland als enige winnaar, waarschuwde voorzitter van de EU-leiders António Costa dinsdag. De stijgende energieprijzen leveren Rusland veel geld op voor de oorlogskas. De militaire capaciteiten die nu naar het Midden-Oosten worden verplaatst, hadden in Oekraïne kunnen worden ingezet. Ook de aandacht voor het Oekraïense front vermindert nu het conflict in het Midden-Oosten centraal staat, zei hij op de conferentie van EU-ambassadeurs.
25 minuten geledenHAIFA (ANP/DPA) - De Iraanse krijgsmacht claimt aanvallen te hebben uitgevoerd op raffinaderijen en brandstofdepots in de Israëlische havenstad Haifa. Delen van de olie- en gasindustrie werden volgens een verklaring de afgelopen uren aangevallen met drones. Het is niet bekend of er schade aan de infrastructuur is toegebracht.
31 minuten geledenBAGDAD (ANP/AFP/RTR) - Een luchtaanval in het noorden van Irak heeft aan vier strijders van de groep Kata'ib al-Imam Ali het leven gekost, heeft de groep zelf bekendgemaakt. De aanval zou het werk zijn geweest van de Verenigde Staten.
3 uur geledenTEHERAN (ANP/AFP) - Iran gaat door met aanvallen zolang dat nodig is. Dat zei de Iraanse minister van Buitenlandse Zaken Abbas Araghchi tegen het Amerikaanse PBS News. Ook gaf hij aan dat onderhandelingen met de Verenigde Staten over de oorlog niet langer op de agenda staan.
3 uur geledenBEIROET (ANP/AFP) - Israël heeft in de nacht van maandag op dinsdag opnieuw Libanon aangevallen, melden Libanese staatsmedia. Het gaat om luchtaanvallen in het zuiden en oosten van Libanon.
4 uur geledenTEHERAN (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump herhaalde tijdens een persconferentie op zijn golfclub in Doral wat hij eerder die dag tegen CBS News zei: dat de oorlog met Iran "snel voorbij" zal zijn. De Iraanse Revolutionaire Garde reageerde daarop dat zij het einde van de oorlog zullen bepalen.
5 uur geledenTEHERAN (ANP) - Even na middernacht werd een luide explosie in de Iraanse hoofdstad Teheran gehoord. Zeven journalisten van persbureau AFP maakten verspreid over de stad melding van dezelfde explosie, die kilometers verderop gevoeld werd. Op hetzelfde moment was een overvliegend vliegtuig te horen.
8 uur geleden