Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Internationale studenten in de knel door corona

Internationale studenten in de knel door corona

AMSTERDAM (ANP) - Zowel buitenlandse studenten in Nederland als Nederlandse studenten in het buitenland zitten met vragen en lopen tegen problemen aan als gevolg van de corona-uitbraak en beperkende maatregelen van overheden. Universiteiten en Nuffic zoeken met diverse overheidsinstanties naar oplossingen.

Een woordvoerder van Nuffic, een organisatie die zich bezighoudt met de internationalisering van Nederlandse universiteiten, zegt dat internationale studenten in Nederland veel zorgen hebben. "Bijvoorbeeld over studievertraging en aflopende visa. Sommigen willen, maar kunnen niet naar huis vanwege reisrestricties. Wij zijn hierover in gesprek met onder meer de Immigratie- en Naturalisatiedienst en de ministeries van Onderwijs en Buitenlandse Zaken om tot oplossingen te komen." Volgens Nuffic hebben veel buitenlandse studenten zorgen over het verlies van hun baan, met als gevolg dat zij geen aanspraak meer kunnen maken op studiefinanciering, een basiszorgverzekering en zorgtoeslag.

Dat ziet ook Rianne Letschert, rector magnificus van de Universiteit Maastricht (UM). "Die studenten lopen reële financiële schade op en maken zich enorme zorgen. Zij willen ook op korte termijn duidelijkheid krijgen." De UM werkt momenteel aan een noodfonds voor de hardst getroffenen. "Aan de andere kant, zie je dat internationale studenten hele mooie maatschappelijke initiatieven opzetten zoals een vrijwillige boodschappenservice", aldus Letschert. Zij laat weten dat de universiteiten onderling in gesprek zijn over een gezamenlijk standpunt om bijvoorbeeld lagere collegegelden te bespreken met het ministerie van OCW.

Ongerust

Ook veel van de ongeveer 9000 internationale studenten van de Universiteit van Amsterdam (UvA) zijn ongerust. Zij vragen zich bijvoorbeeld af of zij terug naar huis moeten gaan. "Daarbij adviseren wij vooral met klem om geen onnodige risico's te nemen", aldus een woordvoerder. De UvA heeft veel van de eigen studenten en personeelsleden in het buitenland al medio januari teruggeroepen. Toch zitten er nog enkelen vast in landen als Nieuw-Zeeland, Australië, Zuid-Korea, Jamaica en Congo. "De bemiddeling hierin laten we inmiddels over aan de bijzondere bijstand van het ministerie van BuZa", aldus de woordvoerder.

"Veel studenten willen graag bij hun familie zijn in deze tijd", laat de Erasmus Universiteit in Rotterdam weten. "Ze maken zich vooral zorgen of ze kunnen uitreizen, en of ze dan later wel weer terug kunnen komen naar Nederland als het onderwijs hervat wordt. We proberen studenten zoveel mogelijk te helpen en ondersteunen hierbij. Als er bijvoorbeeld problemen zijn met terugreizen naar het thuisland, dan verwijzen we de student naar de eigen ambassade."

Meer uit Binnenland

Grote steden voorbereid op nachtelijke WK-wedstrijd

DEN HAAG (ANP) - De grote steden zijn voorbereid op de WK-wedstrijd tussen Nederland en Marokko die om 03.00 uur begint. Amsterdam, Rotterdam, Utrecht, Den Haag en Amersfoort houden rekening met festiviteiten maar ook met eventuele ongeregeldheden na afloop. Over specifieke veiligheidsmaatregelen doen zij geen uitspraken.

1 uur geleden
Duitsland en Nederland gaan speciale eenheden bij elkaar inzetten

DEN HAAG (ANP) - Duitsland en Nederland gaan speciale eenheden van de politie bij elkaar inzetten, meldt justitieminister David van Weel. Maandagavond zullen de VVD-bewindsman en Duitse minister Alexander Dobrindt (Binnenlandse Zaken) dat aankondigen vanuit Berlijn. De ministers verwachten zo beter op te kunnen treden tegen terroristische dreigingen en georganiseerde misdaad in de grensregio.

4 uur geleden
Politiechef Zeeland op non-actief gesteld

TILBURG (ANP) - Tim de Kraker, de hoogste baas van de politie Zeeland, is op non-actief gesteld, bevestigt een woordvoerder van de politie aan het ANP na berichtgeving van Omroep Zeeland. "Er loopt een intern onderzoek, op verdere vragen gaan we niet in."

4 uur geleden
Geen hoger beroep Fotomuseum in ontslagzaak Donker

ROTTERDAM (ANP) - Het Nederlands Fotomuseum gaat niet in hoger beroep in de ontslagzaak van oud-directeur Birgit Donker. De rechter heeft maandag vastgesteld dat er geen goede reden was voor haar ontslag. Donker krijgt een vergoeding van 400.000 euro. Het museum noemt de uitspraak "teleurstellend".

5 uur geleden
Ruim 9 ton op giro 5125 voor hulp na aardbevingen Venezuela

DEN HAAG (ANP) - Op gironummer 5125 van het Rode Kruis is sinds eind vorige week 925.000 euro gedoneerd voor de slachtoffers van de aardbevingen in Venezuela. De hulporganisatie opende het rekeningnummer donderdag na twee zware bevingen. Die hebben aan zeker 1450 mensen het leven gekost, tienduizenden mensen worden nog steeds vermist.

5 uur geleden
Onbemande systemen worden de norm bij de Nederlandse krijgsmacht

GILZE-RIJEN (ANP) - Drones en andere 'onbemande systemen' worden de standaard bij Defensie. Door de doorbraak van onbemande vliegtuigjes, voertuigen, bootjes en robots op het slagveld én die van bijvoorbeeld kunstmatige intelligentie moet ook de Nederlandse krijgsmacht "wezenlijk" anders worden, staat in de maandag gepresenteerde defensieplannen voor de komende jaren.

5 uur geleden
DJI mag zelf drones neerhalen bij extra beveiligde gevangenissen

DEN HAAG (ANP) - De Dienst Justitiële Inrichtingen (DJI) mag binnenkort zelf drones die in de buurt komen van extra beveiligde gevangenissen neerhalen of hun signaal verstoren. Staatssecretaris Claudia van Bruggen (Justitie en Veiligheid) meldt dat de geweldinstructie wordt aangepast, zodat de gevangenisorganisatie komende woensdag (1 juli) deze bevoegdheid krijgt.

6 uur geleden