Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Internationale studenten in de knel door corona

Internationale studenten in de knel door corona

AMSTERDAM (ANP) - Zowel buitenlandse studenten in Nederland als Nederlandse studenten in het buitenland zitten met vragen en lopen tegen problemen aan als gevolg van de corona-uitbraak en beperkende maatregelen van overheden. Universiteiten en Nuffic zoeken met diverse overheidsinstanties naar oplossingen.

Een woordvoerder van Nuffic, een organisatie die zich bezighoudt met de internationalisering van Nederlandse universiteiten, zegt dat internationale studenten in Nederland veel zorgen hebben. "Bijvoorbeeld over studievertraging en aflopende visa. Sommigen willen, maar kunnen niet naar huis vanwege reisrestricties. Wij zijn hierover in gesprek met onder meer de Immigratie- en Naturalisatiedienst en de ministeries van Onderwijs en Buitenlandse Zaken om tot oplossingen te komen." Volgens Nuffic hebben veel buitenlandse studenten zorgen over het verlies van hun baan, met als gevolg dat zij geen aanspraak meer kunnen maken op studiefinanciering, een basiszorgverzekering en zorgtoeslag.

Dat ziet ook Rianne Letschert, rector magnificus van de Universiteit Maastricht (UM). "Die studenten lopen reële financiële schade op en maken zich enorme zorgen. Zij willen ook op korte termijn duidelijkheid krijgen." De UM werkt momenteel aan een noodfonds voor de hardst getroffenen. "Aan de andere kant, zie je dat internationale studenten hele mooie maatschappelijke initiatieven opzetten zoals een vrijwillige boodschappenservice", aldus Letschert. Zij laat weten dat de universiteiten onderling in gesprek zijn over een gezamenlijk standpunt om bijvoorbeeld lagere collegegelden te bespreken met het ministerie van OCW.

Ongerust

Ook veel van de ongeveer 9000 internationale studenten van de Universiteit van Amsterdam (UvA) zijn ongerust. Zij vragen zich bijvoorbeeld af of zij terug naar huis moeten gaan. "Daarbij adviseren wij vooral met klem om geen onnodige risico's te nemen", aldus een woordvoerder. De UvA heeft veel van de eigen studenten en personeelsleden in het buitenland al medio januari teruggeroepen. Toch zitten er nog enkelen vast in landen als Nieuw-Zeeland, Australië, Zuid-Korea, Jamaica en Congo. "De bemiddeling hierin laten we inmiddels over aan de bijzondere bijstand van het ministerie van BuZa", aldus de woordvoerder.

"Veel studenten willen graag bij hun familie zijn in deze tijd", laat de Erasmus Universiteit in Rotterdam weten. "Ze maken zich vooral zorgen of ze kunnen uitreizen, en of ze dan later wel weer terug kunnen komen naar Nederland als het onderwijs hervat wordt. We proberen studenten zoveel mogelijk te helpen en ondersteunen hierbij. Als er bijvoorbeeld problemen zijn met terugreizen naar het thuisland, dan verwijzen we de student naar de eigen ambassade."

Meer uit Binnenland

Arnhem: handhaving openbare orde is geen taak van supporters

ARNHEM (ANP) - Voetbalsupporters die zaterdag in verschillende steden als een soort burgerwacht de straat opgingen, moeten het optreden tegen mogelijke relschoppers overlaten aan de politie. Dat zegt burgemeester van Arnhem Ahmed Marcouch. Eigenrichting past volgens hem niet in een rechtsstaat.

49 minuten geleden
Verdachte van ombrengen Hajar blijft vastzitten

AMSTERDAM (ANP) - De man die ervan wordt verdacht dat hij de 29-jarige Hajar uit Amsterdam om het leven heeft gebracht, zit ook de komende maanden vast. De raadkamer van de rechtbank heeft besloten om zijn hechtenis met negentig dagen te verlengen.

3 uur geleden
Drie aanhoudingen na gestaakt duel Cambuur - Go Ahead Eagles

LEEUWARDEN (ANP) - Na afloop van de gestaakte wedstrijd SC Cambuur tegen Go Ahead Eagles, zaterdagavond in de Eredivisie, zijn drie aanhoudingen verricht. Een persoon werd gearresteerd voor de mishandeling van een politieagent in Leeuwarden. Het gaat om een 23-jarige man uit Raalte.

3 uur geleden
Aantal gemeenten onder toezicht om asielopvang stijgt naar 74

DEN HAAG (ANP) - Het aantal gemeenten dat onder toezicht staat omdat ze te weinig asielzoekers opvangen, is opgelopen naar 74. Asielminister Bart van den Brink heeft maandag elf gemeenten toegevoegd aan de lijst. Daarop stonden al 63 andere gemeenten.

4 uur geleden
Deel Friese politiek pleit voor financiële steun zeehondenopvang

LEEUWARDEN (ANP) - De provincie Friesland zou voor iedere inwoner 1 euro moeten doneren voor het behoud van de zeehondenopvang langs de Waddenzee, wat neerkomt op zo'n 665.000 euro. Daarvoor pleit een deel van de Friese politiek, omdat een faillissement dreigt voor zeehondencentrum WEC in Lauwersoog. Onder meer D66, PvdA, GroenLinks en SP overwegen volgende week bij de behandeling van de begroting met een concreet voorstel te komen.

7 uur geleden
Aanpassingen box 3 zijn niet verantwoord, oordeelt Raad van State

DEN HAAG (ANP) - De aanpassingen die het kabinet wil doorvoeren aan een wetsvoorstel voor de vermogensbelasting in box 3, zijn volgens de Raad van State niet verantwoord. De hoge wetgevingsadviseur verwijst in een advies naar de Belastingdienst, die de aanpassingen in elk geval voor 2028 onuitvoerbaar vindt. De discussie over het vinden van geld voor de aanpassingen leidt tot "onduidelijkheid en onrust".

8 uur geleden
Aangifte longarts De Kanter en advocaat Ficq tegen Philip Morris

AMSTERDAM (ANP) - Longarts Wanda de Kanter doet met haar antirookstichting opnieuw aangifte tegen Philip Morris. Stichting Rookpreventie Jeugd beschuldigt de tabaksfabrikant van misleiding rond zijn elektronische sigaret voor verhitte tabak.

10 uur geleden