Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Internationale afschuw over antihomowet Oeganda

Internationale afschuw over antihomowet Oeganda

KAMPALA (ANP/RTR) - Onder meer de Verenigde Staten en internationale organisaties reageren met afschuw op de nieuwe antihomowet in Oeganda, die door president Yoweri Museveni is goedgekeurd. De Amerikaanse president Joe Biden overweegt sancties zoals visabeperkingen voor Oegandezen en minder hulp. Hij spreekt over een tragische schending van mensenrechten.

Mensenrechtenorganisatie Amnesty International noemt het een "hopeloos zwarte dag voor lhbti-rechten en voor Oeganda". Amnesty vindt de "afschuwelijke" wet een ernstige aanval op de mensenrechten en de grondwet van Oeganda. De nieuwe antihomowet "zal niets anders doen dan discriminatie, haat en vooroordelen tegen lhbti-Oegandezen en hun bondgenoten in de wet vastleggen. Het is gewetenloos dat zij hun leven, hun vrijheid, hun privacy, hun vrijheid van meningsuiting en hun mogelijkheid om vrij van discriminatie te leven, dreigen te verliezen." Ook de mensenrechtenorganisatie van de Verenigde Naties haalt fel uit naar de wet.

Het Aidsfonds maakt zich grote zorgen over de gevolgen van de wet voor de hiv-zorg. In de nieuwe wet staat expliciet dat mensen met hiv de doodstraf kunnen krijgen als ze seks hebben met iemand van hetzelfde geslacht, verder staat er een levenslange straf op homoseksualiteit. "Het aantal hiv-infecties zal door de nieuwe maatregelen explosief stijgen. Dit zien we in meer landen waar conservatieve religieuze krachten op stoom raken. Mensen durven zich niet te laten testen of openlijk uit te komen voor hun hiv-status, uit angst opgepakt te worden vanwege hun geaardheid", aldus het Aidsfonds.

Bekritiseerd

De wet geldt wereldwijd als een van de strengste tegen lhbti'ers en was als voorstel al bekritiseerd door onder meer westerse regeringen, internationale bedrijven en mensenrechtenorganisaties. Relaties tussen personen van hetzelfde geslacht waren al illegaal in Oeganda.

De lhbti-gemeenschap in Oeganda heeft te maken met arrestaties en intimidatie door wetshandhavers en de situatie zou al erger zijn geworden door het wetsvoorstel, dat op verzoek van de president iets is afgezwakt. Zo wordt het niet strafbaar om lhbti'er te zijn.

Meer uit Buitenland

Meloni lijkt referendum over rechtssysteem nipt te verliezen

ROME (ANP/RTR) - Het lijkt erop dat de Italiaanse premier Giorgia Meloni het referendum over een belangrijke hervorming van het rechtssysteem nipt heeft verloren, blijkt uit de exitpolls. Dit kan een klap voor de regering betekenen in aanloop naar de verkiezingen van volgend jaar.

3 minuten geleden
VN-hoofdkwartier Libanon geraakt door projectiel

NAQURA (ANP/AFP) - Het hoofdkwartier van de VN-vredesmacht in Libanon (UNIFIL) is geraakt door een projectiel, meldt de organisatie in een verklaring. UNIFIL denkt dat het projectiel is afgevuurd door een "niet-statelijke actor". De Libanese beweging Hezbollah verklaarde eerder Israëlische troepen in dezelfde stad te hebben aangevallen.

31 minuten geleden
Israëlische minister pleit voor annexatie zuiden van Libanon

JERUZALEM (ANP/RTR) - De Israëlische minister van Financiën heeft gepleit voor de annexatie van het zuiden van buurland Libanon. De rechtse hardliner Bezalel Smotrich deed dat pleidooi op de radio.

33 minuten geleden
Rechtszaak rond Griekse treinramp uitgesteld om drukte

ATHENE (ANP/AFP) - Het proces rond de treinramp in Griekenland in 2023 waarbij 57 doden vielen, is uitgesteld tot 1 april. Lang werd uitgekeken naar de rechtszaak, waarin 36 mensen terechtstaan en meer dan 350 getuigen zullen worden gehoord. De reden van het uitstel: de rechtszaal waarin de rechtszaak gehouden zou worden, bleek maandag te klein voor de vele toegestroomde nabestaanden en aanwezigen.

52 minuten geleden
Trump: Iran wil dringend deal sluiten, mogelijk binnen 5 dagen

WASHINGTON (ANP/RTR) - Iran wil dringend een deal sluiten en dat zou binnen vijf dagen of zelfs eerder kunnen gebeuren, zei de Amerikaanse president Donald Trump tegen Fox Business. Trump maakte op Truth Social bekend dat Iran en de VS de afgelopen dagen in gesprek zijn geweest over een "volledige en totale oplossing" voor de oorlog in het Midden-Oosten. In afwachting daarvan pauzeren de VS vijf dagen de aanvallen op Iraanse energiefaciliteiten.

1 uur geleden
Israël meldt nieuwe aanvallen op Iran na bericht Trump

JERUZALEM (ANP) - Israël heeft nieuwe aanvallen gemeld op Iran. Daar wordt volgens de krijgsmacht infrastructuur van het regime bestookt, schrijven Israëlische media als de krant Haaretz.

2 uur geleden
Iraanse persbureaus: Teheran niet in direct contact met VS

TEHERAN (ANP/RTR/AFP) - Er is geen communicatie tussen Teheran en de Verenigde Staten, melden Iraanse persbureaus. Eerder zei de Amerikaanse president Donald Trump dat de VS de afgelopen dagen met Iran in overleg waren getreden. In afwachting van de uitkomsten daarvan zei Trump op Truth Social dat hij had bevolen dat de Amerikanen tot nader order geen Iraanse energie-infrastructuur zullen aanvallen.

2 uur geleden