
Internationaal Strafhof wil onderzoek oorlogsmisdaden Oekraïne
DEN HAAG (ANP/RTR) - De aanklager van het Internationaal Strafhof in Den Haag wil een formeel onderzoek instellen naar eventuele oorlogsmisdaden en misdaden tegen de menselijkheid die gepleegd zijn in het militaire conflict in Oost-Oekraïne. Daar strijdt de regering sinds 2014 tegen separatistische groeperingen, die door Rusland worden gesteund.
Aanklager Fatou Bensouda onderzoekt sinds het uitbreken van het conflict al of er misdaden zijn gepleegd in het conflict tussen Kiev en de rebellen. Vrijdag zei ze "een redelijke basis" heeft "om te geloven dat een breed scala aan oorlogsmisdaden en misdaden tegen de menselijkheid is gepleegd" in het conflict.
Rusland annexeerde in 2014 het Oekraïense Krim-schiereiland, waarop ook in het Rusland-gezinde oosten van het land gevechten uitbraken tussen pro-Russische separatisten en de pro-westerse regering.
Gevangenen
Bensouda zegt dat de misdaden waarvoor zij bewijs heeft gevonden zijn gepleegd tijdens de gevechten, maar ook daarbuiten tegen gevangenen. Ook zouden enkele van de misdaden gepleegd zijn op de Krim. Ze gaf niet aan welke zijde zich mogelijk schuldig heeft gemaakt aan oorlogsmisdaden, of welke personen zij verdenkt.
Voordat de aanklager kan overgaan tot een formeel onderzoek, moeten de rechters van het Internationaal Strafhof akkoord gaan. De Oekraïense minister van Buitenlandse Zaken Dmitro Koebela noemde Bensouda's verzoek "historisch". "Internationale rechtspraak is misschien niet snel, maar is zeker onvermijdelijk", schreef Koebela op Twitter. "Ooit zullen de Russische criminelen terechtstaan."
Rusland is niet aangesloten bij het Internationaal Strafhof, dat in 2002 werd opgezet om verdachten te vervolgen in verband met misdaden op het grondgebied van de aangesloten lidstaten als die zelf weigeren of niet in staat zijn om vervolging in te stellen.
Meer uit Buitenland
BERLIJN (ANP/DPA) - De Duitse conservatieve leider Friedrich Merz, de favoriet om de volgende bondskanselier van het land te worden, heeft de zittende kanselier Olaf Scholz ervan beschuldigd de slechte staat van de Duitse economie niet te erkennen. Scholz en Merz voerden zondag, twee weken voor de verkiezingen, een debat op de Duitse televisie.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Mike Huckabee, de kandidaat van president Donald Trump om de VS-ambassadeur in Israël te worden, zei zondag dat het Witte Huis klaar is om veranderingen van "bijbelse proporties" in het Midden-Oosten door te voeren. Daarmee doelde hij op Trumps plan om na de oorlog Gaza onder Amerikaanse controle te plaatsen en de Palestijnse bevolking buiten Gaza te vestigen.
2 uur geledenBERLIJN (ANP/DPA) - De Duitse bondskanselier Olaf Scholz beschuldigde zondag zijn conservatieve rivaal Friedrich Merz ervan bereid te zijn om samen te werken met de radicaal-rechtse Alternative für Deutschland (AfD). Scholz en Merz voerden een verhit tv-debat met elkaar, twee weken voordat het land naar de stembus gaat.
2 uur geledenGAZA-STAD (ANP/DPA) - Israëlische soldaten hebben vier mensen doodgeschoten in de Gazastrook ondanks het op 19 januari ingegane staakt-het-vuren, melden Palestijnse functionarissen.
4 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump verwacht dat Elon Musk miljarden dollars aan fraude en verspilling zal vinden bij het ministerie van Defensie (het Pentagon) tijdens een audit die de miljardair zal leiden. Dat zei Trump zondag in een interview met Fox News.
6 uur geledenDOHA (ANP/RTR) - Een Israëlische delegatie is gearriveerd in Qatar voor overleg over een volgende fase van het bestand met de Palestijnse Hamas-beweging in de Gazastrook. Een zegsman van de Israëlische premier bevestigde de aankomst in de hoofdstad Doha.
6 uur geledenTULKARM (ANP/DPA) - Het Israëlische leger heeft zijn operaties op de bezette Westelijke Jordaanoever verder uitgebreid, maakte minister van Defensie Israel Katz bekend. Vluchtelingenkamp Nur Shams is nu doelwit van de operatie, met volgens de Palestijnse autoriteiten massale vernietiging als gevolg. Een hoogzwangere vrouw werd doodgeschoten.
12 uur geleden