Internationaal Strafhof wil onderzoek oorlogsmisdaden Oekraïne
DEN HAAG (ANP/RTR) - De aanklager van het Internationaal Strafhof in Den Haag wil een formeel onderzoek instellen naar eventuele oorlogsmisdaden en misdaden tegen de menselijkheid die gepleegd zijn in het militaire conflict in Oost-Oekraïne. Daar strijdt de regering sinds 2014 tegen separatistische groeperingen, die door Rusland worden gesteund.
Aanklager Fatou Bensouda onderzoekt sinds het uitbreken van het conflict al of er misdaden zijn gepleegd in het conflict tussen Kiev en de rebellen. Vrijdag zei ze "een redelijke basis" heeft "om te geloven dat een breed scala aan oorlogsmisdaden en misdaden tegen de menselijkheid is gepleegd" in het conflict.
Rusland annexeerde in 2014 het Oekraïense Krim-schiereiland, waarop ook in het Rusland-gezinde oosten van het land gevechten uitbraken tussen pro-Russische separatisten en de pro-westerse regering.
Gevangenen
Bensouda zegt dat de misdaden waarvoor zij bewijs heeft gevonden zijn gepleegd tijdens de gevechten, maar ook daarbuiten tegen gevangenen. Ook zouden enkele van de misdaden gepleegd zijn op de Krim. Ze gaf niet aan welke zijde zich mogelijk schuldig heeft gemaakt aan oorlogsmisdaden, of welke personen zij verdenkt.
Voordat de aanklager kan overgaan tot een formeel onderzoek, moeten de rechters van het Internationaal Strafhof akkoord gaan. De Oekraïense minister van Buitenlandse Zaken Dmitro Koebela noemde Bensouda's verzoek "historisch". "Internationale rechtspraak is misschien niet snel, maar is zeker onvermijdelijk", schreef Koebela op Twitter. "Ooit zullen de Russische criminelen terechtstaan."
Rusland is niet aangesloten bij het Internationaal Strafhof, dat in 2002 werd opgezet om verdachten te vervolgen in verband met misdaden op het grondgebied van de aangesloten lidstaten als die zelf weigeren of niet in staat zijn om vervolging in te stellen.
Meer uit Buitenland
FORT WORTH (ANP) - De partij van de Amerikaanse president Donald Trump heeft een gevoelige politieke nederlaag geleden. De Republikein Leigh Wambsganss verloor in een conservatief district een verkiezing voor de Senaat van Texas van de Democraat Taylor Rehmet, berichten media als CBS en CNN.
27 minuten geledenSAN ANTONIO (ANP/RTR/DPA) - Een rechter in de Amerikaanse staat Texas heeft de vrijlating van de vijfjarige Liam Conejo Ramos en zijn vader Adrian Conejo Arias bevolen. De twee werden eerder deze maand door agenten van de immigratiedienst ICE gearresteerd in Minneapolis.
4 uur geledenBAGDAD (ANP/AFP) - De belangrijkste sjiitische alliantie van Irak blijft achter Nouri al-Maliki staan als toekomstig premier, ondanks dreigementen van de Amerikaanse president Donald Trump om alle steun aan het land stop te zetten.
11 uur geledenTEHERAN (ANP/AFP) - De hoogste veiligheidsfunctionaris van Iran heeft zaterdag gezegd dat Teheran vooruitgang boekt richting onderhandelingen met de Verenigde Staten om een militaire confrontatie te voorkomen.
12 uur geledenMIAMI (ANP/AFP) - De Amerikaanse gezant Steve Witkoff zei zaterdag dat hij constructieve gesprekken heeft gevoerd in Miami met een Russische gezant. De gesprekken gingen vooraf aan mogelijke onderhandelingen tussen Oekraïne en Rusland in Abu Dhabi zondag over een door de Verenigde Staten gesteund plan om de bijna vier jaar durende oorlog in Oekraïne te beëindigen.
13 uur geledenMINNEAPOLIS (ANP/RTR) - Een federale rechter in de Amerikaanse staat Minnesota weigerde zaterdag een bevel te geven om agenten van de immigratiedienst ICE per direct uit Minneapolis weg te sturen of het aantal sterk te verminderen.
14 uur geledenPARIJS (ANP/AFP) - Duizenden mensen zijn zaterdag in heel Frankrijk de straat opgegaan om steun te betuigen aan de financieel geplaagde politie. Organisatoren melden dat in zo'n twintig steden in totaal tussen de 15.000 en 20.000 mensen demonstreerden.
16 uur geleden