Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Internationaal Strafhof wil onderzoek oorlogsmisdaden Oekraïne

Internationaal Strafhof wil onderzoek oorlogsmisdaden Oekraïne

DEN HAAG (ANP/RTR) - De aanklager van het Internationaal Strafhof in Den Haag wil een formeel onderzoek instellen naar eventuele oorlogsmisdaden en misdaden tegen de menselijkheid die gepleegd zijn in het militaire conflict in Oost-Oekraïne. Daar strijdt de regering sinds 2014 tegen separatistische groeperingen, die door Rusland worden gesteund.

Aanklager Fatou Bensouda onderzoekt sinds het uitbreken van het conflict al of er misdaden zijn gepleegd in het conflict tussen Kiev en de rebellen. Vrijdag zei ze "een redelijke basis" heeft "om te geloven dat een breed scala aan oorlogsmisdaden en misdaden tegen de menselijkheid is gepleegd" in het conflict.

Rusland annexeerde in 2014 het Oekraïense Krim-schiereiland, waarop ook in het Rusland-gezinde oosten van het land gevechten uitbraken tussen pro-Russische separatisten en de pro-westerse regering.

Gevangenen

Bensouda zegt dat de misdaden waarvoor zij bewijs heeft gevonden zijn gepleegd tijdens de gevechten, maar ook daarbuiten tegen gevangenen. Ook zouden enkele van de misdaden gepleegd zijn op de Krim. Ze gaf niet aan welke zijde zich mogelijk schuldig heeft gemaakt aan oorlogsmisdaden, of welke personen zij verdenkt.

Voordat de aanklager kan overgaan tot een formeel onderzoek, moeten de rechters van het Internationaal Strafhof akkoord gaan. De Oekraïense minister van Buitenlandse Zaken Dmitro Koebela noemde Bensouda's verzoek "historisch". "Internationale rechtspraak is misschien niet snel, maar is zeker onvermijdelijk", schreef Koebela op Twitter. "Ooit zullen de Russische criminelen terechtstaan."

Rusland is niet aangesloten bij het Internationaal Strafhof, dat in 2002 werd opgezet om verdachten te vervolgen in verband met misdaden op het grondgebied van de aangesloten lidstaten als die zelf weigeren of niet in staat zijn om vervolging in te stellen.

Meer uit Buitenland

Zes offpiste-skiërs gedood dit weekend door lawines Franse Alpen

PARIJS (ANP/AFP) - Drie offpiste-skiërs zijn zondag omgekomen door lawines in de Franse Alpen, een dag nadat drie mannen al waren overleden tijdens het skiën buiten de piste. De Franse weerdienst Météo-France wijst al sinds vrijdag op een verhoogd lawinerisico in vrijwel alle Alpenketens en raadt offpiste-skiën ten zeerste af.

7 uur geleden
Israël doodt drie Palestijnen in Gaza ondanks staakt-het-vuren

GAZA-STAD (ANP/RTR) - Israël heeft minstens drie Palestijnen gedood bij twee afzonderlijke incidenten in de Gazastrook, meldden lokale gezondheidsautoriteiten. Sinds in oktober een wapenstilstand werd gesloten in het Palestijnse gebied, zijn meer dan 440 Palestijnen gedood, evenals drie Israëlische soldaten.

8 uur geleden
Honderden agenten extra naar Minnesota na protest tegen ICE-agent

WASHINGTON (ANP/RTR) - Het Amerikaanse ministerie van Binnenlandse Veiligheid stuurt honderden extra agenten naar de Amerikaanse staat Minnesota. De inzet komt een dag nadat tienduizenden mensen door de stad Minneapolis in Minnesota marcheerden om te protesteren tegen het doodschieten van een vrouw door een agent van de immigratiedienst ICE.

8 uur geleden
President Cuba: we verdedigen vaderland tot laatste druppel bloed

HAVANA (ANP) - "Cuba bereidt zich voor en staat klaar om het vaderland tot de laatste druppel bloed te verdedigen." Dat schreef de Cubaanse president Miguel Díaz-Canel op X.

8 uur geleden
Dodental protesten Iran inmiddels boven de 500, meldt HRANA

WASHINGTON (ANP/RTR) - Het dodental door de jongste protesten in Iran tegen het streng islamitische regime en de slechte economische omstandigheden stijgt snel en is al ruim vijfhonderd. Dat meldt HRANA, een in de Verenigde Staten gevestigde organisatie die zich bezighoudt met de mensenrechten in Iran. Inmiddels zouden na twee weken onrust 490 betogers en 48 veiligheidsfunctionarissen om het leven zijn gekomen. Ook zouden ruim 10.000 mensen zijn gearresteerd.

9 uur geleden
Dodental richting 500 bij protesten in Iran

WASHINGTON (ANP/RTR/AFP) - Het dodental door de jongste protesten in Iran tegen het regime en de slechte economische situatie is opgelopen tot 466. Dat meldt HRANA, een in de Verenigde Staten gevestigde organisatie die zich bezighoudt met de mensenrechten in Iran.

10 uur geleden
Oekraïne bestookt drie Russische booreilanden

KYIV (ANP) - Het Oekraïense leger meldt dat drie booreilanden in de Kaspische Zee zijn aangevallen die eigendom zijn van het Russische oliebedrijf Lukoil. De getroffen platforms worden gebruikt om het Russische bezettingsleger te ondersteunen, aldus Oekraïne.

11 uur geleden