Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Internationaal Strafhof wil onderzoek oorlogsmisdaden Oekraïne

Internationaal Strafhof wil onderzoek oorlogsmisdaden Oekraïne

DEN HAAG (ANP/RTR) - De aanklager van het Internationaal Strafhof in Den Haag wil een formeel onderzoek instellen naar eventuele oorlogsmisdaden en misdaden tegen de menselijkheid die gepleegd zijn in het militaire conflict in Oost-Oekraïne. Daar strijdt de regering sinds 2014 tegen separatistische groeperingen, die door Rusland worden gesteund.

Aanklager Fatou Bensouda onderzoekt sinds het uitbreken van het conflict al of er misdaden zijn gepleegd in het conflict tussen Kiev en de rebellen. Vrijdag zei ze "een redelijke basis" heeft "om te geloven dat een breed scala aan oorlogsmisdaden en misdaden tegen de menselijkheid is gepleegd" in het conflict.

Rusland annexeerde in 2014 het Oekraïense Krim-schiereiland, waarop ook in het Rusland-gezinde oosten van het land gevechten uitbraken tussen pro-Russische separatisten en de pro-westerse regering.

Gevangenen

Bensouda zegt dat de misdaden waarvoor zij bewijs heeft gevonden zijn gepleegd tijdens de gevechten, maar ook daarbuiten tegen gevangenen. Ook zouden enkele van de misdaden gepleegd zijn op de Krim. Ze gaf niet aan welke zijde zich mogelijk schuldig heeft gemaakt aan oorlogsmisdaden, of welke personen zij verdenkt.

Voordat de aanklager kan overgaan tot een formeel onderzoek, moeten de rechters van het Internationaal Strafhof akkoord gaan. De Oekraïense minister van Buitenlandse Zaken Dmitro Koebela noemde Bensouda's verzoek "historisch". "Internationale rechtspraak is misschien niet snel, maar is zeker onvermijdelijk", schreef Koebela op Twitter. "Ooit zullen de Russische criminelen terechtstaan."

Rusland is niet aangesloten bij het Internationaal Strafhof, dat in 2002 werd opgezet om verdachten te vervolgen in verband met misdaden op het grondgebied van de aangesloten lidstaten als die zelf weigeren of niet in staat zijn om vervolging in te stellen.

Meer uit Buitenland

Rechtbank zet belangrijkste Turkse oppositieleider af

ISTANBUL (ANP/RTR) - Een Turkse rechtbank heeft de belangrijkste oppositieleider Özgür Özel afgezet door het partijcongres waarbij hij in 2023 werd verkozen ongeldig te verklaren. Oppositiepartij CHP noemt de uitspraak een "gerechtelijke staatsgreep" en roept op tot protesten en juridische stappen.

1 uur geleden
Poetin: grote nucleaire oefening met Belarus afgerond

MOSKOU (ANP/RTR) - De driedaagse militaire oefening van Rusland met Belarus is afgelopen. Dat zei president Vladimir Poetin, die samen met zijn Belarussische ambtgenoot Aleksandr Loekasjenko donderdag toezag op de oefening per videoverbinding. Belangrijk onderdeel van de exercitie was het trainen met het nucleaire arsenaal.

4 uur geleden
Italië wil praten over EU-sancties tegen Israëlische minister

ROME (ANP) - Italië wil sancties tegen een Israëlische minister voor zijn behandeling van de activisten van de Global Sumud Flotilla. Minister van Buitenlandse Zaken Antonio Tajani heeft EU-buitenlandchef Kaja Kallas gevraagd om dat op de agenda te zetten voor de volgende bijeenkomst van buitenlandministers, schrijft hij op X.

5 uur geleden
Rutte 'niet ongerust' over vermindering Amerikaanse hulptroepen

HELSINGBORG (ANP) - De aanpassing van het aantal beschikbare Amerikaanse hulptroepen voor Europa is geen reden voor ongerustheid, verzekert NAVO-topman Mark Rutte. "Wat de Verenigde Staten zullen aankondigen is absoluut te doen", zei hij een dag voor de VS de NAVO-landen willen inlichten over de volgens bronnen aanzienlijke vermindering.

6 uur geleden
Ebolabesmetting gemeld op honderden kilometers van uitbraakgebied

KINSHASA (ANP/RTR/AFP) - In het oosten van de Democratische Republiek Congo is een geval van ebola vastgesteld. Dat meldt de rebellengroep die dat deel van het land onder controle heeft, M23.

7 uur geleden
Britse regering geeft stukken vrij rond oud-prins Andrew

LONDEN (ANP/RTR) - De Britse regering heeft documenten vrijgegeven over de benoeming van de voormalige prins Andrew Mountbatten-Windsor als internationaal handelsgezant. Daaruit blijkt onder meer dat er geen aanwijzingen zijn dat destijds een achtergrond- of veiligheidsonderzoek naar hem is gedaan. Britse politici hadden de stukken opgevraagd nadat Mountbatten-Windsor korte tijd werd gearresteerd, omdat hij mogelijk zijn positie heeft misbruikt.

8 uur geleden
Recordaantal klimmers bereikt top Mount Everest vanuit Nepal

KATHMANDU (ANP/RTR) - Een recordaantal van 274 bergbeklimmers heeft op dezelfde dag de top van de Mount Everest vanuit de Nepalese zijde bereikt, zegt EOA-Nepal, een organisatie voor bergbeklimming. Het vorige record van 223 is van 22 mei 2019.

9 uur geleden