Instituut slavernijverleden NiNsee blij met excuses Rotterdam
AMSTERDAM (ANP) - De excuses van de Rotterdamse burgemeester Ahmed Aboutaleb voor de rol van Rotterdam in het slavernijverleden, zijn "uitstekend gevallen" bij Linda Nooitmeer, de voorzitter van het Nationaal instituut Nederlands slavernijverleden en erfenis (NiNsee).
"We hebben het goede voorbeeld van burgemeester Halsema van Amsterdam gehad, die op 1 juli onomwonden excuses aanbood voor de rol van het Amsterdamse stadsbestuur. Dat Aboutaleb dit nu volgt is een grote plus", zegt zij. "We roepen al bijna twintig jaar dat het tijd is voor excuses. Het wachten is tot ook op nationaal niveau excuses worden aangeboden."
Nooitmeer vindt dat Nederland daartoe een morele verplichting heeft: "Je kunt je als land niet uitspreken over mensenrechten zonder verantwoordelijkheid te nemen voor de mensenrechtenschending van toen. Op internationaal niveau is de slavernij aangemerkt als misdaad tegen de menselijkheid. En dat is waar we het over hebben: de schending van de rechten van mensen die tot slaaf zijn gemaakt. Dat is een onrecht dat erkend moet worden."
De NiNsee-voorzitter noemt het een "goed signaal en uitstekende symboliek" dat Aboutaleb deze vrijdag, de Dag van de Mensenrechten, heeft uitgekozen om namens zijn stad excuses te maken.
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - Een Nederlands reddingsteam gaat naar Venezuela voor hulp na de aardbevingen die het land hebben getroffen. Dat meldt het ministerie van Buitenlandse Zaken. Het Urban Search and Rescue-team gaat die kant op met reddingswerkers, honden en materieel. Venezuela heeft Nederland gevraagd om hulp.
5 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Het ministerie van Buitenlandse Zaken heeft het reisadvies voor zeven landen in het Midden-Oosten aangepast, waardoor mensen daar grotendeels weer naartoe kunnen. Dat gebeurde na de voorlopige vredesdeal tussen de Verenigde Staten en Iran over het conflict in het Midden-Oosten. De situatie kan echter snel verslechteren, waarschuwt het ministerie.
34 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - De lonen van defensiepersoneel stijgen op 1 september met 6,5 procent. Begin 2028 worden de salarissen nog eens 2 procent hoger, heeft staatssecretaris Derk Boswijk (Defensie, CDA) afgesproken met vakbonden. Ook beloningen voor missies en onregelmatig werk gaan omhoog.
53 minuten geledenARNHEM (ANP) - Het provinciebestuur van Gelderland houdt vast aan stroken van 500 meter rond de Veluwe en drie andere kwetsbare natuurgebieden waarin de stikstofuitstoot fors omlaag moet. In die zones komt onder meer een verbod op nieuwe veehouderijen en moeten boeren inzetten op stalinnovaties om hun uitstoot omlaag te krijgen.
59 minuten geledenROTTERDAM (ANP) - Koningin Máxima opent op vrijdagmiddag 10 juli in Rotterdam Ahoy het NN North Sea Jazz Festival, meldt de Rijksvoorlichtingsdienst donderdag. Het is dit jaar vijftig jaar geleden dat de eerste editie van het jazzfestival plaatsvond.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Nederland gaat Oekraïne helpen om de energie-infrastructuur sneller te herstellen. Minister Sjoerd Sjoerdsma (Ontwikkelingssamenwerking, D66) heeft daarvoor op een internationale conferentie voor hulp aan Oekraïne in Gdansk een akkoord getekend met de Oekraïense minister Denys Shmyhal van Energie.
2 uur geledenROTTERDAM (ANP) - Het Openbaar Ministerie gaat in hoger beroep tegen de uitspraak in de zaak rond de vergismoord op Rob Zweekhorst in 2014. De 59-jarige René F. uit Schiedam werd eerder deze maand door de rechtbank in Rotterdam wegens gebrek aan bewijs vrijgesproken van betrokkenheid bij de moord op de ggz-directeur in het Zuid-Hollandse Berkel en Rodenrijs. Het OM had 24 jaar cel geëist.
2 uur geleden