Instemming EU-verzoek verlaging beschermde status wolf onzeker
BRUSSEL (ANP) - Het bestuur van de Conventie van Bern beslist dinsdag over het voorstel van de Europese Unie om de beschermingsstatus van de wolf te verlagen. De EU wil dat de status wordt verlaagd van 'strikt beschermd' naar 'beschermd'. Het is nog onzeker of de EU haar zin krijgt. Een soortgelijk verzoek van Zwitserland uit 2022 werd afgewezen.
De Conventie van Bern is het internationale verdrag voor natuurbehoud en is door vijftig landen geratificeerd, waaronder alle 27 EU-landen. Er is een tweederdemeerderheid (34) van de verdragslanden nodig om het EU-voorstel goed te keuren.
In politiek en samenleving zijn zowel voor- als tegenstanders van het verlagen van de status.
De Nederlandse Europarlementariër Bert-Jan Ruissen (SGP) is uitgesproken voorstander. Op zijn initiatief van november 2022 riep het Europees Parlement de Europese Commissie op met een voorstel tot verlaging van de status te komen. Ruissen vindt het de hoogste tijd om in te grijpen. "Door de alsmaar groeiende wolvenpopulatie zien we de aanvallen op vee toenemen, en het is uiterst zorgelijk dat de wolf steeds dichter bij de mens komt."
Tegenstanders zijn onder meer te vinden bij de elf Europese Partijen voor de Dieren. Die hebben de EU-lidstaten vorige week gezamenlijk opgeroepen niet te tornen aan de strikt beschermde status van de wolf. Verlaging van die status vinden zij onwenselijk en contraproductief. "Zelfs met de huidige strikt beschermde status mag onder voorwaarden worden afgeweken van het verbod om wolven te verstoren of te doden, ter bescherming van landbouw en volksgezondheid. Als de strikt beschermde status wordt geschrapt, zijn de voorwaarden voor afschot veel minder streng."
Als de Conventie van Bern met het verzoek van de EU dinsdag instemt, kan er later alsnog bezwaar tegen worden aangetekend. Als er minimaal zeventien leden van het verdrag binnen drie maanden tegen het besluit ageren, vervalt de goedkeuring alsnog en blijft de status van de wolf zoals die nu is.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP/AFP/RTR) - President Donald Trump heeft aangekondigd dat hij iets gaat doen om een einde te maken aan de gruwelen die in Soedan worden gepleegd. Hij zei dat niet lang na de ontvangst van de Saudische machthebber Mohammed bin Salman al-Saud in het Witte Huis. Hij wil met Arabische partners aan het werk. Trump noemde de Verenigde Arabische Emiraten (VAE), Saudi-Arabië en Egypte.
4 uur geledenANKARA (ANP/RTR) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky heeft in Ankara gepleit voor "een sterk en doelmatig leiderschap van de Verenigde Staten" om de oorlog te beëindigen. Hij zei dat na gesprekken met zijn Turkse ambtgenoot Recep Tayyip Erdogan over een eventuele hervatting van onderhandelingen met Rusland. Volgens Zelensky is het belangrijkste dat het bloedvergieten wordt gestopt en een duurzame vrede wordt bereikt "in samenspraak met onze partners" en een sterk en effectief Amerikaans leiderschap.
4 uur geledenMOSKOU (ANP/RTR) - Het Kremlin ziet nog steeds geen goede voorbereiding voor een eventuele vruchtbare topontmoeting van de presidenten Donald Trump (VS) en Vladimir Poetin (Rusland) over het einde van de oorlog in Oekraïne. Het is een reactie op berichten over een 28-puntenplan van Trump voor de beëindiging van de vijandelijkheden aan het front.
5 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De lidstaten willen de invoering van de Europese wet tegen ontbossing uitstellen tot 30 december 2026. Voor kleine handelaren gaat de wet vanaf medio 2027 in. Dat hebben de lidstaten woensdag afgesproken. De Europese Commissie wil de wet op 1 juli 2026 invoeren voor grote bedrijven en op 30 december 2026 voor kleine bedrijven.
6 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - Amerikaanse en Russische functionarissen hebben een nieuw vredesplan opgesteld voor Oekraïne, schrijft de Financial Times. Daarin zou Oekraïne grote concessies moeten doen. Zo wordt er gesproken over het opgeven van grondgebied in het oosten van Oekraïne en een halvering van de krijgsmacht.
7 uur geledenBEIROET (ANP/RTR/AFP) - De Israëlische krijgsmacht zegt aanvallen te hebben uitgevoerd op Hezbollah-doelen in het zuiden van Libanon. Israël kwam eerder op woensdag al met een waarschuwing voor de bewoners van twee dorpen. Op X werd opgeroepen specifieke gebouwen te evacueren, omdat deze in de buurt van panden zouden zijn "die door Hezbollah worden gebruikt".
9 uur geledenWARSCHAU (ANP/RTR/AFP/BLOOMBERG) - Polen gaat 10.000 militairen inzetten om zijn kritieke infrastructuur te beschermen. Dat zegt minister van Defensie en vicepremier Wladyslaw Kosiniak-Kamysz. Topmilitair Wieslaw Kukula stelt dat vijanden van Polen de naderende feestdagen wellicht als opportuun moment beschouwen om sabotage te plegen.
11 uur geleden