Inspecties onderzoeken omgang jeugdbescherming met toeslagenouders
DEN HAAG (ANP) - De Inspectie Gezondheidszorg en Jeugd en de Inspectie Justitie en Veiligheid gaan onderzoeken of ouders die gedupeerd zijn in het toeslagenschandaal eerder in aanraking kwamen met jeugdbescherming. Ook wordt onderzocht of zij "eenmaal in deze keten vaker dan anderen te maken hebben gekregen met kinderbeschermingsmaatregelen". Dat schrijft minister Sander Dekker (Rechtsbescherming) in een brief aan de Tweede Kamer.
Het onderzoek wordt ingesteld nadat is gebleken dat 1115 kinderen van slachtoffers uit de toeslagenaffaire bij een pleeggezin of in een instelling werden ondergebracht, tussen 2015 en 2020. Oppositiepartijen hadden eerder gevraagd om een onafhankelijk onderzoek naar de huisuitzettingen, een initiatief van Kamerlid Pieter Omtzigt.
Maar het demissionaire kabinet voelt er niet voor om een aparte commissie op te richten die de zaak gaat bekijken. Dat duurt namelijk lang, terwijl "de inspecties beschikken over de noodzakelijke bevoegdheden, deskundigheid, onafhankelijkheid en mogelijkheden om de werking van de jeugdbeschermingsketen grondig te onderzoeken", schrijft Dekker. "Hierdoor kunnen de inspecties snel starten met hun onderzoek." De resultaten hiervan worden eind volgend jaar verwacht. De onafhankelijkheid van het onderzoek "is ook bij de inspecties geborgd", stelt hij.
Fraudejacht
Als blijkt dat ouders die slachtoffer werden van de nietsontziende fraudejacht van de fiscus inderdaad relatief vaker in aanraking kwamen met jeugdbescherming en vervolgens een andere behandeling kregen, gaan de inspecties kijken "hoe dit heeft kunnen gebeuren". Het kabinet erkende recent "dat financiële problemen een stapeling van andere problemen voor het gezin kunnen hebben veroorzaakt" waardoor ze eerder in aanraking kwamen met instanties in de jeugdbeschermingsketen.
Het kabinet overlegt momenteel met betrokken partijen over "een gezamenlijke aanpak" voor gedupeerde ouders wier kinderen uit huis zijn geplaatst. Maar er ligt "nog geen compleet uitgewerkt plan van aanpak". Ouders hebben gevraagd het plan pas naar buiten te brengen als er ook daadwerkelijk een voorstel ligt. Dekker wil met het plan in elk geval het leed erkennen van de gedupeerden, en bekijken of hereniging ("herstel van de gezinssituatie") mogelijk is.
Hulp
Daarnaast kunnen ouders zelf bepalen of ze hulp willen of niet. "We willen vanuit de overheid geen hulp bieden waar die ongewenst is", aldus Dekker.
De Raad voor de Kinderbescherming heeft overigens ook gezegd "te zullen reflecteren op hun eigen handelen" bij gezinnen die in de financiële problemen zaten door de Belastingdienst.
Meer uit Binnenland
AMSTERDAM (ANP) - Vanwege de droogte wordt de Muidertrekvaart vanaf vrijdag afgesloten. Dat laat waterschap Amstel, Gooi en Vecht weten.
2 uur geledenOOSTRUM (ANP) - De natuurbrand bij het Noord-Limburgse Venray is dinsdagavond niet verder uitgebreid, maar ook nog niet onder controle. Dat meldt een woordvoerder van de veiligheidsregio. Wel is de wind boven het gebied gaan liggen en dat is volgens hem gunstig. "Zeker omdat de blushelikopters 's nachts niet vliegen, is het fijn dat het vuur niet verder wordt verspreid door de wind." De brand in Venray woedt sinds maandag. Tot nu toe is door de brand zo'n honderd hectare natuur verloren gegaan.
2 uur geledenOOSTRUM (ANP) - De Duitse krant Welt meldt dat de Nederlandse brandweer nog niet om assistentie van de Duitse collega's heeft gevraagd bij het blussen van de grote natuurbrand bij Venray. Een woordvoerder van de Veiligheidsregio Limburg-Noord bevestigt dat. Volgens Welt staat de Duitse brandweer wel paraat om te helpen in de Noord-Limburgse plaats, wanneer dat nodig blijkt.
2 uur geledenOOSTRUM (ANP) - De twee blushelikopters van Defensie die zijn ingezet bij de grote natuurbrand bij het Noord-Limburgse Venray, zijn dinsdagavond laat weer teruggekeerd naar de vliegbasis Gilze-Rijen. Dat geldt ook voor de eenheden die op de grond ondersteuning boden, meldt de Koninklijke Luchtmacht.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Asielminister Bart van den Brink laat burgemeesters en wethouders van nog eens veertien gemeenten zich melden op het ministerie omdat ze niet genoeg asielopvangplekken regelen. Dit zijn onder meer de gemeenten Bunschoten, Vlaardingen en Vught. Eerder ontbood hij al tien andere gemeenten om dezelfde reden.
7 uur geledenOOSTRUM (ANP) - De blushelikopters van Defensie die worden ingezet voor het bestrijden van de natuurbrand bij het Noord-Limburgse Venray hebben maandag en dinsdag in totaal bijna 900.000 liter water gedropt. Dat laat een woordvoerder van de Koninklijke Luchtmacht weten.
9 uur geledenBERGEIJK (ANP) - De zeer grote brand die in een bebost gebied bij het Noord-Brabantse Bergeijk woedde, is onder controle. Dat meldt de veiligheidsregio. De brandweer verwacht geen uitbreiding van het vuur meer.
9 uur geleden