Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Inspectie: werknemers Schiphol ademen kankerverwekkende stoffen in

Inspectie: werknemers Schiphol ademen kankerverwekkende stoffen in

DEN HAAG (ANP) - Werknemers op het platform van Schiphol worden onnodig blootgesteld aan kankerverwekkende stoffen. Dat zagen inspecteurs van de Nederlandse Arbeidsinspectie (NLA) tijdens hun bezoeken aan het vliegveld. De medewerkers staan te vaak in de straal ('jet blast') van vliegtuigen terwijl ze op het platform aan het werk zijn. De inspecteurs zagen daarbij ook dat de hulpmotoren te veel gebruikt worden.

De arbeidsinspectie wijst erop dat de omstandigheden van werknemers in de bagage- en vrachtafhandeling op Schiphol onvoldoende zijn. De luchthaven en de bedrijven die hiervoor verantwoordelijk zijn, doen volgens de inspectie ook te weinig om de problemen op te lossen.

Emissievrij taxiën is nog niet ingevoerd en de vertrekmethodes zijn veelal nog niet aangepast, signaleert de arbeidsinspectie. Aankomende vliegtuigen met draaiende straalmotoren staan niet in een aparte zone en eigenlijk zouden vliegtuigen altijd moeten taxiën met een minimaal aantal motoren. Hieruit concluderen de inspecteurs dat Schiphol de blootstelling aan kerosine-uitstoot onvoldoende geminimaliseerd heeft. Verder zien ze het ook als een overtreding dat het plan om kerosine-uitstoot te verminderen onvolledig is.

Te zware koffers

Eisen van de arbeidsinspectie moeten ertoe leiden dat Schiphol vertrek- en aankomstprocedure aanpast. Dit is in het belang van de werknemers van Schiphol, benadrukt de inspectie. Die moeten zo min moeten blootgesteld worden aan kerosine- en dieseluitstoot. Anders kan dit "ernstige gezondheidsklachten hebben, zoals longkanker, blaaskanker, COPD en hart- en vaatziekten". De NLA wijst erop dat beroepskanker jaarlijks naar schatting zo'n 2250 doden eist in Nederland.

Een ander probleem dat nog steeds voorkomt, is dat medewerkers vaak te veel zware koffers en tassen moeten tillen. Volgens de richtlijnen zou iemand maximaal 216 koffers per dag mogen tillen. Terwijl als het druk is een medewerker vaak tweehonderd koffers per uur tilt. Hulpmiddelen om te tillen worden vaak niet gebruikt en de arbeidsinspectie stelt vast dat er te weinig technische innovatie heeft plaatsgevonden om dit probleem te verhelpen.

Meer uit Binnenland

Kamer wil uitbreiding van boerkaverbod

DEN HAAG (ANP) - Een meerderheid van de Tweede Kamer steunt een voorstel van VVD, BBB en JA21 om het 'boerkaverbod' uit te breiden. Het demissionaire kabinet had de motie ontraden. Sinds 2019 is er een verbod op gezichtsbedekkende kleding - in de volksmond het boerkaverbod - in het onderwijs, openbaar vervoer, ziekenhuizen en overheidsgebouwen.

1 uur geleden
EO komt met talkshow die het Joodse geluid moet vertolken

HILVERSUM (ANP) - De EO komt met een nieuwe talkshow om "het Joodse geluid een herkenbaar podium te geven bij de publieke omroep". De Joodse Wereld gaat op zondag 21 september van start en is wekelijks te zien bij de omroep.

4 uur geleden
Evacuatie honderden treinreizigers tussen Rotterdam en Breda

UTRECHT (ANP) - ProRail evacueert ongeveer vierhonderd reizigers uit een gestrande trein op de hogesnelheidslijn (HSL) tussen Rotterdam en Breda, meldt de NS. Wegens een brandmelding in de locomotief strandde de trein rond 18.20 uur op dit traject.

5 uur geleden
NPO-programma Spraakmakers stopt met stemmen op stellingen

HILVERSUM (ANP) - Het NPO Radio 1-programma Spraakmakers laat luisteraars niet meer stemmen op stellingen waar in de uitzending over wordt gepraat. Dat heeft presentatrice Roos Abelman donderdag in het programma gezegd. De redactie is hiermee gestopt omdat de uitslag van deze stemming niet representatief was, maar wel soms in het publieke debat werd genoemd.

6 uur geleden
Zorg bij Alphense jeugdinstelling niet in orde

UTRECHT (ANP) - Een instelling voor jongeren in Alphen aan den Rijn zorgt niet goed genoeg voor de kinderen. De Inspectie Gezondheidszorg en Jeugd (IGJ) eist daarom dat iHUB binnen drie maanden orde op zaken stelt. Een van de groepen binnen de locatie mag voorlopig geen nieuwe jongeren aannemen.

6 uur geleden
NPO wil af van BVN, tv-zender voor Nederlanders in buitenland

HILVERSUM (ANP) - De NPO wil stoppen met BVN, de publieke tv-zender voor Nederlanders in het buitenland. Dat heeft de NPO donderdag bekendgemaakt. Ook wil de NPO stoppen met NPO Campus Radio, de proeftuin voor nieuwe radiotalenten, en NPO Soul & Jazz. Ook NPO 2 Extra moet stoppen, als het aan de NPO ligt.

7 uur geleden
Eerste zitting in zaak over dood Lisa eind november

AMSTERDAM (ANP) - De eerste openbare zitting tegen de verdachte van de dood van de 17-jarige Lisa is op 25 november, meldt de rechtbank Amsterdam. De jonge vrouw werd in de nacht van 19 op 20 augustus omgebracht in Duivendrecht. Zij was op de fiets onderweg van Amsterdam naar huis in Abcoude.

8 uur geleden