Inspectie: veel scholieren vinden schrijven simpele tekst lastig
DEN HAAG (ANP) - Veel kinderen op de middelbare school hebben moeite om simpele Nederlandse teksten te schrijven. Ze halen het basisniveau niet, constateert de Inspectie van het Onderwijs donderdag in een onderzoek naar schrijfvaardigheid.
Het basisniveau voor schrijven heet 1F. Op dat niveau moeten kinderen zitten aan het einde van de basisschool. Ze moeten dan bijvoorbeeld in staat zijn om een korte, eenvoudige tekst te schrijven over een alledaags onderwerp. Ook moeten ze een mail kunnen opstellen om iemand te feliciteren of om informatie te vragen.
Een op de zes middelbare scholieren haalt dat niveau aan het einde van de tweede klas nog niet. Bij vmbo-basis en -kader gaat het zelfs om 40 procent van de leerlingen. "Dat zijn tienduizenden leerlingen met een risico op laaggeletterdheid", aldus de onderwijsinspectie.
Onderzoek
Nog eens 44 procent van de tweedeklassers van de middelbare school zit op niveau 1F. Zij kunnen wel simpele teksten schrijven, maar hebben veel moeite om bijvoorbeeld hun meningen en gevoelens uit te drukken of instructies op te schrijven.
Uit het onderzoek komt ook naar voren dat de scholieren het niet leuk vinden om te schrijven. Ongeveer een kwart schrijft voor het eigen plezier. Die groep is voor alle onderwijsniveaus ongeveer even groot.
"Het is goed je te realiseren dat jongeren in het tweede leerjaar middenin hun ontwikkeling zitten", reageert demissionair staatssecretaris Koen Becking (basisonderwijs, VVD) in een verklaring. "Gelukkig hebben ze dan nog zeker twee jaar om het gewenste niveau te halen en vrijwel allemaal lukt ze dat." Becking vindt het goed dat de inspectie scholen aanraadt in meer vakken aandacht aan schrijven te besteden.
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - De ANWB roept leden en klanten op om vrijdag alleen als het echt noodzakelijk is contact op te nemen bij pech. "We willen juist in deze extreme omstandigheden klaarstaan voor onze leden die het het hardst nodig hebben", zegt Eva-Marie Beij, directeur ANWB Wegenwacht. "Alle andere pechgevallen helpen we graag weer als de temperaturen iets gedaald zijn."
14 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Op meerdere plekken in het land hoeven kinderen vrijdag niet naar school te gaan omdat het bijzonder warm wordt. Zo houden alle 51 scholen van onderwijsstichting De Haagse Scholen hun deuren vrijdag gesloten vanwege de hitte. Ouders zijn daarover geïnformeerd, laat een woordvoerder weten. Voor kinderen die nergens terechtkunnen, wordt noodopvang geregeld op school.
1 uur geledenRIJSWIJK (ANP) - Het CBR neemt vrijdag in de provincies waar code rood geldt geen theorie-examens, praktijkexamens, tussentijdse toetsen, rijtesten en cursussen af. Alleen in de provincies Friesland, Groningen, Drenthe en Zeeland gaan alle examens en cursussen door.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Walibi Holland en Drievliet zijn vrijdag gesloten vanwege de verwachte hitte, waarvoor het KNMI code rood heeft afgegeven. "De veiligheid van onze gasten en medewerkers staat altijd voorop", meldt Walibi. Mensen die al een kaartje hadden voor het attractiepark in Biddinghuizen, kunnen dat vanaf vrijdag omzetten naar een andere datum.
1 uur geledenARNHEM (ANP) - Netbeheerder Liander stelt geplande werkzaamheden aan het gas- en elektriciteitsnet uit in de gebieden waarin het bedrijf actief is, behalve in Friesland. Het gaat om Noord-Holland, Zuid-Holland, Flevoland en Gelderland. In die provincies geldt vrijdag code rood omdat het extreem warm kan worden.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Fysieke zittingen van rechtszaken gaan vrijdag niet door in de provincies waarvoor code rood geldt. Een uitzondering zijn spoedzittingen, zoals over zorgmachtigingen of ondertoezichtstelling, al kan een rechter besluiten dat de zitting online plaatsvindt, meldt Rechtspraak.nl.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Rijkswaterstaat adviseert weggebruikers om vrijdag alleen de weg op te gaan als dat nodig is. Het KNMI heeft voor het grootste deel van het land code rood afgegeven vanwege extreme hitte. Wie toch de snelweg op gaat, moet zich goed voorbereiden door bijvoorbeeld voldoende water en een paraplu of parasol mee te nemen, aldus Rijkswaterstaat.
2 uur geleden