Inspectie: te weinig kennis complexe zaken bij basisteams politie
DEN HAAG (ANP) - Basisteams van de politie hebben te weinig ervaring en expertise in huis om naast winkeldiefstallen en vernielingen het zwaardere opsporingswerk uit te voeren. Dit terwijl complexe criminaliteit zoals ondermijning en digitale criminaliteit wel bij hen terechtkomt, concludeert de Inspectie Justitie en Veiligheid in haar onderzoek Lokaal signaal.
Er zijn 168 basisteams die 80 tot 85 procent van de veelvoorkomende criminaliteit behandelen. De lokale opsporing knelt met name bij basisteams in middelgrote steden met meer dan 100.000 inwoners, stelt de Inspectie. "Ze hebben te weinig capaciteit, expertise en ervaren mensen om zich naast de winkeldiefstallen en vernielingen ook te richten op zwaardere vormen van criminaliteit." Kleine teams kennen kortere lijnen en hebben minder zaken. Teams in de grote steden hebben meer ruimte en armslag om lokale criminaliteit te bestrijden.
"Basisteams weten niet goed wat er speelt aan criminaliteit in hun gebied. Ze hebben geen duidelijk zicht op zaken die ze direct of later moeten oppakken. Op papier lijkt dat helder. Maar in de praktijk is dat voor veel politiemensen niet het geval. Door een beperkte bezetting en achterblijvende expertise komen basisteams aan veel zaken niet toe. Die blijven dan onopgelost of schuiven op de lange baan. Een totaaloverzicht van alle zaken op basis waarvan kan worden bijgestuurd, ontbreekt", aldus de onderzoekers in het rapport. Volgens de Inspectie is effectief samenwerken buiten de eigen teams niet vanzelfsprekend.
Heroverweging
De Inspectie JenV vraagt van de politie voor juli volgend jaar een aanpak waarin voldoende aandacht is voor lokale opsporing. "Daarin moet onder meer oog zijn voor de robuustheid van basisteams, zodat ze voldoende ervaren mensen hebben en expertise. Ook moet de aanpak onder meer duidelijkheid verschaffen over welke zaken wel en niet worden opgepakt en hoe de samenwerking beter kan worden."
De basisteams zijn niet toegerust om die zaken op te pakken die in de praktijk nu wel van hen worden verwacht. De Inspectie JenV beveelt de politie aan om te heroverwegen of basisteams uitsluitend ingericht moeten zijn voor veelvoorkomende criminaliteit. Dat was bij de vorming van de nationale politie ruim tien jaar geleden het uitgangspunt.
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - Geoffrey van Leeuwen, stafchef van de secretaris-generaal van de NAVO, is donderdagmiddag aangeschoven bij het gesprek tussen D66, CDA en informateur Sybrand Buma. De voormalige minister voor Buitenlandse Handel en Ontwikkelingssamenwerking heeft gesproken over "de noodzaak van defensie, wat de rol van Nederland is en wat de NAVO kan doen aan de situatie in Oekraïne".
18 minuten geledenBAARN (ANP) - De Vakvereniging van Brandweer Vrijwilligers (VBV) verwacht dat de jaarwisseling dit jaar niet anders zal zijn dan vorig jaar, ondanks het aankomende vuurwerkverbod. Dit zegt voorzitter Marcel Dokter. "We denken dat ook volgend jaar niet anders zal zijn", voegt hij eraan toe.
20 minuten geledenGRONINGEN (ANP) - Het Openbaar Ministerie heeft donderdag tbs met dwangverpleging geëist tegen Curtly E. (46) uit Groningen voor het doodsteken van zijn 12-jarige zoon Gianny-Davey op 29 december vorig jaar. E. handelde volgens het OM in een psychose en is volledig ontoerekeningsvatbaar. Daarom is geen celstraf geëist.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De richtlijnen voor boetes gaan per 1 januari omhoog. Dat meldt het Landelijk Overleg Vakinhoud Strafrecht (LOVS), een groep strafrechters van alle rechtbanken en gerechtshoven. Deze richtlijnen, oriëntatiepunten genoemd, worden aangepast aan de inflatie. "Omdat dit al jaren niet is gebeurd, zullen sommige boetes fors stijgen", waarschuwt het LOVS.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het gaat beter met studenten, maar er is nog meer nodig om ze te ondersteunen. Dat betogen twee landelijke studentenorganisaties als reactie op een onderzoek naar de mentale gezondheid en het alcohol- en drugsgebruik onder studenten.
1 uur geledenROTTERDAM (ANP) - De politie heeft zeven demonstranten aangehouden bij het protest tegen de wapenbeurs in Rotterdam. De betogers, die hun gezichten hadden bedekt, waren op een stellage met reclameborden geklommen op het plein bij evenementencomplex Ahoy. Toen ze niet luisterden naar de oproep om hiervan af te komen, werden ze opgepakt.
2 uur geledenGRONINGEN (ANP) - De dood van Gianny-Davey (12) in Groningen leidt tot veel emoties bij nabestaanden in de rechtbank in Groningen. Daar staat zijn vader Curtly E. (46) donderdag terecht voor het doodsteken van zijn zoon op 29 december vorig jaar. De vader zou onder invloed van een psychose de jongen uit Amsterdam om het leven hebben gebracht, omdat hij zijn medicatie tegen schizofrenie niet innam.
2 uur geleden