Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Inspectie keurt meer dan de helft van getest 'kindervuurwerk' af

Inspectie keurt meer dan de helft van getest 'kindervuurwerk' af

UTRECHT (ANP) - De Inspectie Leefomgeving en Transport (ILT) ziet opnieuw meer 'kindervuurwerk' dat niet voldoet. Bij controles naar dit zogeheten F1-vuurwerk heeft de toezichthouder dit jaar 65 procent van het geteste vuurwerk afgekeurd en uit de handel laten halen. Dat is fors meer dan de afgelopen jaren.

In 2022 werd nog 20 procent afgekeurd, in 2023 was het 42,5 procent. Dit jaar voldeed slechts 16 procent van al het door de ILT gecontroleerde vuurwerk aan alle eisen, bij de rest was sprake van kleinere onvolkomenheden.

De inspectie onderzocht dit jaar vooral fonteinen. Er werden 74 verschillende producten getest, met namen als Barrage, Evo Eruption, Heaven Jewels en Volcano. In veel gevallen waren de producten te licht, waardoor ze bij een zuchtje wind al kunnen omvallen. Ook zag de inspectie veel producten waarvan de brandende delen, de zogeheten crackling, verder dan een meter bij het vuurwerk vandaan kwamen. Dat kan leiden tot bijvoorbeeld brandwonden bij degene die het vuurwerk afsteekt, of bij omstanders.

Buitengewoon teleurstellend

Voorzitter Reinder Auwema van de vuurwerkvakgroep van de ILT noemt de resultaten van het onderzoek "buitengewoon teleurstellend" en "echt een hele slechte zaak". Hij vindt dat de vuurwerkbranche haar verantwoordelijkheid moet nemen. "Vaak is het een geldkwestie. Als ze er een extra laagje klei in doen, dan blijft dat ding gewoon staan", zegt hij over fonteinen die omvallen omdat ze te licht zijn.

Auwema wijst erop dat de inspectie al een paar jaar tegen de branche zegt dat het veiliger moet. "Maar de branche zegt dat het dan te duur wordt. Terwijl ik wel denk dat ze de kennis en kunde hebben om het te verbeteren."

Serieuze brandwonden

Het F1-vuurwerk wordt ook wel kindervuurwerk genoemd. Zonder gevaren is het vuurwerk echter niet, zegt Auwema. "Als je dat niet met voorzorgsmaatregelen afsteekt, dan loop je het risico op serieuze brandwonden." Cijfers van VeiligheidNL over de afgelopen jaarwisseling bevestigen dat beeld. 15 procent van de patiënten die op de huisartsenspoedpost terechtkwamen tijdens oud en nieuw, had verwondingen opgelopen door F1-vuurwerk.

Het afgekeurde vuurwerk is op last van de ILT uit de handel gehaald, maar kan nog wel bij mensen thuis liggen. Dat komt doordat F1-vuurwerk het hele jaar door verkocht mag worden.

Meer uit Gezond

RIVM werkt nog aan plan voor Nederlanders op besmet cruiseschip

BILTHOVEN (ANP) - Het Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieu (RIVM) weet nog niet hoe het om zal gaan met de tien Nederlanders aan boord van het cruiseschip Hondius waar het hantavirus is uitgebroken. "We werken nog aan een plan. Daarvoor moeten we kijken wat passend bij de situatie is", zegt de woordvoerder Infectieziektebestrijding van het RIVM.

21 uur geleden
Berendsen overlegt met WHO en Spanje over verdere stappen Hondius

DEN HAAG (ANP) - Buitenlandminister Tom Berendsen (CDA) overlegt nog onder meer met de Wereldgezondheidsorganisatie (WHO) en Spanje voordat duidelijk wordt wanneer en hoe de opvarenden van cruiseschip Hondius terug naar huis gaan. Op het schip zijn nog tien Nederlanders, zowel passagiers als bemanningsleden. Berendsen zegt dat Nederland "zich verantwoordelijk voelt voor het schip en alle mensen die aan boord zijn".

21 uur geleden
Patiënt van KLM-vlucht gehaald die later aan hantavirus overleed

JOHANNESBURG (ANP) - De Nederlandse vrouw die op 26 april aan het hantavirus overleed is een dag eerder "korte tijd" aan boord geweest van een KLM-vliegtuig in Johannesburg. Dat meldt de vliegtuigmaatschappij, na geïnformeerd te zijn door het RIVM. "Vanwege de gezondheidstoestand van de passagier op dat moment heeft de crew besloten om de passagier niet mee te nemen op de vlucht", aldus KLM in een verklaring.

23 uur geleden
Installatie Tata stoot na proefdraaien nog te veel chroom-6 uit

WIJK AAN ZEE (ANP) - Tata Steel heeft zijn gietwalsinstallatie nog niet herstart, omdat er nog steeds een te hoge uitstoot is van chroom-6. Deze voor de gezondheid zeer schadelijke stof is nog niet voldoende teruggebracht, zo heeft de Omgevingsdienst Noordzeekanaalgebied geconstateerd. In april werd de zogeheten Direct Sheet Plant (DSP) stilgelegd omdat de uitstoot in maart veel te hoog was. Na drie dagen proefdraaien bleek dat de vergunde norm nog steeds werd overschreden, aldus de dienst.

1 dag geleden
LUMC vangt patiënt op die mogelijk besmet is met het hantavirus

DEN HAAG (ANP) - Een patiënt van het cruiseschip MV Hondius die mogelijk is besmet met het hantavirus zal worden opgevangen in het Leids Universitair Medisch Centrum (LUMC). Wanneer de patiënt in Nederland aankomt en wordt overgebracht naar het LUMC is nog niet exact bekend, meldt het ziekenhuis op de website.

1 dag geleden
WHO: hantavirus op cruiseschip lijkt niet op begin covid-pandemie

GENÈVE (ANP/AFP) - De directeur-generaal van de Wereldgezondheidsorganisatie (WHO), Tedros Adhanom Ghebreyesus, denkt niet dat de dodelijke uitbraak van het hantavirus op cruiseschip Hondius lijkt op het begin van de covidpandemie. Dat zegt hij tegen persbureau AFP.

1 dag geleden
LUMC bereidt mogelijke komst patiënt cruiseschip voor

DEN HAAG (ANP) - Bij het Leids Universitair Medisch Centrum (LUMC) worden voorbereidingen getroffen voor de mogelijke komst van zeker één patiënt van het cruiseschip MV Hondius, zegt een woordvoerder. "Het LUMC is beschikbaar om een patiënt op te vangen en we hebben er de expertise voor in huis."

1 dag geleden