Inspectie: doelen bij voorlichting over brand moeten concreter
DEN HAAG (ANP) - Bij voorlichtingsprogramma's over hoe mensen brand kunnen voorkomen, ontbreken concrete doelen en resultaten. Dit meldt de Inspectie Justitie en Veiligheid, die zegt daardoor niet het effect en bereik van dergelijke programma's te kunnen meten. De inspectie ziet risico's omdat "het voorkomen van branden altijd beter is dan blussen".
Uit onderzoek van de inspectie blijkt dat de voorlichting in elke veiligheidsregio, waar de brandweer onder valt, anders is. "In de ene houden ze open dagen, in de andere richt ze zich op specifieke groepen zoals ouderen. Budget en middelen om voorlichting te geven, verschillen per regio. Niet iedere burger wordt op dezelfde manier geïnformeerd."
Burgers worden gewezen op technologische en maatschappelijke ontwikkelingen zoals het bezit van zonnepanelen, thuisbatterijen en het langer zelfstandig wonen van ouderen. Maar omdat het overal anders gebeurt, weet de inspectie niet "of de voorlichting burgers echt bereikt". Ze wijst erop dat voorlichting over brandgevaarlijk gedrag geen wettelijke verplichting is voor de brandweer en constateert dat er voor zulke programma's "geen structureel geld, mensen en middelen beschikbaar zijn".
De inspectie adviseert de minister van Justitie en Veiligheid om het overkoepelende programma 'Brandveilig leven' prioriteit te geven. Want, aldus de inspectie, "nu laten regio's het vaak als een van de eerste zaken vallen bij een hoge werkdruk". Een ander advies is dat er eisen van vakbekwaamheid gaan gelden voor medewerkers in deze preventieve programma's.
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - De politie heeft 250 mensen aangehouden tijdens wat zij een "heftige" jaarwisseling noemt. Op verschillende plekken richtte het geweld zich tegen hulpverleners.
28 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - De Amsterdamse burgemeester Femke Halsema staat op sociale media stil bij de verwoesting van de Vondelkerk tijdens de jaarwisseling. De kerk uit 1880 in de buurt van het Vondelpark raakte zwaar beschadigd door brand. De toren en een deel van het middengedeelte zijn ingestort, net als een groot deel van het dak. "Afgelopen nacht verloor Amsterdam één van zijn meest intieme monumenten", schrijft Halsema, die in de nachtelijke uren zelf kwam kijken bij de brand.
45 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Voor veel veiligheidsregio's was het een drukke jaarwisseling. De veiligheidsregio Rotterdam-Rijnmond spreekt over een "krankzinnig drukke nacht voor de hulpdiensten" met "een recordaantal meldingen". Bij de meldkamer van de ambulancedienst en brandweer kwamen in totaal 1671 meldingen binnen, een stijging van ruim 60 procent. Tussen 00.00 uur en 03.00 uur ging het volgens de veiligheidsregio om gemiddeld zeven 112-meldingen per minuut.
55 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - De brandweer heeft het vuur in de Vondelkerk in Amsterdam onder controle gekregen. Het sein brand meester is gegeven, meldde de Veiligheidsregio Amsterdam-Amstelland.
1 uur geledenNIJMEGEN (ANP) - Na de dood van een jongen door vuurwerk in Nijmegen is iemand aangehouden. De politie wil verder niets over de identiteit van de verdachte zeggen.
1 uur geledenHAARLEM (ANP) - Agenten in Haarlem zijn tijdens nieuwjaarsnacht bekogeld met zwaar vuurwerk. Een 27-jarige man uit Hoofddorp is aangehouden en zit vast voor verhoor, meldt de politie. De agenten hebben aangifte gedaan van poging tot zware mishandeling.
1 uur geledenROTTERDAM (ANP) - In Rotterdam is tijdens nieuwjaarsnacht een man die op het wegdek lag overreden, meldt de politie. De man is aan zijn verwondingen overleden.
1 uur geleden