Inspectie: doelen bij voorlichting over brand moeten concreter
DEN HAAG (ANP) - Bij voorlichtingsprogramma's over hoe mensen brand kunnen voorkomen, ontbreken concrete doelen en resultaten. Dit meldt de Inspectie Justitie en Veiligheid, die zegt daardoor niet het effect en bereik van dergelijke programma's te kunnen meten. De inspectie ziet risico's omdat "het voorkomen van branden altijd beter is dan blussen".
Uit onderzoek van de inspectie blijkt dat de voorlichting in elke veiligheidsregio, waar de brandweer onder valt, anders is. "In de ene houden ze open dagen, in de andere richt ze zich op specifieke groepen zoals ouderen. Budget en middelen om voorlichting te geven, verschillen per regio. Niet iedere burger wordt op dezelfde manier geïnformeerd."
Burgers worden gewezen op technologische en maatschappelijke ontwikkelingen zoals het bezit van zonnepanelen, thuisbatterijen en het langer zelfstandig wonen van ouderen. Maar omdat het overal anders gebeurt, weet de inspectie niet "of de voorlichting burgers echt bereikt". Ze wijst erop dat voorlichting over brandgevaarlijk gedrag geen wettelijke verplichting is voor de brandweer en constateert dat er voor zulke programma's "geen structureel geld, mensen en middelen beschikbaar zijn".
De inspectie adviseert de minister van Justitie en Veiligheid om het overkoepelende programma 'Brandveilig leven' prioriteit te geven. Want, aldus de inspectie, "nu laten regio's het vaak als een van de eerste zaken vallen bij een hoge werkdruk". Een ander advies is dat er eisen van vakbekwaamheid gaan gelden voor medewerkers in deze preventieve programma's.
Meer uit Binnenland
GORINCHEM (ANP) - Als het aan burgemeester Reinie Melissant ligt, spreekt ze mogelijk al dinsdag "dan wel ergens in de loop van deze week" met het college om een datum te bepalen waarop de herstemming in Gorinchem plaatsvindt. Een nipte meerderheid stemde tijdens een raadsvergadering voor een gehele herstemming van de gemeenteraadsverkiezingen vanwege vermoedens van fraude.
4 uur geledenGORINCHEM (ANP) - Een nipte meerderheid van de gemeenteraad van Gorinchem wil een gehele herstemming vanwege vermoedens van verkiezingsfraude. Dat betekent dat kiesgerechtigden opnieuw naar de stembus moeten, zo werd in de nacht van maandag op dinsdag besloten tijdens een gemeenteraadsvergadering. Een herstemming voor de gemeenteraadsverkiezingen is zeldzaam.
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Koning Willem-Alexander en koningin Máxima zeggen dat ze geraakt zijn door het overlijden van oud-president Chan Santokhi van Suriname. Het koningspaar denkt "met warme herinneringen" terug aan Santokhi, is te lezen in een verklaring op Instagram, Bluesky en X. Ook wensen zij de nabestaanden sterkte met "dit grote verlies".
7 uur geledenBALLUM (ANP) - Waddeneiland Ameland gaat alle stemmen die bij de gemeenteraadsverkiezingen zijn uitgebracht opnieuw tellen. Dat komt door één stem. Op het stembureau in het gemeentehuis in Ballum zijn overdag 354 stempassen ingeleverd, maar 's avonds zijn er 355 stemmen geteld.
8 uur geledenLEEUWARDEN (ANP) - Een tbs'er die maandagochtend in Groningen was ontsnapt, is aan het begin van de avond opgepakt in Leeuwarden. Dat bevestigt de politie na berichtgeving van RTL Nieuws en NOS. Een speciaal opsporingsteam heeft hem op de openbare weg aangehouden. Het is nog niet bekend hoe het team hem heeft getraceerd en waar hij in de tussentijd is geweest.
10 uur geledenGORINCHEM (ANP) - Burgemeester Reinie Melissant van Gorinchem heeft het ministerie van Binnenlandse Zaken gevraagd te kijken naar de fraudegevoeligheid van volmachtstemmen. Dat zei ze bij aanvang van de gemeenteraadsvergadering in de Zuid-Hollandse stad, waar maandagavond wordt besloten of er een herstemming nodig is na mogelijke stemfraude bij de gemeenteraadsverkiezingen.
10 uur geledenGRONINGEN (ANP) - De politie is op zoek naar een ontsnapte tbs'er. De 41-jarige man is ontsnapt aan zijn toezicht tijdens begeleide werkzaamheden in Groningen. Hij is in 2011 veroordeeld tot tbs met dwangverpleging voor een aantal zedenmisdrijven, meldt de politie. Hij zat vast in het forensisch-psychiatrisch centrum Mesdag in Groningen.
13 uur geleden