Inspectie: doelen bij voorlichting over brand moeten concreter
DEN HAAG (ANP) - Bij voorlichtingsprogramma's over hoe mensen brand kunnen voorkomen, ontbreken concrete doelen en resultaten. Dit meldt de Inspectie Justitie en Veiligheid, die zegt daardoor niet het effect en bereik van dergelijke programma's te kunnen meten. De inspectie ziet risico's omdat "het voorkomen van branden altijd beter is dan blussen".
Uit onderzoek van de inspectie blijkt dat de voorlichting in elke veiligheidsregio, waar de brandweer onder valt, anders is. "In de ene houden ze open dagen, in de andere richt ze zich op specifieke groepen zoals ouderen. Budget en middelen om voorlichting te geven, verschillen per regio. Niet iedere burger wordt op dezelfde manier geïnformeerd."
Burgers worden gewezen op technologische en maatschappelijke ontwikkelingen zoals het bezit van zonnepanelen, thuisbatterijen en het langer zelfstandig wonen van ouderen. Maar omdat het overal anders gebeurt, weet de inspectie niet "of de voorlichting burgers echt bereikt". Ze wijst erop dat voorlichting over brandgevaarlijk gedrag geen wettelijke verplichting is voor de brandweer en constateert dat er voor zulke programma's "geen structureel geld, mensen en middelen beschikbaar zijn".
De inspectie adviseert de minister van Justitie en Veiligheid om het overkoepelende programma 'Brandveilig leven' prioriteit te geven. Want, aldus de inspectie, "nu laten regio's het vaak als een van de eerste zaken vallen bij een hoge werkdruk". Een ander advies is dat er eisen van vakbekwaamheid gaan gelden voor medewerkers in deze preventieve programma's.
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - Het nieuwe kabinet moet snel duidelijkheid geven over de regels voor kunstmatige intelligentie (AI). Dat zegt de Autoriteit Persoonsgegevens, de privacytoezichthouder van de overheid. Die waarschuwt ook dat momenteel niets kan worden gedaan tegen onveilige en discriminerende algoritmes. De waakhond wil daarom dat het toezicht wordt verbeterd.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Een 20-jarige Amsterdammer is door de politie opgepakt wegens het ronselen van jongeren die op bestelling aanslagen in Duitsland hebben gepleegd. Dat meldt de Duitse politie. Het gaat om explosies bij woningen en een café in juli en augustus 2025 in de steden Frankfurt en Taunusstein.
8 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De 52-jarige Minh Nghia V., die in 2024 is veroordeeld tot een celstraf van dertig jaar voor de dodelijke schietpartij bij een winkelcentrum in Zwijndrecht, heeft een kort geding aangespannen tegen de Nederlandse staat over zijn detentieomstandigheden.
9 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Een gespecialiseerd cyberteam van de Amsterdamse politie heeft in samenwerking met internationale opsporingsdiensten een grote verhandelsite offline gehaald. Dat meldt de politie. Op het forum, genaamd LeakBase, werd gehandeld in gestolen data.
9 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Een 24-jarige man uit Den Haag is woensdag door de politierechter in Den Haag veroordeeld tot een celstraf van vier maanden voor het slaan van een agent. Ze werd tijdens een demonstratie door de verdachte op het achterhoofd geslagen.
10 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het gemiddelde aandeel vrouwelijke bestuurders bij overheden en andere publieke organisaties is gestegen van 41 procent in 2024 naar 43 procent in 2025, aldus een onderzoek in opdracht van het ministerie van Onderwijs, Cultuur en Wetenschap. Het gaat dan niet alleen om functies in de top van gemeenten, provincies en waterschappen, maar ook bijvoorbeeld bij scholen, ministeries en woningcorporaties.
10 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Op meerdere plekken in het land is de bezorging van stempassen voor de gemeenteraadsverkiezingen niet goed gegaan. Zo kregen sommige mensen in Doetinchem een dubbele stempas, terwijl een deel van Spijkenisse juist geen stempassen ontving. In Veenendaal zaten de stempassen in een verkeerde envelop.
10 uur geleden