ING: woningnood dwingt jongeren grote levenskeuzes uit te stellen
AMSTERDAM (ANP) - Door de woningnood stelt meer dan de helft van de starters belangrijke levensgebeurtenissen zoals samenwonen, trouwen of kinderen krijgen uit, meldt ING in een rapport over de huizenmarkt.
Ongeveer 49 procent stelt het krijgen van kinderen minstens twee tot drie jaar of langer uit. Ook zegt 66 procent van de thuiswonende starters graag uit huis te willen maar dat niet te kunnen. Daarnaast stelt 75 procent dat het onontkoombaar is dat beide partners blijven werken als er eenmaal een woning is gekocht.
"Dat jongeren levensgebeurtenissen uitstellen door de woningnood, heeft grote impact op hun leven, maar ook op de maatschappij. Denk aan later samenwonen, later kinderen en moeilijker van baan kunnen wisselen. Naast het gegeven dat het moeilijk is om een woning te bemachtigen speelt mogelijk ook mee dat beide inkomens nodig zijn waardoor de animo voor kinderen mogelijk ook wordt geremd", aldus ING.
Machteloos en gefrustreerd
Uit het onderzoek komt ook naar voren dat twee derde van de starters die levensgebeurtenissen hebben moeten uitstellen zich hierdoor machteloos en gefrustreerd voelt. "Slechts 2 procent ervaart hier geen negatieve emoties bij", stelt de bank.
Dat jongeren moeilijk een geschikte koopwoning kunnen vinden is al jaren een probleem, hoewel het de laatste maanden wel is verergerd. Toch eisen potentiële kopers dat een woning minstens drie slaapkamers heeft, in een veilige buurt ligt en dicht bij werk is gelegen. Het liefst heeft de woning ook een buitenruimte zoals een balkon of een tuin. Bijna een kwart zou een tiny house eventueel overwegen, maar ruim de helft (60 procent) ziet dit niet zitten. Ook het delen van een woning zien ze niet zitten.
Meer uit Financieel
ATHENE (ANP/AFP) - De eerste niet-Iraanse olietanker sinds het staakt-het-vuren tussen de Verenigde Staten en Iran is donderdag door de Straat van Hormuz gevaren. Dat meldt de website MarineTraffic, die de locatiegegevens van schepen bijhoudt.
36 minuten geledenNYON (ANP/BLOOMBERG) - Nike is in exclusieve onderhandelingen om de wedstrijdballen te maken die gebruikt worden in de mannenedities van de Champions League en andere Europese voetbaltoernooien voor clubs. Daarmee neemt het Amerikaanse sportkledingconcern mogelijk een contract over dat zijn Duitse rivaal Adidas al een kwart eeuw in handen heeft.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De aandelenbeurs in Amsterdam is donderdag met een bescheiden winst gesloten. Een dag eerder noteerde de AEX-index nog stevige winsten doordat beleggers opgelucht reageerden op een staakt-het-vuren dat de Verenigde Staten, Israël en Iran aankondigden. Maar er is veel onzekerheid rond die wapenstilstand.
2 uur geledenSAN FRANCISCO (ANP/BLOOMBERG) - OpenAI schort ambitieuze plannen voor uitbreiding van zijn datacenters in het Verenigd Koninkrijk op, maakte het bedrijf bekend. Het Britse Stargate-project dreigt volgens het bedrijf achter ChatGPT te duur te worden door hoge energiekosten en regelgeving. Voor de regering van premier Keir Starmer is het een tegenvaller, want in zijn plannen voor economische groei spelen AI en datacenters een belangrijke rol.
3 uur geledenGRONINGEN (ANP) - Gasunie-dochter Hynetwork en het Belgische Fluxys hydrogen gaan een waterstofverbinding tussen Nederland en België aanleggen. Daarover hebben ze een overeenkomst ondertekend. Volgens een verklaring moet de verbinding rond 2030 klaar zijn.
3 uur geledenFRANKFURT (ANP/DPA) - Luchtvaartmaatschappij Lufthansa schrapt vrijdag enkele honderden vluchten vanwege de staking van cabinepersoneel in Duitsland. Op de luchthaven van Frankfurt is 75 procent van de bijna 350 geplande vluchten geannuleerd. Daarnaast zijn tientallen vluchten uit het vliegschema van andere grote luchthavens zoals Hamburg en Berlijn gehaald.
4 uur geledenUTRECHT (ANP) - Vakbond FNV opent een meldpunt voor zwangere vrouwen die discriminatie ervaren. Met het meldpunt wil de vakbond meer ervaringen bundelen om zo druk op werkgevers en politiek op te voeren om er iets aan te doen.
4 uur geleden