ING onderuit op Damrak, AEX duikt verder onder 700 punten
AMSTERDAM (ANP) - De Amsterdamse AEX-index ging vrijdag hard omlaag en nam verder afstand van de 700 puntengrens. Beleggers dumpten hun aandelen in een reactie op de Russische aanval op de kerncentrale van Zaporizja in Oekraïne, waarbij brand uitbrak. Vooral ING, die van de Nederlandse banken de meeste invloed ervaart, liep opnieuw averij op.
Secretaris-generaal Jens Stoltenberg van de NAVO sprak van een "roekeloze" aanval op de kerncentrale. De NAVO-landen zijn in Brussel bijeen om te overleggen over de oorlog in Oekraïne. De brand in de grootste kerncentrale van Europa is volgens de lokale autoriteiten geblust en de stralingsniveaus zouden normaal zijn, maar Russische troepen hebben de controle overgenomen.
De AEX-index stond rond het middaguur 3,1 procent in het rood op 683,47 punten. Op de dag van de Russische invasie in Oekraïne, vorige week donderdag, dook de hoofdindex tussentijds ook al een fractie onder de 700 punten. De laatste keer dat de graadmeter onder de 700 punten sloot was op 19 mei 2021. In november stond de AEX nog op een record van bijna 830 punten.
Russische beurs
De MidKap raakte 3 procent kwijt tot 960,76 punten. De beurzen in Frankfurt, Londen en Parijs leverden tot 3,2 procent in. De Russische beurs is al de hele week dicht. Het is de langste handelsonderbreking in het land ooit. De markt in Moskou blijft in ieder geval tot en met dinsdag gesloten.
ING behoorde tot de sterkste dalers in de AEX met een verlies van dik 6 procent. De bank verklaarde 5,3 miljard euro aan leningen te hebben verstrekt aan Russische klanten en nog eens 1,5 miljard euro aan internationale klanten met een Russische eigenaar. Van al dat geld wordt zo'n 700 miljoen euro geraakt door westerse sancties. Sinds de Russische invasie heeft ING al bijna een kwart aan beurswaarde verloren. De Italiaanse bank UniCredit en de Franse bank Société Générale, die ook veel activiteiten in Rusland hebben, zakten 8 en 7 procent.
Signify
Verlichtingsbedrijf Signify deed het nog slechter en was de grootste daler bij de hoofdbedrijven op het Damrak met een min van 8 procent. Ook zwaargewicht Shell (min 3,6 procent) kreeg een flinke tik. Het olie- en gasconcern profiteerde eerder deze week juist nog van de sterk gestegen prijzen van olie en gas. Chemicaliëndistributeur IMCD was de enige stijger met een plus van 0,7 procent.
De euro zakte tot het laagste niveau sinds 2020 en was 1,1005 dollar waard, tegenover 1,1052 dollar een dag eerder. De olieprijzen veerden weer op na de kleine daling een dag eerder. Een vat Amerikaanse olie werd 2 procent duurder op 109,87 dollar. Brentolie klom 1,5 procent in prijs tot 112,07 dollar per vat.
Meer uit Financieel
UTRECHT (ANP) - Het verzoek om meer macht door de tijdelijke toezichthouders van FNV is bij een groep vakbondsleden in het verkeerde keelgat geschoten. Ze zijn een petitie begonnen, waarin ze toezichthouders Lodewijk Asscher en Ton Heerts oproepen om niet hervormingen door te drukken, maar het gesprek aan te gaan met het Ledenparlement.
21 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - De Amsterdamse AEX-index is maandag hoger geopend, net als de beurzen elders in Europa. Beleggers hopen op een einde van de shutdown van de Amerikaanse federale overheid die nu al veertig dagen duurt. Het is daarmee de langste shutdown in de Verenigde Staten ooit.
25 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - De productie van de Nederlandse industrie is in september beduidend aangetrokken. Volgens het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) was sprake van de sterkste toename sinds maart 2023.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Bijna een op de zes werknemers had vorig jaar een stressvolle baan met hoge taakeisen en weinig vrijheid om het werk te doen zoals ze dat graag zelf willen. Dat melden onderzoeksinstituut TNO en het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) in de Nationale Enquête Arbeidsomstandigheden.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - BMW wordt in Nederland voor de rechter gedaagd omdat het autoconcern kopers van dieselwagens zou hebben misleid. De afgelopen jaren werd onder andere in Duitsland illegale software aangetroffen in diesels van BMW. Die technologie liet de auto's schoner lijken dan ze in werkelijkheid waren. De Stichting Car Claim en de Consumentenbond eisen nu dat duizenden kopers van BMW's en MINI's in Nederland compensatie ontvangen voor dat gesjoemel.
4 uur geledenHOUSTON (ANP) - Het Amerikaanse olie- en gasconcern ExxonMobil tempert de verwachtingen rond de investeringen die het bedrijf de komende jaren doet in projecten die weinig CO2 uitstoten. Vorig jaar kondigde Exxon aan tot en met 2030 30 miljard dollar te investeren in CO2-arme energie. In een interview met Financial Times zegt topman Darren Woods nu dat hij het tempo van die investeringen aanpast aan de tegenvallende vraag naar bijvoorbeeld waterstof en biobrandstoffen.
18 uur geledenBEIJING (ANP/RTR) - China heeft bevestigd dat het exportverbod voor chipmaker Nexperia grotendeels wordt opgeheven. Alle chips die voor niet-militaire doeleinden worden gebruikt, mogen weer vanuit een Chinese fabriek van de Nederlandse halfgeleiderfabrikant naar het buitenland, zei het Chinese ministerie van Handel. Eerder dit weekend meldde Eurocommissaris Maroš Šefčovič de versoepeling ook al.
21 uur geleden