Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

ING: lage waterstand Rijn remt groei Duitse economie

ING: lage waterstand Rijn remt groei Duitse economie

HAMBURG (ANP/RTR) - De lage waterstand gaat de Duitse economie minstens 0,3 procentpunt groei kosten dit jaar, verwacht ING-econoom Carsten Brzeski. Volgens de econoom was het bruto binnenlands product dit jaar op weg naar een groei van 0,8 procentpunt. "Dit is een flinke domper", zegt Brzeski.

De waterstanden van de Rijn in Duitsland hebben dinsdag nieuwe dieptepunten bereikt. Door de droogte en hitte zakt het water en kan de scheepvaart steeds minder vervoeren.

Ook in 2018 waren er lage waterstanden door droogte. Het goederenvervoer over binnenwateren nam af met ongeveer een kwart, de industriële productie daalde met zo'n 1 procent en het kostte het Duitse bruto binnenlands product (bbp) een groei van zo'n 0,3 procentpunt.

Grote impact

"De kans is groot dat de economische impact dit keer groter zal zijn. De lage waterstanden begin augustus zijn ongekend", stelt Brzeski. "Een week met flinke regenval zou het economische plaatje direct ten goede kunnen veranderen, al lijkt dat momenteel niet heel waarschijnlijk."

Drie grote industriële Duitse clusters zijn dankzij de Rijn direct verbonden met de haven van Rotterdam. "Wanneer de waterstand in de Rijn daalt, reiken de gevolgen veel verder dan alleen de toeleveringsketens; het raakt het hart van de Duitse industrie", zegt Brzeski.

Binnenvaartschip

Van alle producten die per binnenvaartschip in Duitsland worden vervoerd, gaat zo'n 80 procent over de Rijn, weet Brzeski. Jaarlijks wordt 285 miljoen ton aan vracht over de rivier vervoerd. "Het spoor en de weg kunnen de Rijn als transportader simpelweg niet een-op-een vervangen", aldus Brzeski.

Maar de industrie heeft zich ook voorbereid op periodes van laagwater, volgens de econoom. "Denk bijvoorbeeld aan schepen met een geringe diepgang en hogere voorraadniveaus."

Meer uit Financieel

Amerikaanse staten dagen OpenAI om gevaar ChatGPT voor kinderen

DES MOINES (ANP) - Iowa, Kansas en zes andere Amerikaanse staten spannen een rechtszaak aan tegen OpenAI vanwege de vermeende schadelijke effecten van ChatGPT voor kinderen. Dat meldt het collectief van aanklagers uit die staten in een persconferentie.

2 minuten geleden
Nederlandse topman parfumerieketen Douglas stapt op

DÜSSELDORF (ANP) - De Nederlandse topman van parfumerie- en cosmeticawinkelketen Douglas stapt na vier jaar op als hoogste bestuurder bij het bedrijf. De Duitse keten meldt dat Sander van der Laan dit zelf heeft besloten. Hij wordt per 1 november opgevolgd door de Fransman Jean-Marc Bellaiche, die woensdag door de raad van commissarissen is benoemd tot de nieuwe topman voor een periode van vier jaar.

52 minuten geleden
Albert Heijn wil woensdagavond levering versproducten hervatten

ZAANDAM (ANP) - Albert Heijn wil woensdagavond de reguliere levering van alle versproducten aan winkels hervatten. Dat meldt de supermarktketen in een update over het cybersecurityincident en de problemen waar het bedrijf al dagen mee kampt. De afgelopen dagen waren er lege schappen in een aantal vestigingen van onder meer bepaalde versproducten, zoals groenten en fruit, vanwege de IT-problemen.

2 uur geleden
ASML wint in hogere AEX-index na goed ontvangen resultaten

AMSTERDAM (ANP) - ASML was woensdag een van de winnaars op de aandelenbeurs in Amsterdam. De chipmachinemaker uit Veldhoven kwam met resultaten over het afgelopen kwartaal. Daarin heeft ASML zijn omzet en winst verder opgevoerd. Ook scherpte het bedrijf de omzetverwachting voor het hele jaar aan.

3 uur geleden
WSJ: Netflix schrapt zo'n 1000 banen, grootste aantal sinds 2022

LOS GATOS (ANP/BLOOMBERG) - Streamingdienst Netflix schrapt wereldwijd ongeveer duizend banen. Dat melden verschillende media op basis van een e-mail die medetopmannen Greg Peters en Ted Sarandos woensdag naar het personeel hebben gestuurd. Netflix kampt met een afnemende groei.

4 uur geleden
UWV stopt met ontwikkeling systeem waar 55 miljoen aan is besteed

AMSTERDAM (ANP) - Uitkeringsinstantie UWV stopt met de verdere ontwikkeling en de implementatie van een nieuw digitaal systeem. De dienst heeft vijf jaar aan het project gewerkt en er is in totaal zo'n 55 miljoen euro aan uitgegeven. Het systeem moest werkgevers en werkzoekenden beter met elkaar gaan verbinden.

4 uur geleden
Inflatie VS maakt hardste stijging in vijf maanden door

WASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - De inflatie in de Verenigde Staten heeft de afgelopen maand de grootste groei in vijf maanden doorgemaakt door de flink gestegen brandstofprijzen. Daardoor blijven de budgetten van Amerikaanse huishoudens onder druk staan, in aanloop naar de tussentijdse verkiezingen in november.

5 uur geleden