ING-econoom: problemen Duitse economie stapelen zich op
AMSTERDAM (ANP) - De economische problemen van Duitsland, de belangrijkste handelspartner van Nederland, lijken zich verder op te stapelen na een tegenvallend cijfer over het ondernemersklimaat in het land. Dat zegt ING-econoom Carsten Brzeski in een reactie op de laatste gegevens van het Duitse onderzoeksinstituut Ifo.
Na een groei van zes maanden aan het begin van het jaar is de Ifo-index, een belangrijke indicator van de verwachtingen van Duitse bedrijven, in augustus voor de vierde maand op rij gedaald. De index is daarmee gezakt naar het niveau van de herfst vorig jaar. Dat duidt er volgens Brzeski op dat de grootste economie van Europa een langere periode van stagnatie staat te wachten dan eerder werd gevreesd.
De aanhoudende zwakte van de Chinese economie, de renteverhogingen en de beleidsonzekerheid met betrekking tot de energietransitie en de energieprijzen drukken volgens de ING-econoom op de stemming van Duitse ondernemers. "Het groeiende besef dat Duitsland een langere periode van gematigde groei te wachten staat, lijkt nu ook het bedrijfsleven te hebben bereikt", aldus Brzeski.
Meer realiteitszin
Het optimisme aan het begin van het jaar lijkt daarmee plaats te hebben gemaakt voor meer realiteitszin. In de afgelopen weken is volgens Brzeski ook het debat over Duitsland als 'zieke man van Europa’ weer opgelaaid. De huidige economische situatie en het publieke debat in Duitsland lijken volgens hem inderdaad veel op die van twintig jaar geleden toen het land werd gelabeld als 'de zieke man van de euro'.
Eerder op de dag bleek uit definitieve cijfers van statistiekbureau Destatis dat de Duitse economie in het tweede kwartaal is gestagneerd, ofwel een nulgroei heeft laten zien ten opzichte van een kwartaal eerder. Op jaarbasis was sprake van een krimp met 0,2 procent.
Optimistisch
President Joachim Nagel van de Bundesbank verklaarde op de jaarlijkse bijeenkomst van centrale bankiers in het Amerikaanse Jackson Hole, dat Duitsland ondanks de groeivertraging niet in een recessie zal belanden. Nagel, die ook bestuurslid is van de Europese Centrale Bank, verwees daarbij onder meer naar de verbeterde vooruitzichten voor volgend jaar.
"Ik hoor veel praten over Duitsland, de zieke man van Europa. Dat is absoluut niet het geval", zei Nagel in een interview met Bloomberg TV. Mede dankzij de stabiele consumentenuitgaven en de hogere lonen is de centrale bankier nog steeds "behoorlijk optimistisch" over een "zachte landing" van de Duitse economie, waarbij een recessie zal worden vermeden.
Meer uit Financieel
AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op het Damrak is donderdag licht hoger geopend. Beleggers deden het rustig aan na het nieuwe slotrecord van de hoofdindex een dag eerder. De aandacht bleef uitgaan naar de oorlog in het Midden-Oosten, na de aanhoudende aanvallen tussen de Verenigde Staten en Iran. Ondanks die aanvallen hopen beleggers op verdere onderhandelingen tussen de twee partijen.
36 minuten geledenTAIPEI (ANP/AFP/BLOOMBERG) - Het Taiwanese chipconcern TSMC is van plan om 100 miljard dollar extra uit te trekken voor de uitbreiding van zijn Amerikaanse chipactiviteiten. Hiermee komt de leverancier van grote bedrijven als Apple en Nvidia tegemoet aan eerdere toezeggingen uit een deal tussen Washington en de Taiwanese overheid om productie van halfgeleiders naar Amerikaanse bodem te halen.
36 minuten geledenSAN FRANCISCO (ANP/BLOOMBERG/DPA) - Het Amerikaanse Uber wil de Duitse maaltijdbezorger Delivery Hero overnemen voor 14,8 miljard dollar, omgerekend ongeveer 12,9 miljard euro. De taxidienst en maaltijdbezorger meldt dat er een overeenkomst is getekend met het in Berlijn gevestigde bedrijf.
37 minuten geledenASPEN (ANP/BLOOMBERG) - De wereldeconomie staat voor een nieuwe uitdaging als de nieuwe blokkade van de Straat van Hormuz niet binnen enkele weken wordt opgeheven. Dat zei Fatih Birol, directeur van het Internationaal Energieagentschap (IEA), in een interview tijdens het Aspen Security Forum in Colorado.
1 uur geledenSCUNTHORPE (ANP) - De regering van het Verenigd Koninkrijk heeft British Steel officieel genationaliseerd. Daarmee wordt volgens premier Keir Starmer de toekomst van staalproductie in het Verenigd Koninkrijk verzekerd. De staalfabriek opereerde al sinds april 2025 onder toezicht van de overheid, nadat de eigenaar hintte op mogelijke sluiting.
1 uur geledenGEORGETOWN (ANP/BLOOMBERG) - Filmproducent en Paramount Skydance-baas David Ellison en zijn vader, de bekende miljardair Larry Ellison, worden in een rechtszaak beschuldigd van het sluiten van een illegale deal met president Donald Trump. Hiermee zouden zij de weg hebben vrijgemaakt voor hun miljardenovername van mediaconcern Warner Bros. Discovery.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP/BLOOMBERG/AFP/RTR) - De Verenigde Staten gaan verschillende goederen uit Brazilië belasten met een importheffing van 25 procent. De stap volgt op een jaar lang onderzoek, waaruit volgens Washington blijkt dat het Zuid-Amerikaanse land zich schuldig maakt aan oneerlijke handelspraktijken.
1 uur geleden